İstanbul pansuman kaldırmaz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yağmur felaketi yaşayan İstanbul’un en fazla hasar gören bölgelerinde incelemelerde bulundu. Kentin sorunlarını bütüncül bir çalışmayla ele alacaklarını vurgulayan İmamoğlu, “Pansumanla çalışmanın bir anlamı yok İstanbul’da. İstanbul, pansuman kaldıracak bir şehir değil. Varsa bir eksiklik, orada kalıcı tedbirlerin alınması konusunda kesin adımlar atmak zorundayız. Bu anlayışla önümüzdeki hafta, bütün arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecek. Elde ettiğimiz bilgilerle de sizi bilgilendireceğiz” dedi.

Yerel Haberler 18.08.2019, 15:54
İstanbul pansuman kaldırmaz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte dün yaşanan sel baskınlarında en fazla zarar gören noktalarda incelemelerde bulundu. İmamoğlu’na Genel Sekreter Yavuz Erkut ile yardımcıları Orhan Demir, Murat Yazıcı ve Murat Kalkanlı da eşlik etti. Yardımcılarından yaşananlarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, ilk olarak Eminönü’ndeki yeraltı çarşılarını ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi. İmamoğlu, gazetecilerin sorularına yeraltı çarşısının merdivenlerinde yanıt verdi. “İstanbul’un altyapısı ile ilgili pis su, yağmur suyu ve özellikle kıyıya yakın bölümlerdeki yapılaşma düzeni, alt geçitler buraların bu tür su baskıları ile ilgili, risklerinin ölçümü tümüyle ele alınması gerekiyor” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: “Biz işimizi şansa bırakmak niyetinde asla değiliz. İş, rastgele yönetilmez. Bazı şeyler vardır ki, fiziken bunu aşarsınız. Yapılarınızın düzensizliğini ortadan kaldırıp, atarsınız. Bazılarında da teknik altyapıyı güçlendirirsiniz ve o şekilde aşarsınız.” 


İklim değişikliğine de değindi

Dünyada bir iklim değişikliği yaşandığına vurgu yapan İmamoğlu, “Bu, sadece Türkiye’ye has değil. Dünya bunu tartışıyor. Fazla değil, 20-30 yıl sonra yaz sıcaklığının en az 3,5-4 derece artacağından bahsediliyor. Ve bu, iklim değişikliklerinden doğan yağışla ilgili süreçlerle ilgili ciddi sorunlar var. Biz, İstanbul’la ilgili seferberlik kelimesini kullanırken sadece deprem, trafik değil, birçok konu var. İşte bu da altyapı ile ilgili bir seferberlik. İstanbul’un yapılaşması ile ilgili ciddi sıkıntılar oluşmuş durumda. Bazı semtlerde, beklentinin çok üstünde bir takım yapı yığını oluşturulmuş durumda. Ne yazık ki bu yapı yığının büyümesi ile ilgili tehditler devam ediyor” dedi.

"AKOM'a geç bilgilendirme yapıldı"

Aşırı yağışla ilgili meteorolojiden AKOM’a geç bilgilendirme yapıldığına dikkat çeken İmamoğlu, “AKOM’daki bilgileri, özellikle bir daha kontrol ettirdim. Bize meteorolojiden yağışla ilgili uyarı 12.30’da gelmiş. Yani o saatte İstanbul’da yağış başlamıştı ve 15-20 dakika sonra da o baş edilmez, saatte 114 kilogramı bulan yağış miktarına erişilmişti. Dolayısıyla çok geç geç bir uyarı işlemiş meteoroloji tarafından. Hatta orta şiddette bir yağış denmiş. Yani yaklaşık 40 kilogramın altında rapor edilmiş ama büyük bir fark var arada. Özellikle Fatih bölgesi için konuşuyorum. Tabii tarihi yarımadanın ciddi sorunları da var. Bu hususta zorluklar da var. Tümüyle ele alınması gereken hususlar bunlar” dedi. 


"Esnafımızın sorunlarına çözüm üreteceğiz"

Eminönü yeraltı çarşısında dükkanı bulunan ve maddi zarar gören esnafın yanında olduklarına vurgu yapan İmamoğlu, “İtafaiye raporlarını bugün, hızlıca sunacağız arkadaşlara. Onlar da sigorta şirketlerini bekliyorlar. Yarayı saracağız. Tabii can kaybının sarılma şansı yok. O büyük üzüntümüz. Bir vatandaşımızı kaybettik. Bu sorunları ileriye dönük yaşamamak adına, ki tam da 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde bu süreci yaşadık. Bu da bir ikazdır. Deprem ikazını ne yazık ki, biz bundan 20 yıl önce yaşadık. Ama 20 yılda ne noktaya geldiğimize baktığımızda, ne yazık ki iyi noktalarda değiliz. Biz, ne yazık ki vatandaşımızı rahatlatacak, cümleler kuramayız. Kimse kimseyi aldatmasın. Keşke rahatlamış olsa vatandaşımız da biz de alkış tutsak. Bu bakımdan, bu da ciddi bir ikazdır” diye konuştu. 


"Baskın olmayacak" denmişti
“Yolumuzda altyapı ile ilgili, afetlerle ilgili yoğun seferberlik dönemimiz adına çalışma yapacağız. Çalışmanın temelinde şu vardır: Dünyanın iklim değişimleri göz önünde bulundurularak ve İstanbul’umuza bunun yansıması ile ilgili, tümüyle İstanbul’umuzun alt yapısını, gözden geçirecek ve makro bir planla hareket edeceğiz, geçici değil. Buralar pompa ile aşılacak durumda değildir. Kalıcı yöntemlerle yol yürüyeceğiz. Üsküdar da bize, “Artık baskın olmayacak, görünen o mevcut görüntü olmayacak” denmişti müteahhit tarafından. Bir daha yaşanmayacak noktasında bilgi verilmişti geçen yönetim döneminde. Üsküdar’da dün 40 kilogram yağış gözlendi. Ama yine aynı manzara yaşandı. Orayı da görmek istiyorum. Yol ve sahili de görmek istiyorum. Sonra tümüyle bir değerlendirme yaparız” şeklinde konuştu. 

"Tatili de şeffaf bir şekilde yaptım"

İmamoğlu, tatilde olmasıyla ilgili yapılan eleştirilere de gazetecilerin, “Bugün de erkenden buraya geldiniz. Bununla ilgili bir şeyler söyler misiniz” sorusu üzerine şu yanıtı verdi: “Gün boyu sokaklarda söyleyeceğim. Bu konunun en basit kısmı. Nedir bu? Birisi onu demiş bunu demiş. Milletvekiliymiş, belediye başkanıymış. Boş konuşan, boş konuşuyor zaten. Makamı ne olursa olsun. İmamoğlu niye tatildeymiş? Bak sen! Bizim tatilimiz de şeffaf. Ailemi siyasetin dışında, tutacağımı her yerde söyledim. Dolayısıyla siyasetin dışında bir alanda 7 yaşındaki kızıma şefkatimi, baba sevgimi gösterme lazım. 14 yaşındaki oğlumu kucaklayıp, onu geleceğe hazırlamam lazım. 21-22 yaşındaki oğlumun da meslek hayatında güçlü olması için kendi kişisel gelişimini güçlendirmesi için, onun yanında olmam lazım. Hayatın görev tarafı ayrı, aile tarafı ayrı. Ben aile tarafını, yoğun bir 8-9 aylık Türkiye gündeminden sonra desteklemeye çalışıyorum. Zaten 2 gün Hacıbektaş’taydım. Ziyaretlerimizi yapmıştık. 2-3 gün de ailemizle birlikte olmak istedik. O ana afetin denk gelmesi, elbette koşup geleceğiz. Gece 12 olur, 3 olur 5 olur. Türkiye’nin neresinde olursak olalım, dünyanın neresinde olursak olalım koşup geçeğiz. Bu benim insani tarafımdır. Bunu kimseyle paylaşmam, tartışmam. Benim tatilim de şeffaftır. Ailemle tatil yapıyorum. Gizli tatil yapmam. Gizli tatil yapmaya ihtiyaç durmam. Çünkü bu benim ihtiyacım, bu benim güzel ailem. Bazen oluyor ki annemi 1-1,5 ay görmüyorum. Bu kadar yoğun bir gündemde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Sorumluluklarımızın büyük olduğunu biliyorum. Sadece rakip olmak, siyaseten karşı tarafta durunca bu laflar söylemek refleksinde bulunan kişilerin kalibresi düşük. Zihinler yetersiz, cümleleri de öyle çıkıyor.

Eminönü'nden Beyazıt'a kadar yürüdü

İmamoğlu, yeraltı çarşısında yaptığı incelemelerin ardından yürüyerek Kapalıçarşı’ya geçti. Mahmutpaşa Kapısı’ndan Beyazıt Meydanı Kapısı’na çıkan İmamoğlu, bir kez daha kameraların karşısına geçip, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Sabahın erken saatlerinden beri önce Eminönü bu kez Kapalıçarşı’dasınız. Neler diyeceksiniz, çalışmalar nasıl gidiyor” sorusuna, “Sabah Eminönü-Sirkeci’de, yeraltı geçidimizde çarşıdaki esnafımızla dertleştik. Sonra yine Mahmutpaşa yokuşundan Kapalıçarşı’nın içine girdik. Şu anda da Beyazıt Kapısı’ndayız. Buradan AKOM’a geçeceğiz. Sonra Üsküdar’da bazı tespitler var. Üsküdar’da yağış az olmasına rağmen, yine denizle Üsküdar Meydanı’nın malum görüntüsünü yaşamak bizi üzdü. Zira orda artık yaşanmayacağı konusunda açıklamalar olmuştu. Oraları yerinde gezeceğim. Tespitlerimizi yapacağız. Dün, ölen vatandaşımız gerçekten bizi derinden üzdü Allah rahmet etsin” yanıtını verdi. 


"Aktif olarak çalışmalara devam ediyoruz"
İmamoğlu, “İstanbul genelinde bilanço nedir” sorusunu ise, Yaklaşık bin 800’e yakın vaka tarafımıza duyuruldu ve bunların tamamıyla ilgilenildi. 4 bine yakın çalışma arkadaşımız sahada çalıştı. Su baskınlarına yerinde müdahale edildi. Yaralar en hızlı şekliyle sarılmaya çalışılıyor. Sabah bir kısım esnafımızla konuştum, özellikle yeraltı geçidimizdeki esnafımızla. Zararları konusunda tespitler yapılıyor. Arkadaşlarım konuya müdahil oluyorlar. Özellikle tarihi yarımadada yol bakım ekiplerimiz devrede olacak. Ve yolda kanalizasyonda olan sıkıntılarla ilgili İSKİ ekiplerimiz yine sahada. Tümüyle aktifiz olarak sahadayız. En hızlı şekliyle yaraları saracağız” şeklinde yanıtladı.


"Yarına kadar tüm sorunların çözülmesini istiyoruz"

Eminönü ve Kapalıçarşı’daki incelemelerini tamamlayan İmamoğlu, daha sonra AKOM’a geçti. Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, burada da gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Maddi hasar oranı ne kadar” sorusu üzerine şu bilgileri verdi: “Çok ihbar ulaştı elimize.  27 yolda göllenme, 13 yolda çökme, 13 alt geçit su baskını. 37 mahsur kalan ve kaza yapan araç ihbarı. 29 adet de bariyer hasarı, sarı mazgal tıkanması gibi ihbarlar. Onun dışındakiler de ev, iş yeri ihbarı şeklinde listesi var.” İmamoğlu, sahada çalışan ekip sayısıyla ilgili de “Yoğunlaşan alan Eminönü ve civarı. Şu anda orada hasar tespitleri yapılıyor. Biz, aynı zamanda itfaiye raporlarımızı buradaki iş yeri sahiplerine hemen vereceğiz. Bekletmeyeceğiz. Sonrasında da oradaki insanların yaralarının sarılması ile ilgili saat 10’da genel sekreter yardımcımız Murat Bey’le beraber bir koordinasyon toplantısı yapacaklar. Biz, onlara maddi manevi yanlarında olacağımız beyan ettik. Onun dışında tarihi yarımadada yol bakım ekiplerimiz, sahada tespitlerini yapıyorlar. Büyük oranda küçük tamirler söz konusu. 24 saat içerisinde toparlanması konusunda talimat verdik. Yarın sabaha orada hiçbir sorun kalsın istemiyoruz. Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde İSKİ dolgusunu yaptı. Yol çalışıyor ama muhtemelen asfaltı daha sonra halledilecek. Sanıyorum birkaç gün içinde orası çözümlenir. Yerinde göreceğim. Ekiplerin tamamı sahada” diye konuştu.

"Basını önümüzdeki hafta gerektiği gibi bilgilendireceğim"

Yıllardır yapılan uyarılara rağmen kalıcı çözümler üretilmediğini vurgulayan İmamoğlu, “Genel sekreterimizle konuştuk. Hızlıca, özellikle alt yapıya dair ilgili tüm birimleri toplayarak bir çalışma yapın dedin. Talimatımız şu yönde olacak: İstanbul’da son 20-25 yılda yaşanan bu tür sel ve afetlerdeki riskli alanlar nerelerdir? Nerelerde yaşanıyor? Bunların tamamı göz önüne alınarak, alınması gereken kısa, orta uzun vadeli tedbirlerle ilgi çalışma yapılacak. Bununla ilgili önümüzdeki hafta basını da bilgilendireceğim. Bu çalışma, bütüncül bir çalışma olacak. Pansumanla çalışmanın bir anlamı yok İstanbul’da. İstanbul pansuman kaldıracak bir şehir değil. Varsa bir eksiklik, orada kalıcı tedbirlerin alınması konusunda kesin adımlar atmak zorundayız. Bu anlayışla önümüzdeki hafta, bütün arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecek. Elde ettiğimiz bilgilerle de sizi bilgilendireceğiz” ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu, AKOM’un ardından Yavuztürk Mahallesi ve Üsküdar Meydanı’nda da incelemelerde bulundu. İmamoğlu, incelemelerde bulunduğu her bölgede vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı ve yurttaşlarla fotoğraf da çektirdi. 


Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 44
2. Başakşehir 22 43
3. Galatasaray 22 42
4. Sivasspor 22 42
5. Alanyaspor 22 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 21 27
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 20 24
14. Konyaspor 22 20
15. Ankaragücü 22 20
16. Antalyaspor 21 19
17. Kasımpaşa 21 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 22 42
2. Bursaspor 22 39
3. Erzurum BB 21 38
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 22 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 22 18
16. Adanaspor 21 17
17. Eskişehirspor 22 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 25 51
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 25 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. Wolverhampton 26 36
8. Everton 26 36
9. M. United 25 35
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 25 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19