Harç bitti yapı paydos

Küçükçekmece Belediyesi’nin AK Partili eski başkanı Aziz Yeniay’ın şirketi tarafından yapıldığı iddia edilen inşaat projesinin ruhsatı, mahkeme tarafından iptal edildi. Konuya ilişkin Damga'ya konuşan Yeniay ise mahkemenin esas aldığı bilirkişi raporunun hatalı olduğunu söyledi

Yerel Haberler 07.12.2019, 07:35 Burak ZİHNİ
Harç bitti yapı paydos

Küçükçekmece Belediyesi'nde 2 dönem başkanlık yapan AK Partili Aziz Yeniay'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu 24 Gayrimenkul tarafından Halkalı Atakent'e inşa edilen Cadde 24 projesi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Küçükçekmece Belediyesi'nin karşına 3 blok olarak inşa edilen, home ofis ve ticari birimlerden oluşan Cadde 24 projesinin daha önce iptal edilen imar planlarının ardından inşaat ruhsatına açılan dava da karara bağlandı.
 


Eylül'de iptal edildi

Bir önceki dönemin CHP'li İBB Meclis Üyesi Erhan Aslaner ile Cevdet Ateş tarafından Küçükçekmece Halkalı'da 12 pafta 5573 parsel üzerine bulunan yapıya ilişkin Küçükçekmece Belediyesi tarafından 6 Şubat 2014'te verilen inşaat ruhsatı ile 12 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen tadilat ruhsatlarının iptali istemi ile Küçükçekmece Belediyesi'ne dava açılmıştı. Davaya bakan İstanbul 8. İdare Mahkemesi, imar planında belirlenen yapılaşma şartlarına uygun olarak düzenlenmediğini tespit ettiği inşaat ruhsatlarını, hukuka ve mevzuata aykırı bularak 27 Eylül 2019 tarihinde oybirliğiyle iptal etti.


10 bin metrekareden 18 bine çıkmış

Mahkeme kararında dava konusu ruhsatların, 2013 tarihli 1/1000 ölçekli uygulama imar planına istinaden düzenlendiği, söz konusu imar planında yapılaşma şartlarının “emsal 1.50” olarak belirlendiği ifade edildi. 6 bin 901 metrekare büyüklüğündeki parsele, belirlenen emsale göre yapılması gereken toplam inşaat alanının 10 bin 351 metrekare olması gerekirken ruhsatlarda inşaat alanının 18 bin 59 metrekareye çıkarıldığı tespit edildi.


Vergiden muaf tutulmuştu

Davayı açan CHP'li eski meclis üyesi Erhan Aslaner, “Bu projeye, boş bir arazi üzerine yapıldığı halde riskli yapı ruhsatı verilmiş, koşulları yerine getirmemesine karşın kentsel dönüşüm kapsamına alınarak hem vergiden hem de harçtan muaf tutulmuştu. Son mahkeme kararı ile yapının hukuksuzluğu tescil edilmiş oldu” dedi.


Şirketin benimle ilgisi yok

Konuya ilişkin Damga'ya konuşan Aziz Yeniay ise, “Bizim inşaatımız değil benim şirketimle ilgisi yok. 24 Gayrimenkul'le ilişiğimiz yoktur. Ancak orada ilgilendirilmesinin sebebi orayı yapanları 1 kaç arkadaş yapmış iki mevcut ortaklardan bu nedenle bizim ismimiz orada yok” diye konuştu.


Bilirkişi hatası var

Mahkamenin esas aldığı bilirkişi raporunda hata olduğunu da anlatan Yeniay, “Mahkemenin bir iptal kararı var ama kesinleşmiş bir karar değil. Ciddi bir bilirkişi hatası var. Zira oradaki plan notları ve planda açılan davalar reddedilmiş. Bu ruhsat geçerli planla birebir örtüşen bir plan. Ancak bilirkişi bunu yazarken bodrum katları da hesap ederek fazlalık hesaplamıştır. Orada bir anaokulu alanı var. Ruhastın iki ayağı vardır. Bir imar planıdır. İmar planına göre ruhsat verilir. Dolayısıyla bu imar planı mahkeme sürecinden geçmiştir” ifadelerini kullandı.


İptal kararı geri döner

İptal kararının geri döneceğini de vurgulayan Yeniay, “Eski bir belediye başkanıyım. AK Parti'den belediye başkanlığı yaptım. Şimdi yine belediyeden birisiyle bu konu hakkında görüşüldüğünde onlar da ruhsata uygun olduğunu söyleyecektir. Bilirkişi raporunda ifade edildiği gibi bir büyüklük olsa iskan verilir mi hiç? Burada fahiş hata yapılmış. 3 bloktan oluşuyor orası ama bilirkişi raporunda ana kule iptal edilmemiş küçük binaları iptal etmiş. Yüksek yargıdan yüzde yüz döner” dedi.

ANIL BODUÇ


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?