Hayalleri gerçek oldu

İstanbul'da eğitimini aldığı sanatta eserler ortaya koymak için Bilecik'in Osmaneli ilçesinde atölye açan İrem Bozkıran, yaklaşık 900 derece sıcaklıktaki fırında erittiği malzemeleri işleyerek tabak, duvar süsleri ve magnetlere dönüştürüyor

Yerel Haberler 19.12.2021, 08:21 Burak ZİHNİ
Hayalleri gerçek oldu

Bilecik'in Osmaneli ilçesindeki Lefke Han Sanat Atölyeleri'nde atölye açan 27 yaşındaki cam füzyon sanatçısı İrem Bozkıran, atık cam ve şişeleri eritip yeniden şekil vererek hediyelik eşyalar hazırlıyor. Doğuş Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul'da bir cam ocağındaki stajı esnasında cama şekil verme sanatı olan cam füzyon tekniğine ilgi duyan Bozkıran, 3 yıldır bu alanda çalışmalar yapıyor. Atık cam şişeleri ve cam parçalarını yaklaşık 900 derece sıcaklıktaki fırında eritip yeniden şekil vererek ortaya koyduğu ürünlerle geri dönüşümlerini sağlayan Bozkıran, bu sanatla birbirinden güzel tabak, duvar süsleri ve magnetler ortaya çıkarıyor.
 

Füzyon cama yöneldi
İrem Bozkıran, uzun zamandır hayalini kurduğu atölyesini yaklaşık 2 hafta önce açtığını söyledi.


Daha önce bu sanatla ilgilenen birisinin yanında yardımcı olarak çalıştığını belirten Bozkıran, "Benim bir üretim ve bir tasarım olmak üzere 2 stajım vardı. Üretim stajımı İstanbul Beykoz'daki cam ocağında yaptım. Oradaki stajımda sıcak cam, boncuk ve füzyon cam da yaptım. Füzyon cam daha çok hoşuma gittiği için füzyon cama yöneldim." diye konuştu. Bozkıran, cam sanatının öğrendikten sonra pek fazla zorluğunun olmadığını aktararak, "Cam kesmek kolay bir işlem değil. Biraz tehlikeli de olabiliyor. Camı ilk başta istediğimiz şekilde kesiyoruz. Kestikten sonra özel füzyon camlarımızla boyuyoruz. Boyadıktan sonra bir gün kuruyor. Kuruduktan sonra istediğimiz şekilde birleştirip fırına veriyoruz. Fırından da birleşmiş bir şekilde çıkıyor." ifadesini kullandı.
Atölyede üretim yaparken kendisini mutlu hissettiğini vurgulayan Bozkıran, isteyen herkesin bu sanatı yapabileceğini dile getirdi.

 

Yorumlar (0)