Esenyurt'ta çöken yol binada çatlaklar oluşturdu, 25 apartman boşaltıldı

Esenyurt'ta yol çöktü. Çökmeden etkilenen binada oluşan çatlaklar sebebiyle 25 apartmandan yüzlerce vatandaş tahliye edildi. Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ve İstanbul Valiliği açıklamada bulundu. İşte son dakika gelişmesi..

Yerel Haberler 27.04.2019, 08:48
Esenyurt'ta çöken yol binada çatlaklar oluşturdu, 25 apartman boşaltıldı

Dün akşam saatlerinde Esenyurt Güzelyurt Mahallesi'nde 19.30 itibariyle meydana gelen yol çökmesi sonucu sokak trafiğe kapatıldı. Bölgeye AFAD ekipleri sevk edilirken çalışmalar da sürüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye ekipleri mesailerine devam ediyor.

İstanbul Valiliği'nden açıklama
İstanbul Valiliği de Esenyurt'taki çökme ve binaların tahliyesiyle ilgili olarak bir açıklama yayınladı.
Açıklamada, “Güzelyurt mahallesi Orhangazi Caddesi’nde ve cadde üzerindeki 9 katlı bir binada meydana gelen çökme ve çatlaklar sebebiyle yol trafiğe kapatılmış olup bina da tedbir amacıyla tahliye edilmektedir. Olay mahallinde AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kurumlarımızın teknik ekipleri gereken tedbirleri almaya başlamıştır” denildi.

esenyurt yol çökmesi

25 apartmandan tahliye
Ertuğrulgazi ve Orhangazi caddelerinde meydana gelen çatlaklar hakkında konuşan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt da incelemelerde bulunarak bir açıklama yaptı ve; '"Apartmanların kendisinde yok ancak apartman ile zemin arasında ayrışmalar var” dedi.

İnşaat yapılıyor
Bozkurt, olayla ilgili, “Esenyurt’taki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Bize saat 16.30-17.00 gibi bir ihbar geldi. İlgili birimlerimizle beraber olay yerine geldik. Ben ve arkadaşlarım yaptığımız incelemelerde bazı sokaklarda çatlaklar, ayrışmalar olduğunu gördük. Binaların kenarlarında zeminle ayrışmalar olduğunu fark ettik. Çevrede yaptığımız incelemelerde tam nedeni belli değil. Yolun altındaki boşluklardan oluşan çatlaklarla göçmelerde olabilir. Bölgenin iki sokak aşağısında bir inşaat yapılıyor. Orayı da inceledik. İç sahalarında kaymalar var ancak çok büyük sorun gözükmüyor. Biz emniyeten iç sahanın arkasını toprakla kapatmalarının talimatını verdik. Çalışmalar da şu anda devam ediyor. İç sahanın etrafı yastıklama dediğimiz toprakla doldurularak kaymasını engelleyecek çalışmaları yürütüyoruz. Şu anda çevreyi ve binaları çok sıkıntıya sokacak bir durum yok. Valiliğimizin aldığı karar gereği, binaların halkımızın zarar görmemesi için boşaltılma kararı alındı” dedi.

esenyurt yol çökmesi

Yollar kapatıldı
Araştırmaların gece boyunca devam edeceğini belirten Bozkurt, “Yolları şu an kapattık. Bütün iç sahaların üzerine cihazlar yerleştirildi. Cihazlarla herhangi bir kayma olup olmadığına dair ölçümlemeler yapıyoruz. Sekiz saattir, yarım saatte bir yaptığımız ölçümlemelerde herhangi bir kayma görmedik. Bu süreç yarından sonra netleşecek. Yarın inceledikten sonra net kararı vereceğiz” İfadelerini kullandı.

esenyurt yol çökmesi

6 ay öncesinde kazı yapılmış
Bozkurt, “Vatandaşlarımız bu gece evlerine gidemeyecekler. 25 civarında apartman tahliye edildi. Bunların birçoğu emniyeten. Apartmanların kendisinde yok ancak apartman ile zemin arasında ayrışmalar var. Biraz önce bahsettiğim inşaat 2017 yılında ruhsatlandırılmış. Bizim süremizle ilgili değil. 6 ay öncesinde kazısı yapılmış” diye konuştu.

Kriz merkezindeki açıklamalarının ardından Bozkurt ve beraberindeki heyet Ertuğrulgazi ve Orhangazi caddelerinde inceleme yaptı. Bozkurt, burada bekleyen vatandaşları da bilgilendirdi.

Öte yandan, belediye ekipleri de, tedbiren boşaltılan binalarda oturan vatandaşların değerli ve acil eşyalarını ekipler eşliğinde almalarına izin verdi.

Otellerde kaldılar
Esenyurt'ta Ertuğrulgazi ve Orhangazi caddelerinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle evlerinden tahliye edilen ve okulda bekletilen vatandaşlar, geceyi geçirmek üzere taksilerle otellere gönderildi.


Yorumlar (2)
Ce ka sibel 1 yıl önce
Harami deredeki toprak kayması nedeni ile evimize giremiyoruz sonucu ne olacak komşuda kaldık
Ce ka sibel 1 yıl önce
Harami deredeki toprak kayması nedeni ile evimize giremiyoruz sonucu ne olacak komşuda kaldık
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?