Çatalca'nın çocukları çok mutlu

Çatalca Belediyesi tarafından ücretsiz düzenlenen etkinlikler ile çocukların hafta sonu aktiviteleri artıyor. Başkan Cem Kara'nın büyük önem verdiği çocuklar için sosyal, kültürel ve sportif etkinler organize edilerek, verimli ve keyifli tatiller geçirilmesi sağlanıyor

Yerel Haberler 16.01.2019, 07:48
Çatalca'nın çocukları çok mutlu

Nazım Özbay Kültür Merkezi'nde haftasonu gerçekleştirilen tiyatro etkinliğine her zaman olduğu gibi katılım yoğundu. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın çocuklara hafta sonu hediyesi olan "Oyuncak Müzesi" adlı tiyatro oyunu, pazar günü 12:00 ve 14:00'te iki seans halinde çocukların beğenisine sunuldu. Çatalca Belediyesi tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilen tiyatro gösterimi, her yaştan çocuğun ilgiyle izlediği bir etkinlik oldu. Mutlulukları yüzlerinden okunan çocuklar ve aileleri hafta sonu keyfini Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi'nde yaşarken, Başkan Kara'ya da teşekkürlerini sundular.

Hediye sinema bileti
5-6 Ocak tarihlerinde çocuklara sinema bileti armağan eden Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, 10-11 Ocak tarihlerinde tüm vatandaşlarımıza sinema keyfi yaşattı. Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde hizmete açılan sinemada gösterime giren vizyon filminden “Şampiyon” Çarşamba 21:00’de tek seans olarak açılırken, vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep nedeniyle, Başkan Kara’nın talimatıyla aynı gün 18:30 ve Perşembe günü 18:30 ile 21:00 saatlerinde “Araf” filmiyle birlikte gösterime konuldu.
Çocuklar teşekkür etti
Çarşamba ve perşembe günleri sinema keyfini ücretsiz olarak yaşayan vatandaşlarımız, Kültür Merkezi’nde kendilerini karşılayan Başkan Yardımcısı Cengiz Uçar’a memnuniyetlerini dile getirerek, kendilerine bu imkanı sunduğu için Başkan Cem Kara’ya teşekkür ettiklerini belirttiler.

ÇEŞMELER YENDEN HAYAT BULDU
Kimi bir köşede, kimi evlerin, ağaçların arasında kalmış, uzun yıllardır ayakta kalmaya çalışan çeşmeler Başkan Cem Kara ile yeniden hayat buldu
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara özünü kaybetmeden gelişen ve büyüyen Çatalca için göreve geldiği günden bu güne kadar çalışmalar yürütürken, ilçenin tarihi değerlerine de sahip çıkıyor. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve medeniyetler şehri olarak tarih sayfalarında ki yerini alan Çatalca’da, geçmişten günümüze ulaşan birçok tarihi çeşme bulunuyor. 

Eski günlerine geri döndüler
Geçmişte kentin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan ve şehirleşmeye yenik düşerek, ayakta kalmak için zamana direnen bu çeşmelerden Kaleiçi Mahallesi'nde yer alan Topuklu Çeşmesi ve Ferhatpaşa Mahallesi'nde bulunan Hacı Mahmut Çeşmesi’nin restorasyon çalışmalarına başlamak için uzun ve zahmetli aşamalar geride kaldı. Suları akmayan, muslukları, taşları sökülen, yola ve kaldırma yenik düşmüş, duvar olmuş çeşmelerin, ilçede hak ettiği değeri görmesi gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Cem Kara, 2010 yılından itibaren Anıtlar Kurulu ile görüşme ve gerekli yazışmalarda bulundu. Kurulda restorasyon kararının kabul edilmesi ardından Fen İşleri Müdürlüğü tarafından hızlı bir şekilde restorasyon çalışmalarına başlanan çeşmeler şimdi yeniden eski ihtişamlı günlerine döndü.

Simge haline geldiler

Başkan Cem Kara’nın gelecek kuşaklara aktardığı tarihin izlerini taşıyan çeşmelerin, artık suları içilebiliyor. Yapılan ışıklandırmalar eşliğindeki muhteşem görüntüleri ile Çatalca’nın simgeleri haline gelecek olan Topuklu ve Hacı Mahmut Çeşmesi, taşıdıkları tarihi değer ve güzellikleriyle Çatalca’nın kültür tarihinin önemli örnekleri olarak varlıklarını sürdürmeye devam edecek.

Topuklu çeşmesi
Çatalca ilçe merkezinde, Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan Topuklu Çeşmesi, hafif sivri kemerli ve kilit taşı süslemeli eyvan biçimde yığma taş malzeme ile inşa edildi. Bir nişi ve bitkisel süslemeli madeni ayna taşı mevcut olan çeşmenin önünde genişçe bir havuz yer alıyor. Suyu Bizanslılarca getirilen Topuklu Çeşmesi Sultan II. Ahmet tarafından 1687 –1691 tarihleri arasında yaptırıldı.  Önünde bulunan havuzu ile beraber günümüze kadar özgün halini koruyan çeşmenin bulunduğu meydanda bir de tarihi çınar ağacı bulunuyor. 

Hacı mahmut çeşmesi
Çeşme 1884 yapıldı. Mermer çeşme günümüzde kesme taş malzeme ile tümlendi. İnşa kitabesinin bir bölümü ile kaş kemerli ve bitkisel süslemeli rozetli kompozisyonu günümüze özgün olarak ulaştı. 
 

KARA, GENEL KURULA KATILDI
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Nazım Özbay Kültür Merkezi'nde gerçekleşen Olağan Seçimli Genel Kurulu'na katıldı. Çatalca Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gül, Yönetim Kurulu ve dernek üyelerinin hazır bulunduğu Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'na Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca Eski Belediye Başkanları Fırat Aykut ve İsmail İp, Kumburgaz Eski Belediye Başkanı Hayri Erçağ, siyasi partilerin Çatalca İlçe Başkanları, Çatalca Belediyesi Meclis Üyeleri de katılım gösterdi. Divan Başkanlığını, aynı zamanda dernek üyesi de olan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın gerçekleştirdiği Olağan Seçimli Genel Kurul'da tek aday olan Ramazan Gül, ikinci kez başkanlığa seçildi.

Çatalca Belediyesi vatandaşların mağdur olmaması için zorlu kış şartlarına hazırlanırken, hayvan da unutmadı
Vatandaşlarıın günlük yaşamlarında aksama yaşanmaması adına Çatalca'da hava koşullarına uygun olarak kış hazırlıkları son sürat devam ediyor. Çatalca Belediyesi sadece vatandaşlar için değil, ilçede yaşayan hayvanlar için de hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor. Zabıta Müdürlüğü ekiplerince duyarlı iş yeri sahiplerinden ücretsiz olarak temin edilen yiyecekleri sokaklarda yaşayan hayvanlara kış ayları boyunca dağıtılıyor. 
 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138