Beylikdüzü Aziz oldu!

Çardak Altı Sohbetleri’nden Sahaf Söyleşileri’ne, konserlerden turnuva ve atölye çalışmalarına kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan 6. Barış ve Sevgi Buluşmaları tüm hızıyla devam ediyor. Beylikdüzü Belediyesi tarafından ücretsiz olarak düzenlenen ve büyük bir ilgi ile devam eden festival beşinci gününde usta sanatçı Rutkay Aziz’i ağırladı

Yerel Haberler 05.09.2019, 07:50
Beylikdüzü Aziz oldu!

Beylikdüzü 6. Barış ve Sevgi Buluşmaları; Çardak Altı Sohbetleri’nden Sahaf Söyleşileri’ne, konserlerden spor turnuvaları ve atölye çalışmalarına kadar birbirinden nitelikli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Edebiyat, sanat ve siyaset dünyasının ünlü isimlerini Beylikdüzü halkıyla buluşturan festivalin beşinci günü, Listeli ve Listesiz kitap mezatı ile başladı ve ardından saat 17:00’da Ümit Nar moderatörlüğünde düzenlenen Sahaf Söyleşileri ile devam etti. Radyo, Tv program yapımcısı Güven Erkin Erkal ve Direc-t grubu gitarist ve vokalisti Bilge Kösebalaban’ın konuk olduğu söyleşide “Kolaksiyonculuğun Fantastik Tarihi” masaya yatırılırken, koleksiyonerlik hakkında faydalı bilgiler aktarıldı. Oldukça keyifli geçen söyleşinin ardından Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkan Vekili Serdal Mumcu ve Meclis Üyesi Figen Karahan konuklara çiçek ve plaket takdiminde bulundu.

Umudun şairi Nazım Hikmet
Bu yıl ki teması “Umut” olan ve moderatörlüğünü Yekta Kopan’ın üstlendiği Çardak Altı Sohbetleri ise usta sanatçı Rutkay Aziz’i ağırladı. “Umut ve Nazım Hikmet” konulu söyleşi, sohbet alanındaki vatandaşlar tarafından oldukça yoğun bir katılım, büyük bir ilgi ve beğeni gördü. Konuşmasının başında Nazım Hikmet ile tanışma hikayesini paylaşan Aziz, “Nazım Hikmet Memleketim, Memleketim Nazım Hikmet dediğimizde Nazım zaten başlı başına bir umut oluyor. Ne mutlu bize ki uluslararası alanda Türk edebimizde iki kişi vazgeçilmez oluyor. Birisi Mustafa Kemal Atatürk, diğeri ise Nazım Hikmet… Başka değerlerimiz de elbette var ama bu iki isim öncülüğünde Türkiye var.” ifadelerini kullandı. Aziz ayrıca Nazım Hikmet’i “Umudun Şairi” olarak nitelendirdiği konuşmasında, “Başta kızım ve tüm arkadaşlarıma umut aşılamak istediğimde Nazım’ı okuyun diyorum.” dedi.

Çalık duygulandı
Nazım Hikmet dizelerinin de okunduğu programda, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ise okuduğu Nazım Hikmet’in ‘Memleketim’ şiiriyle büyük alkış aldı. Başkan Çalık; “Fikri, bilgisi ve vizyonuyla bizi onurlandıran Sayın Rutkay Aziz’e çok teşekkür ediyorum.” dedi. 5 yıldır Beylikdüzü’nde yaşayan, ancak aslen Afganistanlı olan ve “Murat abi’mi ve Beylikdüzü’nü çok seviyorum” diyen 12 yaşındaki Ferva ile birlikte usta sanatçıya çiçek ve plaket takdiminde bulunan Çalık, tüm İstanbullu’ları 8 Eylül’e dek devam edecek festivale davet etti.

Unutulmaz bir gece
Program sonunda gerçekleşen konserde gençlerin hayran olduğu ünlü sanatçı Eypio, en sevilen şarkılarını Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında Beylikdüzü halkı için seslendirdi. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde birbirinden renkli şovlarla vatandaşlar unutulmaz bir gece yaşadı. Konser sonrasında CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ile birlikte sanatçıya çiçek ve plaket takdiminde bulunan Çalık gençlere, “Enerjiniz hiç bitmesin ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin.” diyerek seslendi.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?