İyi yönetici iyi moderatör

“Yurttaşlık Eğitimi ve Siyaset” başlıklı söyleşiye katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “En iyiyi yakalayabilmek adına tartışabilmek, uzlaşabilmek önemli. Biz yöneticiler eğer yöneticiliğe talipsek moderatör olabilme, karşı tarafın fikrine saygı duyabilme ve onu saatlerce dinleyebilme özelliğine sahip olmalıyız” dedi

Yerel Haberler 05.09.2018, 07:16 Burak ZİHNİ
İyi yönetici iyi moderatör

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri, dördüncü gününde siyasi parti ilçe başkanlarını ağırladı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen sohbette, Yurttaşlık Eğitimi ve Siyaset konuları konuşuldu. Beylikdüzü Belediyesi tarafından hiçbir düşünce ayrımı yapılmadan, bütün siyasi parti ilçe başkanlarının davet edildiği söyleşinin konuşmacıları arasında; CHP İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, İYİ Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Abdullah Gökçe, HDP Beylikdüzü İlçe Eş Başkanı Refika Kısmet, Saadet Partisi Beylikdüzü İlçe Başkanı Ercan Sevim, Merkez Partisi Beylikdüzü İlçe Başkanı Hüsnü Duran yer aldı.

Siyasi partiler tartışabilmeli
Böylesi bir açık platformda bütün siyasi parti ilçe başkanlarını ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ve kendisinin de 4 buçuk yıl ilçe başkanlığı yaptığını belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İlçe başkanlığı yaptığım dönemde en çok belediye başkanına bir şeyler sorma ya da sorgulama ve hatta bazen yön verme ihtiyacım olduğunda buna uygun bir platform ne yazık ki oluşmadı. Ben bu durumu kendi yönetici olduğum dönemde diğer siyasi parti ilçe başkanlarına yaşatmayı asla arzu etmedim. Diyalog kurmak adına, talep geldiği doğrultuda ilçe başkanlarımızla ve siyasi partilerle maksimum iletişimi önemsediğimi söylemek isterim. Bu davetin ve buluşmanın çıkış noktası budur.” şeklinde konuştu.

Herkese eşit mesafedeyim 
Demokrat belediyecilik anlayışı ile herkese eşit koşullarda kendini ifade etme özgürlüğü tanındığının altını çizen İmamoğlu, “Siyasi partiler olarak en başta bizim uzlaşabilmemiz, aynı masaya oturabilmemiz ve konuşabilmemiz gerekiyor. Bu bakımdan ben bütün siyasi partilerin bir araya gelebildiği, sadece bu platformda değil bunun dışında da diğer partilerin önereceği her ortamı kurmaya hazırım. Konuşabilme ve tartışabilme kültürünün Beylikdüzü’nde yaşanabilmesi adına, hiçbir oy kaygısı olmadan elimden gelen tüm çabayı göstereceğimi bilmenizi isterim.” dedi.

İmamoğlu sırrı verdi
Siyasette eğitime bakışın konuşulduğu söyleşide, siyasi parti ilçe başkanları Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na soru ve taleplerini de iletti. Tüm soruları içtenlikle yanıtlayan ve Beylikdüzü’nde yapılan, yapılması planlanan hizmetleri anlatan İmamoğlu, “21. yüzyılın yönetim anlayışının bir moderatörlük olduğuna inananlardanım. Biz yöneticiler eğer yöneticiliğe talipsek moderatör olabilme, karşı tarafın fikrine saygı duyabilme ve onu saatlerce dinleyebilme özelliğine sahip olmalıyız. Bir moderatörün heyeti yönettiği üslupla bu ülkenin, bu ortamların ve belediyelerin yönetilmesi şarttır. Herkesin fikrinin önemli olduğu, herkesin kendini başkan hissettiği bir yönetim anlayışının var olması gerekir. Hayallerimizi ancak bu şekilde gerçekleştirebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

Arda Sel unutulmadı
Aynı zamanda, 03-07 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Arda Sel Streerball ve Tavla turnuvaları ile Mini Golf etkinliklerinin de açılışını yapan Başkan İmamoğlu, “Bu yıl maçların çok heyecanlı geçeceğine inanıyorum. Turnuvalarımıza katılacak tüm vatandaşlarımıza şimdiden başarılar dilerim. 
Ayrıca, Streerball turnuvamız geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesin bir tren kazasında kaybettiğimiz Arda Sel’in adını taşıyor. Bu vesileyle kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına da tekrar başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Spor gençliği yansıtır

Beylikdüzü'nde devam eden etkinlikler kapsamında, spor turnuvaları da düzenleniyor. Çorlu'daki tren kazasında yaşamını yitiren Arda Sel'in isminin verildiği turnuvalara ilişkin konuşan İmamoğlu, “İçinde Barış da Sevgi de olan ve bu kentin enerjisini, gençliğini yansıtacak en önemli kavramdır spor... Barış ve Sevgi Buluşmalarının içinde bu nedenle önemli bir yere sahip, geçtiğimiz günlerde yaşanan tren kazasında kaybettiğimiz bu semtin güzel delikanlısı Arda Sel’in adını verdiğimiz spor turnuvalarına katılan tüm takımlara ve sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Çılgın Sedat’a plaket verildi
Beylikdüzü halkının yoğun ilgi gösterdiği Barış ve Sevgi Buluşmaları’nda saatler 21:15’i gösterdiğinde ise Çılgın Sedat sevilen parçalarını Beylikdüzü için söyledi. Konser sonunda Başkan İmamoğlu sanatçıya çiçek ile plaket takdiminde bulundu.

Beylikdüzü'nün 3 sırrı: Yeşil – Akıllı – Yaratıcı
5’inci Barış ve Sevgi Buluşmaları’nın 5’inci gününde Çardak Altı Sohbetleri’nde konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Vizyonumuzun 3 tane ana felsefesi var. Yeşil bir kent, akıllı bir kent ve yaratıcı bir kent olma” dedi.

Yekta Kopan moderatörlüğünde başlayan Çardak Altı Sohbetleri’nde konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu tür kentlerde, Türkiye’nin yüzde 90’ının yaşadığı kentlerde bazı fiziksel varlıklarda eğitimin bir parçası. Yeşil alan eğitimin önemli bir parçası. Yeşil alanı bol bir ilçede suç oranı düşüyor. Yeşil alanı az olan bir ilçede suç oranı 10 katına 20 katına çıkıyor. Biz 2014’te Beylikdüzü’nü teslim aldığımızda kişi başına yeşil alan 6 buçuk metre kare ile devraldık. Şuanda 9 buçuk metre kareye ulaştık. 2030 hedefini de bu ilçede artan nüfusa rağmen kişi başına bu ilçede yeşil alan 16,5 metre kare olarak koyduk. Avrupa standartlarının da üstünde olacak” dedi.

Engelleri aşıyoruz
"Biz belediye olarak 40 atölyeli engelli iş okulunu, Gürpınar’da çok güzel bir okulumuzu bitirdik" diyen İmamoğlu, “3’ncü bölgenin tek engelli iş okulu burası. Yani sertifikalı hayata engelli bireylerin hazırlandığı bir okulumuz vardır” şeklinde konuştu. Vizyonlarıının 3 tane ana felsefesi olduğunu belirten Başkan İmamoğlu, “Yeşil bir kent, akıllı bir kent ve yaratıcı bir kent olmak. İşte tam da bu anlamda elimizden gelen en iyi şekilde çalışacağız” diye konuştu.

Imamoğlu teftişe çıktı
Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi'nde devam eden 3. Matbaacılar Sitesi inşaatını ziyaret eden Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, inşaatın detaylarına ilişkin bilgi aldı. Gerçekleştirdiği ziyareti değerlendiren İmamoğlu, “Beylikdüzü'nün ticari ve sosyal hayatına değer katacak iki önemli projenin tamamlanmak üzere olan son hallerini ziyaret ettim. Yakuplu Mahallemizde bulunan ve sektörün önemli noktalarından biri olacak olan ve kısa süre sonra hizmete açılacak 3. Matbaacılar Sitesi inşatını yetkililer ile gezerek bilgi aldım” 
ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)