İstanbul Valiliği'nden sağanak yağmur uyarısı

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada bu akşam ve yarın olmak üzere sağanak yağış etkisinin görülebileceğini duyurarak, ani su baskınlarına karşı tedbirli olunması konusunda vatandaşları uyardı.

Yerel Haberler 04.10.2019, 11:05 Burak ZİHNİ
İstanbul Valiliği'nden sağanak yağmur uyarısı

İstanbul Valiliği internet sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden alınan bilgilere göre; yurdumuzun yarın akşamdan itibaren (04 Ekim Cuma)  Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Tahminlere göre; geçtiğimiz hafta sonundan bu yana genelde yağışsız, az bulutlu ve açık geçen havaların ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yarın (Cuma) gündüz saatlerinde Trakya’dan başlayacak yağışlarla birlikte yerini hafta sonu serin ve yağışlı havalara bırakacak.

5 Ekim Cumartesi günü ise bölgenin tamamında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Yağışların Trakya’da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışlı sistemin 6 Ekim Pazar günü etkili olduktan sonra pazartesi günü bölgeyi terk etmesi ve aynı gün bölgenin batısının yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

Tahminlere göre; bölge genelinde mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Cumartesi günü hissedilir derecede azalacak.  Mevsim normalleri civarı ve yer yer altına düşmesi beklenen hava sıcaklıkları 8 Ekim Salı gününden itibaren tüm bölgede tekrar artacak.

Rüzgârın yarın bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden, kuvvetli  (40-70 Km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)