İhanet Bahçeşehir’de devam ediyor

İhanet Bahçeşehir’de devam ediyor
Cumhurbaşkanı üstüne basa basa açıkladı. İstanbul için, “biz bu kente ihanet ediyoruz” dedi. Bunu bir kez de demedi. Birçok konuşmasında aynı cümleyi kurdu. Kendini de bundan sorumlu tuttu. Zaten kendisi de bu devasa şehri yönetenlerden biriydi.

Cumhurbaşkanı üstüne basa basa açıkladı. İstanbul için, “biz bu kente ihanet ediyoruz” dedi. Bunu bir kez de demedi. Birçok konuşmasında aynı cümleyi kurdu. Kendini de bundan sorumlu tuttu. Zaten kendisi de bu devasa şehri yönetenlerden biriydi.
Recep Tayyip Erdoğan bu cümleyi boşa kurmadı. Bu kentte alabildiğine inşaat yapılıyor. 40 50 katlı binalar her ilçede yükselir oldu. Kentte trafik akmaz oldu. Araçla bir yerden başka yakın bir yere gitmek bile çile oluyor.  Alt yapı akmaz, çalışmaz oldu. Marmara denizi bitti. Artık balık bile yaşamaz durumda.
Peki, bir ülkenin en yetkili, hatta tek yetkili kişisi böyle söyleyince siz vatandaş olarak ne beklersiniz? Onun söylediklerinin yapılacağını beklersiniz.  Ama öyle         olmuyorsa!
Yani dikey yapılaşma olmayacak, artık gereksiz imar verilmeyecek diyorsa olmaması gerekir. Ancak bırakın dikey yapılaşmanın durmasını, bizatihi mahkemelerin durdurduğu binalar bile devam ediyor. İşte o zaman insan soruyor, birleri bizle dalga mı geçiyor diye.
Bugün size Bahçeşehir’deki sosyal yaşam alanına yapılan dikey inşaatlardan bahsedeceğim. Bahçeşehir’i bilenler oradaki meşhur gölet i de bilirler. Bahçeşehir’i projelendirenler ortadaki çukur alana bir yapay gölet yapmışlar. Burayı su ile doldurmuş ve etrafını da güzel yeşillendirmişlerdi. Burası sadece Bahçeşehirde oturanlar için değil, dışardan gidenlerin de uğrak yeriydi. İnsanlar burada nefes alır, göl kenarında oturur, göldeki ördeklere ekmek atar, gölün etrafındaki kafe ve restoranlarda yemek yerdi. Yani çok güzel bir sosyal yaşam alanı olmuştu.
Ama rantı seven birileri Başakşehir Belediyesi ile el ele verdi ve bu gölet alanına, halkın nefes aldığı yaşam alanına inşaat yapmaya karar verdi. Bahçeşehirliler Derneği (Bader) diğer bazı gönüllülerle birlikte bu sosyal yaşam, yeşil alan gaspına karşı davlar açtılar. Mahkemeleri kazandılar ama inşaatlar halen devam ediyor. Onlar da insanlık adına seslerini duyacak birilerini arıyorlar. Kente ihanet ettik diyenlerin bu ihaneti önlemesini bekliyorlar. Onların samimiyetlerini test ediyorlar ama nafile, yaşam hakkını gasp edenler hukukun kararlarını dahi dinlemiyorlar.
Size Bahçeşehirliler Derneği’nin bana ilettiği  çığlıklarını duyurmak istiyorum. Verdikleri mücadelenin geldiği boyutu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ki bazılarınız bu haberleri okumuşsunuzdur. Ama ben bir kez de bu köşeden sizlerle paylaşmak istedim. Onların sesine kendi sesimi eklemek istedim. Çünkü başımıza ne geliyorsa bizim duyarsızlığımızdan, bir birimize karşı kayıtsız kalmamızdan geliyor.
Bahçeşehir’de yıllardır süren hukuk mücadelesinde çevreciler haklılıklarını ispatlıyor ancak her alınan karara yerel yönetimin itirazı ile dava süreçleri uzuyordu. Son bir hafta içerisinde Başakşehir Belediyesi ve inşaat şirketinin itirazlarına İstanbul 4.İdare Mahkemesi ve Danıştay 13.Dairesi red kararı verdi. Mahkemelerin verdiği bu kararlarla Bahçeşehir’de Pazartürk ve Gölette yürütülen inşaatların “Şehircilik ilkelerine, kamu yararına, plan bütünlüğüne aykırılığı” son kez tescil edilmiş oldu. BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut "Son verilen yargı kararları ile yıllardır sürdürdüğümüz mücadelelerin haklılığı ispatlandı, bundan böyle söz yerel yöneticilerde; Kararları uygulayarak inşaatları biran evvel durdurmalıdırlar" dedi. Bahçeşehir’de son 4 yıldır süren hukuk mücadeleleri Bahçeşehirliler Derneği (BADER) öncülüğünde başlamış, site yöneticileri, Gölet Gönüllüleri ve CHP Başakşehir Meclis Üyelerinin açtıkları davalarla bugünlere kadar gelinmişti. Bader ve Gölet Gönüllülerine ulaşan son bilgiyi sizlere sunuyoruz. “Bugün (18.12.2017) tarihinde bizlere tebliğ edilen Danıştay 13.Dairesi’nin kararı ile Gölet Park’da devam eden inşaatın hukuksuzluğu bir kez daha tespit edilmiş oldu. Daha önce ihale işleminin iptali davasını gören mahkeme, bu davada Yürütmenin Durdurulması kararı vermişti. Buna istinaden hukuksuzluğu tespit edilen ihale ve devamındaki inşaat işlemlerinin durması beklenirken Başakşehir Belediyesi inşaata hukukun etrafından dolanarak devam etmişti. Ayrıca Başakşehir Belediyesi bahsi geçen Yürütmenin Durdurulması kararına da itiraz etmişti. Danıştay 13.Dairesi vermiş olduğu karar ile, Başakşehir Belediyesi’nin itirazını reddetmiş ve verilen Yürütmenin Durdurulması kararının yerinde olduğuna kanaat getirmiştir. Biz bu aşamada, hukuk kuralları ve mahkeme kararlarına saygılı olması beklenen ve bu kararları uygulaması gereken Başakşehir Belediyesi’nin derhal inşaat çalışmalarının durdurulması yönünde karar vermesini beklemekteyiz. Başakşehir Belediyesi ve ihale alıcısı firma aleyhine bir bir yargı kararları veriliyorken, imar planları, belediye başkanına verilen yetki ve ihalenin hukuksuzluğu tespit edilmişken inşaatın durması için daha ne beklenmektedir bunu da Başakşehir Belediyesi’ne sormaktayız. Bader ve Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri olarak, Başakşehir Belediyesi’nin yargı kararlarına uymasını bekliyoruz.”
Bu sese ses verin. Sizler ses vermezseniz bu kente ihanet devam eder. İhanet sadece Bahçesihir’de devam etmiyor. Şu anda halen İstanbul’un birçok yerinde benzer ihanetler devam ediyor. Birileri sadece güzel laflarla, günah çıkarmalarla bizleri kandırmasın. Sözlerinin gereğini yapsınlar. 
Siz halen kandırılmaktan         bıkmadınız mı?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.