Örnek yatırım Demir Country

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2018 ve 2019'u yatırım yılı olarak ilan ettiklerini belirtti. Beylikdüzü'nde hayata geçirdikleri Demir Country'den de söz eden Demir, “Beylikdüzü'ndeki bu yatırımımız İstanbul'a örnek olmalı” dedi

Yerel Haberler 04.05.2018, 08:46
Örnek yatırım Demir Country

Demir İnşaat olarak 1984'te faaliyetine başlayan firmanın artık 5 şirketten oluşan bir grup haline geldiğini dile getiren Hamit Demir, geleceğin Türkiye'sinin ihtiyacı olduğu için 2 yıl önce enerji şirketini kurduklarını anlattı. Kendilerinin bu konuda daha önce duyuru yapmadıklarını, Sivasspor'a isim sponsoru olduktan sonra Demir Grup'un isminin duyulmaya başlandığını aktaran Demir, bugün Demir Grup olarak basının karşısına çıktıklarını ve ilk defa bu şekilde kamuoyuna şirketi tanıttıklarını bildirdi.

Beylikdüzü'nü hatırlattı
Bu yıl hayata geçirecekleri konut projelerinden bahseden Demir, Beylikdüzü bölgesinde hayata 
geçirdikleri Demir Country'nin bu dönemde kazançlı yatırım ve üst düzey yaşam konforunu aynı anda sunduğunu, zengin donanımıyla satışlarına yön verdiğini söyledi. Projenin, bölgenin ilk ve tek açık alışveriş merkezine sahip olduğunu, herkes tarafından beğenildiğini dile getiren Demir  1160 daire ve 112 ticari üniteden oluşan Demir Country'nin mimarisi ve sosyal yaşam alanlarıyla Beylikdüzü'nün çekim merkezi olacağını aktardı. Demir, Beylikdüzü'nde bu kadar maliyetli bir proje neden yapılıyor denilebildiğini kaydederek, “Biz çok emek verdik, dillerde kalsın, oturanlar memnun olsun diye. Bir aile geldiğinde kapalı çocuk oyun alanları yaptık. Bir aile çocuğunu buraya bırakıp eşiyle dostuyla rahatça gidip yemek yiyebilecek, kafede vakit geçirebilecek”diye konuştu. Bu projeyi engelli dostu yaptıklarını dile getiren Demir, “Yani yürüyemeyen, göremeyen her engelli ve bizim gibi her engelli adayı burada çok rahatlıkla ikinci bir kişiye ihtiyacı olmadan evine rahatça gidebilecek, rahatça gezebilecek”  ifadesini kullandı.

Yatırıcımlar için cazip
Demir, 2017 Ağustos'ta ön talep almaya başladıklarını anımsatarak, piyasada yaşanan sıkıntılar nedeniyle ön satışların istedikleri gibi gitmemesine rağmen bugün itibarıyla 1160 dairenin yüzde 27'si için ön satış sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Projede dairelerin metrekare satış fiyatlarında ciddi fedakarlık yaptıklarını dile getiren Demir, metrekare satış fiyatlarının 3 bin 200 TL ile 4 bin 500 TL arasında değiştiğini bildirdi. Demir, 1+1 dairelerin 220 bin lira, 100 metrekarelik dairelerin 320 bin liradan başladığını, projedeki villaların fiyatlarının 780 bin lira ile 1,5 milyon lira arasında değiştiğini aktardı. Projeyi 400 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirdiklerini ve satış sonrası toplam hedeflenen gelirin minimum 570 milyon liraya ulaşmasını hedeflediklerini anlatan Demir, “Demir Country, Beylikdüzü'nde gerçek İstanbul'u yaşamak ve yatırımcıların yüksek kazancı için en cazip projelerden birisi olacaktır. Bu yönüyle de İstanbul'a örnek olmalıdır” dedi.

Büyükçekmece'ye proje
Demir, 4'ü Türkiye'de, 2'si Almanya'da 2'si Ukrayna'da olmak üzere toplam 8 projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi: “Büyükçekmece Hadımköy'de 620 konut 57 iş yeri projesi. Sefaköy Halkalı'da ruhsatını aldığımız 130 bağımsız bölümden oluşacak butik bir projemiz var, ona başlayacağız. Göktürk'te 200 konutluk kentsel dönüşüm projesini. Otel, konut, ticari alan yapıyorduk ama bu yıl Çorlu'da sanayi sitesi yapacağız. Çorlu'da 160 dönümlük bir arazi üzerine sanayi sitesi projesi hazırladık.Allah izin verirse bu yılın dokuzuncu, onuncu ayı gibi lansmanını yapacağız. Orada sanayi sitesinin inşaat alanı 250 bin metrekare. Bunun dışında İzmir Bayraklı'da 65 dönümlük kendi arazimiz üzerinde konut, ofis ve otel projesi hayata geçireceğiz. Plan çalışmaları devam ediyor.”

Gayrimenkulde güzel günler gelecek
Demir, “Sektörde sıkıntılar olduğu için vadeli, senetli satışlar var” denildiğini belirterek, bu durumun sektördeki sıkıntıyı değil alıcıdaki sıkıntıyı gösterdiğini söyledi. Faiz yüksek olduğu için alıcının kredi çekmediğini dile getiren Demir, bu yüzden sektör oyuncuları olarak 12 aydan 60 aya kadar belirli bir peşinat ve taksit yaptıklarını, yatırımcının bunu daha avantajlı bulduğunu aktardı.


Demir, “Bu yüzden satışlarımızın yüzde 15-20'sini senetli satmaya başladık. Önceleri kredili satışlar yüzde 60'lardayken şu anda yüzde 30'lara kadar geriledi” dedi. Arazi maliyetinin Türkiye'de Avrupa'ya göre çok yüksek olduğunu, Berlin'de yüzde 25-30 olan arazi payının Türkiye'de bir dönem yüzde 70'lere kadar çıktığını dile getiren Demir, arazi maliyetlerinin yanı sıra faizlerin artmasında sektörde sıkışıklık oluştuğunu anlattı.

Her bütçeye ayrı ödeme
Demir Grup bünyesindeki Demay Satış ve Pazarlama AŞ'nin Genel Müdürü Yusuf Adıyaman, Demir Country projesi ile bölgedeki sınırları aştıklarını belirterek  bunu geliştirirken önceki satış ve pazarlama süreçlerindeki müşteri deneyimlerini kurumsal hafızalarına toplayarak bu projeyi hayata geçirdikleri konsepti oluşturduklarını söyledi. Demir Country projesini tasarlarken kendilerini satıcı değil ev sahibi olarak gördüklerini dile getiren Adıyaman, müşterilerin hem maddi hem de manevi olarak memnun olmalarını hedeflediklerini vurguladı. Demir Country'de kapıdan giren herkesi ev sahibi yaptıklarını ifade eden Adıyaman, burada her bütçeye göre ödeme planları oluşturduklarını, herkesin kendi ödemesini kendisinin belirlediğini bildirdi.

Turizmde rekor kırdık
Turizmde yılın ilk çeyreğinde otel ve konaklama tesislerindeki geceleme ve yurt dışından gelen ziyaretçi sayıları yüz güldürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığından edinilen bilgilere göre, turizm rakamlarında yılın ilk üç ayında geçmiş bütün yılların rekoru kırıldı, otel ve konaklama tesislerindeki geceleme sayılarında da önemli artış kaydedildi.

Geceleme sayısı arttı
Türkiye genelinde 2018 yılının ilk çeyreği sonu itibarıyla toplam konaklama tesisi sayısı 11 bin 106 oldu. Bu tesislerin 3 bin 809'unu Bakanlık işletme belgeli, 7 bin 297'sini de belediye belgeli tesisler oluşturdu. Otellerin de içerisinde bulunduğu bu konaklama tesislerinde yılın ilk üç ayında yaklaşık 26 milyon geceleme yapıldı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında geceleme sayısında yüzde 22 artış görüldü.

7 milyon ziyaretçi
Türkiye turizmde, yılın ilk üç ayında geçen bütün yılların rekorunu kırarak yaklaşık yüzde 35'lik artışla 5 milyon 128 bin 406 yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Turizm gelirleri de bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artış göstererek 4 milyar 425 milyon 237 bin dolara ulaştı. Aynı dönemde Türkiye'ye 2 milyon da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı geldi. Böylelikle Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı toplam 7 milyonu, artış oranı da yüzde 50'yi geçti. Turizm gelirinin de geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 31 artışla 4 milyar doları geçmesini dikkate alan Bakanlık, yıl sonu itibarıyla Türkiye'ye gelen turist sayısının 40 milyona, geçen yıl 26,5 milyar dolar olan turizm gelirinin de 32 milyar dolara çıkacağını öngörüyor.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?