Birinci belli ikinci kim?

Birinci belli ikinci kim?
İstanbul’daki ilçe teşkilatlarının üç’te iki’sine gözünü kapatıp kökten tırpan vuran AK Parti’de bu kez temayül fırtınası koptu.

İstanbul’daki ilçe teşkilatlarının üç’te iki’sine gözünü kapatıp kökten tırpan vuran AK Parti’de bu kez temayül fırtınası koptu.

*
İlçe başkanları, bu işin kurdu olan siyasetçileri temayül, ilçe başkanı seçilmek için tek kriter değil, belirleyici kriterlerden sadece birisi dese de, temayül zirvesini kapma niyetiyle öteden beri kulis yapan ya da son dakika çabalarıyla kendilerini sıralamaya atmaya çalışan yerel siyasetçiler için oldukça önemli bir kriter özelliği taşıyor.

*
AK Parti Beylikdüzü İlçe Teşkilatı’ndaki aktif bir siyasetçiye, ilçenin nabzını öğrenmek adına temayülde kimi yazdığını sordum. Cevap hayli şaşırtıcı ve bir o kadar da durumu özetler niteliğindeydi. İlk başa kendisini yazdığını, ikinci ve üçüncü isim olarak da sıralamaya teşkilattaki iki arkadaşını eklediğini söyledi.

Anlaşılan o ki, taktiklerden birisi, sen beni yaz, ben de seni idi…

*
İkinci gelişme, ilçe başkanlığı için kapılarını aşındıran adayların ağzına bir parmak bal çalarak yolcu eden il ve genel merkezdeki ağır toplar, hele bir temayülde adın geçsin ondan sonrasını bize bırak şeklindeydi. Son dakkada atağa geçen bu kardeşlerimiz ise teşkilat mensupları nezdinde ağırlığı bulunan ne kadar yerel siyasi aktör varsa onlardan ricacı oldu, seni yazana söyle yanına beni de yazsın, dedi.

Talimatla ilçe başkanlığını kotarmaya çalışan bu arkadaşlar, Allah’ın hiçbir günü ilçe siyaseti adına kıllarını kıpırtmadıkları halde, sürpriz bir şekilde kendilerini potaya atmayı tercih ettiler ki, konumları, bildiğin “Yancı” siyasetçi konumuydu…

*
Diğer bir kesim de vardı ki, onlar, temayülü inanılmaz bir şekilde ciddiye aldıkları gibi, bu işi ölüm-kalım meselesi haline getirdi.

*
Yeri gelmişken, somut bir bilgi olsun diye 2014 AK Parti belediye başkanlığı temayülüne yönelik bir veri paylaşayım. Bi dolu yerel siyasetçinin adının temayülde yer aldığı o günkü eğilim yoklamasında, dönemin AK Partili Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, bir daha aday gösterilerek seçimlere girdi.

Yusuf Uzun,temayül sıralamasında en çok oyu mu almıştı?
Hayır..

İkinci miydi?
Yok…
Üçüncü?
O da değil…

Yusuf Uzun’un 2014 yılında AK Parti İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen eğilim yoklmasında aldığı oy sade 4 idi ve en son sıradaydı. Ancak buna rağmen partinin Genel Başkanı Erdoğan temayül sonuçlarını inceledi, “Kazanacaksak da kaybedeceksek de bizim Yusuf ile devam edelim” dedi, Uzun’u işaret etti.

*
Birkaç gün önce neticelenen temayülün gerçek sonuçlarını kim biliyor bilmem ama kendi adıma diyebilirim ki ben bilmiyorum.

*
Ortalıkta gezinen yaygın söylentiye göre, birinci sırada Halis Kahriman, ikinci sırada Mustafa Günaydın, üçüncü sırada Tarkan Burçak Uygun diyenler var, birinci sırdaki Mustafa Günaydın ikinci sıradaki Halis Kahriman’a 35 fark attı diye yemin edenler var, listeye üçüncü sırada kendisini atan Tarkan Burçak Uygun il ve genel merkezin gençlik kollarının favorisi temayüle adını yazdırdığına göre mevcu başkan İsmail Damat’ın halefi Tarkan Burçak Uygun diyenler, var…

*
En ilginci…

*
En çok tercih edilenler listesinin dördüncü sıralamasında Meclis üyesi Aytaç Aydın yazıldığı halde, ilçe yönetimindeki Mehmet Aytaç Avcı^yı sırf isim benzerliğinden dolayı arayıp da tebrik edenler var…

*
Daha beteri…

*
Temayülle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir partili hanımefendinin, sosyal medya üzerinden gırgırına paylaştığı, temayülde adımı yazarak beni ilçe başkanlığına layık görenlere teşekkür ederim, babındaki paylaşımını ciddiye alıp Allah yolunu açık etsin, diyenler var..

*
Bu sebeple…

*
Bir dönem en son sıradaki dört oylu Yusuf Uzun’u belediye başkan adaylığına işaret eden Erdoğan, parti açısından ahddiden fazla önem taşıyan bir döenmde birinciyi belirleyeceğine göre, en önemlisi ikincinin kim olduğunu kesin olarak ortaya çıkartabilmek.

*
Hiç değilse, Erdoğan’a takıldım, der teselli bulur…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.