Bu kararı reddediyoruz

Bu kararı reddediyoruz
Bağcılar Belediyesi Meclisi’nde grupları bulunan partiler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı ortak deklarasyon yayınlandı. Bildiride “Bu maceracı girişimlerin yok hükmünde olduğunu kesin ve tartışmasız bir şekilde reddettiğimizi tüm kamuoyuna ifade ve ilan ederiz” denildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı tüm Türkiye’de tepki topladı. Bağcılar Belediyesi Meclisi de 2017’nin son meclis toplantısında konuyu gündeme getirdi. Mecliste grupları bulunan AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Bağımsız meclis üyeleri adına Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ortak hazırlanan deklarasyonu okuyarak Trump’ın bu sorumsuzca yaptığı beyanatı kesin ve tartışmasız bir dille reddettiklerini duyurdu. CHP grubu adına ise meclis üyesi Ümit Yurdakul, İsrail’in başkenti olduğu kararını tanımadıklarını belirtip ABD Başkanı Trump’ın sözlerini kınadı.

Hayati derecede önemli
Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı meclis adına okuduğu ortak bildiride, "İlk kıblemiz ve göz bebeğimiz olan Kudüs, aynı zamanda biz Müslümanların başkentidir. Başta kıblemiz Harem-i Şerif olmak üzere 3 semavi dine özgü mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış ve bu niteliğiyle kutsal bir şehirdir. Kudüs’ü değerli ve anlamlı kılan bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden, barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir" dedi.

İsrail'in kararları hükümsüz
Kudüs'te insanlık sorunu yaşandığını dile getiren Çağırıcı, "İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kudüs merkezli Ortadoğu coğrafyasında insani, ahlaki, siyasi anlamda büyük bir dram yaşanmıştır. Filistin Sorunu olarak adlandırdığımız ancak gerçekte bir insanlık sorunu olan bu konu ne yazık ki hala tüm dünyanın gündemindedir. 1947’den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra da Birleşmiş Milletler, İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. İsrail'in 1980'deki ilhak kararı, BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı da ifade edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Yeni çatışmalar çıkacak
Kudüs’ün hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulması gerektiğini belirten Çağırıcı, “ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı keyfi bir kararla milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin işine gelecek, çatışmalar doğuracak ve Ortadoğu’yu tekrar ateşe atacaktır. Filistin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu kabul edilemez girişim karşısında darbe alacak ve istikrarsızlık yaşanacaktır. Bu sorumsuz kararı alanlar hem kendi halkına karşı hem de tarihe karşı ayrıca hesap verecektir” diye konuştu.

Kudüs bizim namusumuzdur
Açıklamasını, "Kudüs, dar bir coğrafyada öldürmek üzerine politikasını kurmuş, kendini herkesten üstün gören kibir budalası birtakım insanların değil bizim namusumuzdur" şeklinde sürdüren Çağırıcı, "Anaların gözyaşı, şehitlerimizin kanı, peygamberlerimizin ayak tozu ve inananların dualarıyla sulanmış toprakları kirli zihniyetlere teslim edeceğimizi düşünenler büyük bir yanılgı içindeler. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir bundan ötesi de yoktur. Bu kapsamda Bağcılar Belediyesi Meclisi’nde grupları bulunan AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi ve Bağımsız meclis üyeleri olarak kimden gelirse gelsin BM kararları hilafına, Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki bu maceracı girişimlerin yok hükmünde olduğunu kesin ve tartışmasız bir şekilde reddettiğimizi tüm kamuoyuna ifade ve ilan ederiz" dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.