'Halk Kart' projesi Seyhan'da hayat buldu! Türkiye'de bir ilk...

'Halk Kart' projesi Seyhan'da hayat buldu! Türkiye'de bir ilk...
CHP’nin vaatleri arasında yer alan ‘Halk Kart’ projesi Türkiye’de ilk kez Seyhan Belediyesi tarafından uygulandı. İhtiyaç sahibi bin 500 aileye Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından ‘Seyhan Kart’ dağıtıldı.

Adana Seyhan'da bulunduğumuz zaman zarfında hem Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile hem de ilçe sakinleriyle yakından tanışma fırsatı bulduk. Şimdiye kadar Seyhan'da gerçekleştirilen çalışmaları bizzat Başkan Karalar'dan dinlediğimizde; duyduklarımız ve öğrendiklerimiz bir belediye için takdire değer şeylerdi. Göreve geldikten sonra birçok projeyi hayata geçiren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu projelerin tamamını borçlanmadan belediyenin öz kaynakları ile yaptı. Göreve geldiği gün belediyenin 48 milyon 700 bin lira borcunu da ödeyen Karalar, halkçı tutumuyla ilçede “Halkın Başkanı” olarak anılıyor. İşte gerek Karalar'ın anlattıkları gerekse Seyhan'da öne çıkan ve Seyhan'ı 'örnek' kılan o hizmetler;

Her aileye 600 lira para
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en önemli projelerinden olan ve CHP iktidarında hayata geçirileceği vaat edilen “Halk Kart” projesi Türkiye’de ilk kez Seyhan Belediyesi tarafından uygulandı ve ihtiyaç sahibi bin 500 aileye “Seyhan Kart” dağıtıldı. Sosyal yardım kartı olan “Seyhan Kart” geliri 600 liranın altında olan ailelere verildi. Bu ailelerin gelirleri 600 liraya tamamlandı. Yani hiç geliri olmayan bir aileye her ay 600 lira, 200 lira geliri olana ise 400 lira para yüklendi. Belirlenen ailelerin kartlarına her ayın 15’nde paralar yüklenirken aileler bu kartlarla anlaşmalı firmalardan gıda, giyim ve temizlik malzemesi alıyor. Bu şekilde ihtiyaç sahibi vatandaş kendisine verileni değil ihtiyacını almış oluyor.

zeydan karalar

5 bin aileye indirim kartı
İlk önce sosyal yardım kartı olarak bilinen kart yapılan yeniliklerle indirim ve avantaj kartı özelliğine de sahip oldu. Böylelikle bu kartı alan vatandaşlar anlaşmalı firmalardan yapılacak indirimlerden ve avantajlardan faydalanacağı gibi bu kartı kullanarak dar gelirli ailelerin bütçelerine katkı koyacak.  200 bin kişinin alması planlanan kart anlaşmalı firmalardan yapılan alışverişlerde indirim ve belli avantajlar sağlayacak. İndirim ve avantajlardan yararlanacak vatandaşlar aynı zamanda herhangi bir ücret ödemeden dar gelirli ailelere dağıtılan Seyhan Kart’tan daha fazla ailenin faydalanmasını sağlayacak. Seyhan Kart’ı kullananlar şu anda 1500 ailenin faydalandığı sosyal yardımlardan 5 bin ailenin faydalanmasını sağlayacak. Vatandaş harcarken kazanacak, kazanırken yardım edecek.

Belediye imkanlarıyla kamulaştırma
Şimdiye kadar hiçbir yerel yönetimin yapmaya cesaret edemediği Adana Kent Meydanı, Karalar’ın göreve seçilmesi ile birlikte startını verdi. 40 bin metrekare alan üzerine kurulacak meydanın kamulaştırma işleminin yüzde 92’si tamamlandı. Alanda bulunan 2 yüz 83 binanın 197’si arazi olarak bakıldığında da yüzde 80’i yine belediye imkânları ile kamulaştırılarak yıkıldı. Şu ana kadar kamulaştırma bedellerinin tamamı belediyenin kendi öz kaynakları ile ödendi. Ve bugüne kadar ödenen kamulaştırma bedeli 66 milyon lira… Bu meydan Adana’nın kimliğin yansıtacak ve bu meydanla anılacak. Meydanın yapılacağı alanda şu anda hiçbir sosyal donatı alanı yok! 15 metre genişliğinde 255 metre uzunluğunda yeni bir cadde yapılıyor. Ve yine yanından geçen Obalar Caddesi ve Saydam Caddesi’ni genişletiliyor. Meydanın toplam alanı 24 bin 725 metrekare, konaklama mekânları 4 bin 330 metrekare yine meydan içerisinde kültür-sanat ve eğlence merkezlerinin toplam inşaat alını 17 bin 190 metrekare… Meydanın altı yani bodrumunda 600 araçlık bir otopark olacak. İçerisinde kültür merkezi(800 ve 600 kişi kapasiteli 2 adet tiyatro salonu), sanat merkezi, sergi alanı, müze ve 2 adet öğrenci yurdu olacak. Yani bura Adana’nın merkezi olacak. Tüm dünyada şehirler meydanları ile anılır Adana’da artık bu meydanla anılacak.

mehmet mert

CHP'nin örnek belediyesi
800 bin nüfusu olan Seyhan ilçesi birçok ilden ve birkaç büyükşehirden daha fazla nüfusa sahip. Böyle bir ilçede Başkan Zeydan Karalar, önemli hizmetleri hayata geçirdi. Bunlardan biri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği mahalle merkezi. İçerisinde muhtarlık, gençlik merkezi, eğitim merkezi, aş evi ve düğün salonuna varana kadar mahallenin tüm ihtiyaçlarını karşılayan yapılar.  Oldukça modern bir yer içerisinde aşevi de var. Barbaros ve Bey mahallerini kapsayan alanda 1 adet yapıldı. Yakın zamanda 3 tane daha temeli atılacak.

Doğu dostu enerji
Bugün dünya ülkelerinin savaşa girmesinin ve yaşanan karışıklığın tek nedeni enerji. Hem temiz enerji hem de Adana’da bolca var. Durum böyle olunca Karalar ilçede belediye tarafından yaptırılan binaların üzerlerini güneş enerji panelleri ile kaplayarak. Doğa dostu enerji kullanmaya başladı. Yapılan taziye evi ve muhtarlık binalarının tamamına güneş enerji panelleri kuruldu. Hatta Adana’da bir sokağın aydınlatması da güneş enerjisi panelleri ile yapılıyor. Yeşiloba Mahallesi’ne yapılan taziye evinin çatısını tamamen güneş panelleri ile kapatılırken yeni yapılacak kapalı semt pazarı da aynı şekilde güneş panelleri ile kaplanacak ve buradan elde edilecek enerji başka alanlarda kullanacak.

Borçlar bitti yatırımlar başladı
Bu kadar fazla hizmet elbette fazla bütçe gerektirir. Bununla ilgili Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın açıklaması şöyle; ”Seyhan ilçesi öyle çok geliri olan bir ilçe değil. Göreve geldiğimizde 48,7 milyon lira borç ile belediye yönetimini devraldık. İyi bir mali politika izledik. Gereksiz harcamaların önüne geçtik. Paramızı sadece hizmete ayırdık. Sadece kamulaştırma için harcadığımız para 120 milyon lira….. 

Biz emekten yanayız dolayısıyla emekçiden yanayız göreve geldiğimizde taşeron işçilerimiz 950 lira maaş ile çalışıyordu. Bugün Seyhan Belediyesi’nde asgari ücret 1800 lira yani işçilik maliyetimizde arttı. Yine her bayramda taşeron işçilerimize 400 lira bayram ikramiyesi verdik ve vermeye devam edeceğiz. Benim işçi kardeşlerim çalışıyor ve çalıştıkça her şeyin en iyisine layık. Biz bu kadar hizmeti yaptık. Eskisine oranla daha fazla yatırım yaptık. Her göreve belediye arsa satar biz göreve geldikten sonra tam 531 bin 555 metrekare arsayı satın aldık.

Çoğu belediyede 1 tane bile yoktur ama biz 2. asfalt üretim tesisini açtık. Bu asfalt plentinin bize maliyeti 10 milyon lira Eskiye oranla 5 kat fazla asfalt döküp yol yaptık. Eski yıpranmış sürekli arıza veren araçlarımızın yerine yeni ve modern araçlar alarak makine barkımızı yeniledik. Biz borcumuz var diye mazeret üretmedik. Hem borcu ödedik hem de hizmet yaptık. Tam 230 milyon lira yatırım yaptık. Gelirimizi 173 milyon liradan 300 milyon liraya çıkardık. Bugün Seyhan Belediyesi’nin tek kuruş borcu yoktur ama ortaya konulan birçok hizmet vardır. Demek ki iyi yönetir iseniz hizmet yapılabiliyormuş. Demek ki isteyince hemen her şey olabiliyormuş.”

adana seyhan spor tesisi

7 adet spor tesisi açıldı
Gençlere spor yaptırmak için modern spor tesislerinin de şart olduğu gerçeği ile hareket eden Karalar, göreve geldikten sonra 7 adet spor tesisi açtı. Şu anda da 3 tesisin ihalesi tamamlandı, inşaatına başlanacak. Her yaştaki Seyhanlıya yaşadığı yerde spor yaptırmak için mahallere bu tesisleri yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirten Başkan Zeydan Karalar’ın yaptırdığı Şakirpaşa spor kompleksinin açılışını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. 3 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 9 bin 500 metrekare üzerine inşa edilen spor kompleksinde 10 ayrı branşta sporcu aynı anda antrenman ve müsabaka yapabiliyor. 

Karalar, CHP’nin tabanından geliyor
Önce Adana ile İstanbul'u karşılaştırdığımızda aslında Seyhan'ın Adana'nın merkezini oluşturduğunu söylememiz mümkün. Tıpkı İstanbul'da bir Beşiktaş, bir Şişli, bir Fatih gibi ilçe belediyesi olarak Seyhan'ı değerlendirelim. Seyhan yaklaşık 800 bin nüfusu ile Adana'nın en büyük ilçesi. Adana'yı ortalama üç milyon nüfusla değerlendirdiğimizde Seyhan'ın Adana’nın üçte birine denk geldiğini görüyoruz.  1958’de Adana’da doğan Zeydan Karalar'ın asıl mesleği makine mühendisliği. Zeydan Karalar Cumhuriyet Halk Partisi’nin gençlik kollarından yetişerek 2010’da CHP Adana İl Başkanlğı’na atanan gerçek bir partili profili çiziyor. Birçok STK kuruluşunda da görev alan başkanın en büyük amacı Adana'nın tarihi ve sanat kültürünü koruyarak geleceğe taşımak. Bunun yanında ilçe halkının yaşamını kolaylaştırıp hizmet üretmek. 

Sporun ve sporcunun teminatı
Spora yaptığı yatırımlarla “Sporun ve Sporcunun Dostu Başkan” olarak anılan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bu alanda yaptığı hizmetler takdir topluyor.  “Gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır” diyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, her yıl düzenlediği yaz spor okullarına on binlerce çocuk ve genç katılıyor. Uzaman hocalar gözetiminde spor yapan gençler sağlıklı ve bilinçli bireyler olarak büyüyor. Seyhan’da 4 yıldır düzenlenen yaz spor okullarında toplam 185 bin genç ve çocuğa spor eğitimi verildi. Adana’da serinlemek isteyen çocuklar şehir merkezinden geçen sulama kanallarında serinlemek ister ama bu serinleme isteği istenmeyen vakalara neden olur. Adanalı çocukları sulama kanallarından uzaklaştırmak isteyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, gençlerin aynı zamanda yüzme öğrenmeleri için portatif yüzme havuzlarını hayata geçirdi. Her yıl 20 bin, 3 yılda 60 bin çocuk uzaman öğretmenlerden yüzme dersi aldı. Ve görüldü ki Seyhan’da boğulma vakaları yok  denecek kadar azaldı.

mehmet mert

Mehmet Mert Adana’yı keşfetti
Haftasonu Adana'da bulunan Gazete Damga Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mert, gün boyu Adana'nın tarihi yerlerini ve mekanlarını gezme fırsatı da buldu. Özellikle yol boyu portakal ağaçlarına hayran kaldığını, halkın bir birinden güzel ağaçlara ve portakallara dokunmadığından  çok etkilendiğini kaydeden Mert Adana'nın kebaptan sonra en önemli özelliği olan tarım ve üretime acilen destek verilmesi gerektiğini kaydetti. Öte yandan Adana’da bulundukları zaman zarfı içerisinde havanın da çok güzel olduğunu kaydeden Mert, “Seyhan’da baharı aratmayan bir gün” diyerek, takipçileriyle Seyhan’ın meşhur caddelerinden fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

kazancılar adana

Kazancılar’da sofralar kuruldu
Sosyal medyada haberleşerek Adana Seyhan'da çok eski bir kebap geleneğini yaşatanlar, aynı yerde buluştu. Başlangıcı en az 50 yıl önceye dayanan kentin Büyüksaat civarındaki Kazancılar Çarşısı'nda sabahın ilk ışıkları ile sofraların kurulması, 2010'dan itibaren sosyal medya üzerinden haberleşmeyle, bir gastronomi festivaline dönüştü. Her yıl aralık ayında, aynı semtin sokaklarında bu kez akşamdan sabaha kadar oturulan sofralar kuruldu. Büyüksaat ile tarihi Kazancılar Çarşısı'nın bulunduğu Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde başlayan festivale, bu yıl yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Vatandaşlar, “Türkiye’ye yakışan örnek bir festival” yorumunda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.