Çatalca için bir hayalim var

Çatalca Belediyesi tarafından düzenlenen “Çatalca için bir hayalim var” konulu resim ve kompozisyon yarışması sonuçlandı. Yarışmada tuvallere ve satırlara yansıyan birbirinden güzel hayaller, yarınları şekillendirecek

Yerel Haberler 22.03.2018, 08:03 Burak ZİHNİ
Çatalca için bir hayalim var

Çocukları ve gençleri geleceğin teminatı olarak gören Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, onların hayallerine, istek ve taleplerine her zaman değer veriyor. Bu kapsamda Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 11 Aralık 2017- 15 Ocak 2018 tarihleri arasında, ilçe ortaokul ve lise öğrencileri arasında, 'Çatalca için bir hayalim var' konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlendi.

Kara da eserleri inceledi
Öğrencilerin hayallerini süsleyen Çatalca’yı öğrenebilmek için gerçekleştirilen yarışmaya, ilçe merkez ve mahallelerde bulunan ortaokul ile liselerden toplam 200 öğrenci katıldı. Eserler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü başkanlığında kurulan; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Cebrail Yakan, Türkçe Öğretmeni Emrah Üçer, Türkçe Öğretmeni Esra Şahman, Görsel Sanatlar Öğretmeni Ahmet Demir, Görsel Sanatlar Öğretmeni Dilek Bektaş ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Serap Emine’den oluşan komisyon tarafından değerlendirildi. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’da çocukların ve gençlerin hayal dünyalarında kendileri için nasıl bir gelecek, nasıl bir Çatalca tasarladıklarını keşfetmek amacıyla, tek tek tüm kompozisyon ve resimleri inceledi.

Katılım yoğun oldu
Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine, Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Garnizon Komutanı İkmal Albay Abdulvahap Bozkurt, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Çatalca İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kadir Duvan, Çatalca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Tekçe, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Çatalca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Tekçe törende yaptığı konuşmada, yarışmanın milletimize, memleketimize ve yöremize hayırlı uğurlu olmasını diledi.

İstanbul burada nefes alıyor
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara yaptığı konuşmada, Çatalca’nın İstanbul’un nefes aldığı ilçe olduğuna dikkat çekerek toprağın, suyun önemini dile getirdi. Başkan Cem Kara, “Öncelikle böyle bir düşüncenin, projenin hayata geçirilebilmesi için ilçemiz okullarının bize açık olmasını sağlayan çok değerli Kaymakamımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, okul yöneticilerimize ve yarışmaya katılan 200 öğrencimize ve onlara her türlü desteği sağlayan saygıdeğer öğretmenlerimize ve ailelerine çok teşekkür ediyor, şükran ve minnetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Su havzalarını korumalıyız
Öğrencilere yaşadıkları kenti iyi tanımaları gerektiğini söyleyen Başkan Cem Kara, “Kenti iyi tanırsanız bu kenti gelecekte yönetecek olan sizler, kentle ilgili çok daha güzel hayaller kurabilirsiniz. Bölgemizde var olan doğal zenginliklerimizi, orman kaynaklarımızı, tarım alanlarımızı, su havzalarımızı korumak zorundayız. Aksi halde siz çocuklarımıza ve gençlerimize emanet edebileceğimiz bir kent, bir İstanbul kalmaz. Üniversiteyi hayal edin, sağlık alanlarını hayal edin, lunaparkı hayal edin ama bırakın AVM’leri başkaları hayal etsin. Onun yerine toprak diyelim, hayvancılık diyelim, tarım diyelim, üretim diyelim. Ormanlarında kuş cıvıltısı dinleyip, meralarında, çayırlarında, otlaklarında en verimli hayvanların yetiştiği, her tarafta seraların oluştuğu, iyi tarım uygulamalarının yapıldığı, tarım alanlarının sebzeyle, meyveyle, tahılla dolu olduğu bir Çatalca’yı da hayal etmelisiniz. Toprağın ne kadar kıymetli olduğunu öğretmenlerinizi dinleyerek anlamalısınız” şeklinde konuştu.

Kara: Hayal kurun dünyayı yönetin
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara sözlerinin devamında, "Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan yarışmalarda bu ilçemize hem tarihi geçmişten gelen önemiyle hem de geleceğe nasıl bir rol biçtiğimizle ilgili bakarsak buranın ne kadar kıymetli, önemli ve değerli olduğunu bilirsiniz" ifadelerini kullanarak, "Hayallerinizi kurun ilçenin belediye başkanı olun, hayallerinizi kurun kaymakam, asker, öğretmen olun. Hayallerinizi kurun ilçenizi, mahallenizi, kasabanızı, kentinizi, ülkenizi büyütün. Hayallerinizi kurun dünyayı yönetin. Sizler her şeyi başarabilirsiniz. Bunun için inanmalısınız, inanmak başarmanın yarısıdır. Ben sizlerin bütün hayallerinizin gerçek olmasını diliyorum. Bu ülkeyi bizden sonra daha ileriye taşıyacak olan sizlersiniz. Sizlere Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk her zaman inandı ve güvendi. Onun yolundan giden çocuklar, gençler olarak bu güvencini boşa çıkarmamalısınız. Gelecek Türk gençliğine yani sizlere emanet edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Gelecekte bizlerin yerine geçeceksiniz
Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel ise "Bu yarışma kentte yaşayan çocukların yaşadıkları kentle ilgili olarak düşüncelerini, gelecekle ilgili planlarını ölçmeye odaklanmış özel bir düşünce. Ben yarışmaya katılanların eserlerinin bir kısmını okuduğumda bu kentte yaşayan çocukların, bu kentin sorunlarıyla hemhal olduklarını memnuniyetle gördüm. Bugünden almış olduğunuz bakış açısı bu birikim yarın sizlerde bizlerin yerine geldiğinizde bu meslekleri gerçekleştirmede size yol gösterecek, doğru bir yol açacaktır. Bu yarışmada emeği geçen başta Belediye Başkanımız olmak üzere belediyemizin tüm çalışanlarına, Milli Eğitimimize, öğrencilerimize ve bütün öğretmenlerimize, huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum” ifadelerine yer verdi. Programda Belediye Başkanı Cem Kara, Kaymakam İnci Sezer Becel’e plaket takdim etti.

Kompozisyon
 

Dereceye gİren 
LİSE öğrencİlerİ:
1. Gabriela Atalay - Çatalca 
Anadolu Lisesi 11/D

2. Zehra Nur Karamahmutoğlu- Çatalca Mesleki ve Teknik 
Anadolu Lisesi 11/A
3. Çağla Karayeğit- Çatalca 
Anadolu Lisesi 10/B
Dereceye gİren 
ORTAOKUL öğrencİlerİ:
1.Nehir Özcan- Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 6/C
2. Elif Yalçın- Kestanelik 
Ortaokulu 5/B
3. Hilal Ersoy- İTO Ortaokulu 7/E

Dereceye gİren lise öğrencileri
1. Betül Çelik- Çatalca İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu 
Lisesi 9/B
2. Zeynel İflazoğlu- Çatalca İMKB Mesleki ve Teknik 
Anadolu Lisesi 11/A
3. Melek Yıldırım- Çatalca İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu 
Lisesi 10/A

Dereceye gİren ortaokul öğrencİleri:
1.Elif Kaptan- İhsaniye İhsan 
Akdoğan İlk ve Ortaokulu 5/A
2. Ece Soğa Ceylan –Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 6/B
3. Buse Güler- İTO Ortaokulu 7/B

 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138