İstanbullular ben buradayım diyecek

İBB, “İstanbul Senin – Geleceğine Birlikte Karar Verelim” başlıklı, 2 gün sürecek “2020-2024 Stratejik Planı İBB Meclis Çalıştayı” düzenledi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Üreteceğimiz kapsayıcı politikalar, göreceksiniz şehirde adalet duygusunu yeşertecek. Çok konuşulan etnisite üzerinden ya da inanç üzerinden ayrımcılıkların önünü kesecek. İnsanlar, ‘Ben bu masada varım’ diyecek” diye konuştu

Yerel Haberler 05.10.2019, 08:13 Hayati Kaya
İstanbullular ben buradayım diyecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen, “İstanbul Senin – Geleceğine Birlikte Karar Verelim” başlıklı “2020-2024 Stratejik Planı İBB Meclis Çalıştayı”na katıldı. Çalıştayda, İstanbul ilçe belediye başkanları ile CHP’li ve İYİ Partili İBB Meclis üyeleri hazır bulundu. AK Parti ve MHP’li İBB Meclis üyeleri, davetli oldukları toplantıya katılmadı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, günün en önemli tanımının “ortak akıl” olduğunu vurguladı. Bu süreçte ortak akıl yoksa başarı elde etme şansının olmadığını ifade eden İmamoğlu, “Bu noktada şunu bilelim: Birileri ne kadar kapsayıcı olduğunu düşünürse düşünsün, ortak akılla sağladığınız kapsayıcılığın değeri, derecesi çok daha kıymetlidir. Şeffaflığın, bizim özellikle yönetimimizin çok temel unsurlarından bir tanesi olacağını söyledik. Özellikle şeffaflığı destekleyecek olan en kıymetli refleksin demokratik katılımı güçlendirmek, bu güçlendirmeyi de lafta değil uygulamada da var etmektir. Bugün burada buluşmamız tam da bunun göstergesi” dedi.

Böyle bir ortama alışık değiliz
Toplantıya, her siyasi parti meclis üyesinin davet edildiğini vurgulayan İmamoğlu, şunları dedi:

Diğerleri açısından, ‘Niye katılmadılar’ diye yargılamak istemiyorum. Böyle bir tavra ve böyle bir ortama ne yazık ki Türkiye’miz alışık değil. Yadırgamıyorum. Siyaseten de asla ve asla yok saymak veya öyle bir şey değil, kınamak asla değil. Böyle bir ortama alışık değiliz. Halbuki; alışmalıyız, alıştırmalıyız, birbirimizi bu yönde ikna etmeliyiz. Yani burada bulunan arkadaşlarım, bulunamayan arkadaşlarımıza siyasi bir nispet yapar tavırla değil, ‘Yahu keşke olsaydınız’ demeli. Bakın, konuşarak bir arada üretiriz. Bir dahakine sizi mutlaka bütün toplantılarda aramızda görmek istiyoruz. Türkiye’mizin kurumsal anlamda en ileriye dönük hususu, tanımlanan işlev bakımından geleceği okuma bakımından stratejik plan çalışmamız var. Orada olmayacaksınız da nerede olacaksınız. Tümüyle siyaset dışı.”

Birlikte karar verip yöneteceğiz
Bu tür toplantıları İstanbul genelinde yaygınlaştıracaklarını belirten İmamoğlu, “Yarın belki 2 bin 500 - 3000 kişi İstanbul’un farklı yerlerinden aramıza katılacak. Mahallelerimizden gelen insanlardan, muhtarlarımızdan fikirlerini alacağız. Muhtarlarımızla çalıştay hazırlıyoruz. Onlar hem kendi meslekleriyle ilgili hem de İstanbul’la ilgili merkezinde, odağında yaşadıkları sorunları bize aktaracaklar ve bu bize yön verecek. Aynı şekilde biz, hemşerilerimizin diğer paydaşları, yani sivil toplum kuruluşları, üniversiteler tümüyle muhatabımız olacak ve beraber üreteceğiz. Dolayısıyla şehrimizin geleceğine hep birlikte karar vereceğiz. Birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz” ifadelerini kullandı. Bu yaklaşımın Türkiye’deki kamu yönetimine bakışı değiştireceğini umut ediyoruz” diyen İmamoğlu, “İstanbul önemli bir merkez. Her konuda… Ne yaparsanız sizi takip ediyorlar ve attığınız her iyi adımın gerçekten Türkiye’de çok değerli yansımaları oluyor. Bu bakımdan bugünkü buluşmamızı çok ama, çok önemsiyorum. Yani biz, ‘İstanbul senin’ derken, ‘İstanbul’u hep birlikte yönetelim’ derken, ‘İstanbul’un geleceğine sen kara ver ‘ derken; her bireye, ‘Bu şehrin sahibi sensin, sorumlusun, karar vereceksin, biz uygulayacağız, günü geldiğinde de hesap soracaksınız, takip edeceksiniz’ demek istiyoruz. İşte bu demokratik anlayışı ortaya koymak değerlidir. Yeni nesil bir anlayıştır. 21’nci yüzyılın gereği olan demokratik katılımla beraber belediyeyi yönetme anlayışıdır. Kaldı ki işimiz kolay; geçmişteki gibi çok zor değil. ’Teknoloji gelişti, insanlar birbirinden uzaklaştı’ derler. Belki fiziken, belki duygusal gerekçelerle bu tanım doğru olabilir; ama bir yönüyle, teknolojiyi iyi kullandığınız taktirde tam tersine aslında süreçleri birbirine yakınlaştıran, buluşturan bir mekanizmayı muazzam, nitelikli bir şekle dönüştürüyor. Bu bakımdan kent adına bugünün teknolojisinin demokrasi için, kent demokrasisi için sonuna kadar kullanacağız” şeklinde konuştu.

Kapsayıcı politikalarla adalet yeşerecek
Bu şehrin en demokratik belediye başkanı olmak istediğini her fırsatta vurguladığını belirten İmamoğlu, “Çünkü bu, aynı zamanda biliyorum ki geleceğin şehir yönetimine bir ışık tutacaktır. Dolayısıyla bu şehirde yaşayan herkesin kentin geleceğini, kentin güzelleşmesini bu kentin vizyonunu oluşturma konusundaki fikirleriyle güzel bir iş çıkacak. Beni şaşırtacağını düşünüyorum. Sizleri de şaşırtacağını düşünüyorum. Çünkü işin içine çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler katılacak. Yani biz siyasilerin, burada oturup, ‘Biz engellilerle ilgili çok iyi hissediyoruz. Onlar için çok iyi şeyler düşündük’ demeleri ucuz bir tavırdır. Engellilerin düşündüğünü sürece katarsak, bu çok değerli bir iş olur. Bu bakımdan bu kapsayıcı politikalar, göreceksiniz şehirde adalet duygusunu yeşertecek. Çok konuşulan etnisite üzerinden ya da inanç üzerinden tavır ve davranışların, ayrımcılıkların önünü kesecek. ‘Ben bu masada varım’ diyecek. Katılımcılığın belediye yönetiminde de yüksek seviyelere taşıyoruz. İnanç masası kuruyoruz. Her inançtan insan belediyenin girişindeki büyük alanların bir bölümünde, bu kentin her inancından insan kendi inancını temsil edecek ve şehrin yöneticilerine direkt iletebilecek. Aracı yok” dedi.

Amaç devr-i sabık yaratmak değil
İstanbul’un büyük ve derin bir tarihi mirası olduğunu da hatırlatan İmamoğlu, “Bugünkü kollayıcıları ve gözetleyicileri, geleceğe en iyi aktaranları olma mecburiyetimiz söz konusudur. Bu eşsiz kültürün, bu eşsiz kentin, bu eşsiz varlıklarını hep beraber korumalı, kollamalı ve geleceğe en iyi şekilde servis etmeliyiz. Tabii ki aynı şekilde çevreye duyarlılıktan, tarihi mirasına dokusuna sahip çıkan anlayışımızdan, bu şehrin kıymetli 16 milyon insanını da bu şehrin en önemli hazinesi kabul ederek insanlarına saygı duyan yönetim olabilmek. İşte bu amaçlarla yola çıkmış oluyoruz” diye konuştu.

İyisiyle kötüsüyle anlatacağız
Yaşanabilir ve can güvenliği olan bir kent istediklerinin altını çizen İmamoğlu, İstanbul’un tarihi mirasını koruyan bir kent olması gerektiğini vurguladı. Amaçlarının “devr-i sabık” yaratmak olmadığını vurgulayan İmamoğlu, konuyu depreme getirerek şunları dedi: 26 Eylül’de bence tarihi ve Allah’ın bir lütfu bir uyarı aldık. Bu uyarının önemli olduğunu düşünüyorum. Depremden sadece 4 gün önce bana bir televizyon programında ‘Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmek için niçin ısrar ediyorsunuz’ diye sordular. ‘Çünkü İstanbul’un konuları önemli ve değerli. Onun için ısrar ediyorum. Konuşmak, anlatmak, niyetimizi göstermek ve iş birliği konusunda katkı sunmalarını talep etmek istiyorum’ dedim. Ben bunu söylediğimde, yine televizyonun katılımcılarından biri, ‘Ne konuşacaksınız’ diye sordu. Depremi konuşacağım’ dedim. İlk söylediğim oydu. Aklıma gelen o. Çünkü bu gerçekten bu şehrin önemli bir konusudur. Mevcut durumu görelim arkadaşlar. Niye birbirimizi aldatalım? Bu deprem meselesinde iyi yapan kimse, ben gider onu alnından öperim, sarılırım, her türlü desteği, yardımını isterim. ‘Senden Allah razı olsun’ derim. Bu meseleyle yüzleşeceğiz. Ona göre depremle ilgili politikalarımızı yürüteceğiz. Çok yoğun çalışmalar içerisindeyiz. Bugün ne durumdayız? İyisi ile kötüsü ile hepsini anlatacağız. Yol haritamız net."

Tartışmalar şeffaflığın başlangıcı
5 yıllık bir stratejik plan hazırladıklarını kaydeden İmamoğlu, “Bir kentin geleceğini 5 yıllık stratejik planla da yönetemezsiniz. 5 yıllık stratejik plan, bir kent için çok kısa vadeli bir çalışmadır. Yani bunun orta ve uzun vadesi ile ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2050’yi konuşacağız bu kent adına. Biz zaten çalışmıştık, zaten fikirlerimiz vardı ama bu fikirlerimizi bütün İstanbul’a anlatacağız. Uygulayacağımız vizyon ile 2050’de biz nasıl bir kent istiyoruz? Bu şehir nereye gitmeli? Bu şehir kaba saba binalarda dolu 20 milyonluk bir kent mi olmalı? Yoksa bu şehir dünyanın lokomotifi üretken insanları yaratıcı insanların en ciddi en değerli işlere imza attığı dünyadan bahsedilen konuşulan kaliteli yaşamın öncüsü bir şehir mi olmalı? Bu tarz konularda karar vereceğiz. Kimin adına? İnsanlarımızın adına” diye konuştu.

Çocuklar hesap soracak
İstanbul’un kalıcı, değiştirilemez kuralları olması gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu kapalı kapılar arkasında değil, şeffaf bir şekilde yapacağız. İşte bu tartışmalar, bunun başlangıcı. 2030 yılında, bugün 15’inde olan bir çocuğumuz 20’li yaşlarına geldiğinde nasıl bir şehirde olacağını bilebilecek. O yaşına geldiğinde hesabını soracak, ‘Kim yanlış yaptı’ diye. Ya da doğru yaptıysa alkışlayacak, ‘Kim doğru yaptı’ diye. Bunu yapabilmeniz için şehrin bundan haberdar olması gerekiyor. İstanbul’un geleceğine hep birlikte karar verelim istiyorum. Çünkü bu şehir senin. ‘Bu şehir senin’ dediğimde karşımda tam 16 milyon insan var. O bakımdan başarılar diliyorum. Bu çalışmayla en değerli fikirlerin çıkmasını diliyorum.” İmamoğlu’nun konuşmasının ardından Prof. Dr. Şeker moderatörlüğündeki çalıştaya geçildi.


Yorumlar (4)
Saadet 4 ay önce
Allahım başkanımıza yardım et ailesine vatanına milletinebağışla
Saadet yeni 4 ay önce
Allahım başkanımıza yardım et ailesine vatanına milletinebağışla
Saadet yeni 4 ay önce
Allahım başkanımıza yardım et ailesine vatanına milletinebağışla
Saadet yeni 4 ay önce
Allahım başkanımıza yardım et ailesine vatanına milletinebağışla
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 19 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 21 43
2. Real Madrid 20 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Valencia 21 34
7. Villarreal 21 31
8. Athletic Bilbao 21 31
9. Real Sociedad 20 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15