Galata Kulesi'ne yazılan yazılar tepki çekti! 'Tarihe de dokuya da saygı yok'

İstanbul'un tarihi yapılarından ve simgelerinden biri olan Galata Kulesi'nin taşlarına yazılar yazılması tepkiyle karşılandı. 2 bin yıllık tarihe sahip Galata Kulesi'nin bu halini görenler 'tarihe de dokuya da saygı yok' diyor.

Yerel Haberler 13.02.2020, 09:52 Burak ZİHNİ
Galata Kulesi'ne yazılan yazılar tepki çekti! 'Tarihe de dokuya da saygı yok'

İstanbul'da gezilecek yerler listesinde belki de ilk sırada yer alan ve tarihiyle de herkesi etkileyen Galata Kulesi her gün binlerce kişiyi ağırlıyor. Ziyaretçiler 528 yılında inşa edilen şehrin simgelerinden birinde keyifli anlar geçiriyor. Galata Kulesi ayrıca UNESCO tarafından 2013'te kuleyi Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edildi. Tarihi yapıya bazı ziyaretçiler tarafından verilen zarar ise her geçen gün artıyor. Galata Kulesi'nin taşlarına kalemlerle yazı yazıldığı görülüyor. Kimi ziyaretçiler ve çevre sakinleri, yazı yazanlara tepki gösterse de buna engel olunamıyor. Galata Kulesi'nin korunması gerektiğini düşünenlerin isteği, yazı yazanlara engel olunması.

Yakında taşları alacaklar

Galata Kulesi yakınında yaşayan bir kişi, "Maalesef bizde tarihe de saygı yok, dokuya da saygı yok. Eline kalemi alıp da bu taşlara isimlerini yazmayı marifet sayıyorlar ama İtalya'da Pisa Kulesi'nin 100 metre yakınına yaklaşılamadığını biliyoruz. Galata Kulesi dünyanın önemli harikalarından biri. Dimdik ayakta. Yazı yazanları görüyorum ve uyarıyorum. 'Sanane herkes yazmış, bak yazılı zaten' diyor. Uyardığımızda semt sakini olarak burada biz kötü oluyoruz. Yakında taşları alıp eve götürecekler. Bu da olabilir yani" dedi.

Ön yüz tamamen yazıyla kaplı
Galata Kulesi'ni ziyaret eden Deniz Erkal, duvarlara yazılan yazılara tepki gösterenler arasında. Erkal, "Ön yüzü şu an tamamen yazıyla kaplı. Yaklaşık 2 bin yıllık tarihi olan bir yer. 500 yıldan beri Müslüman ve Türk milletine ait olan bir yer. Etrafı Ahmet, Mehmet, Ayşe, seni seviyorum yazılarıyla donatılmış durumda. Şu an ben oradan bir taşı alsam herhalde tarihi eser kaçakçısı konumuna düşerim. Tarihimizi hep birlikte korumalıyız" diye konuştu. DHA


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?