SGK'yı 1 milyon 800 bin lira zarara uğratan 'sahte rapor' çetesi çökertildi

Ankara'da aslında hasta olmayan kişilerin kimlik bilgilerini alarak organ nakli olmuş gibi gösterdikleri yöntemle rapor çıkartıp SGK'yı 1 milyon 800 bin lira zarara uğratan ve içlerinde eczacı, kalfa, güvenlik görevlisi gibi çalışanların olduğu çete çökertildi. Adliyeye sevk edilen 17 şüphelinden 10'una ev hapsi verildi.

Yerel Haberler 10.12.2020, 13:45 Gazete Damga
SGK'yı 1 milyon 800 bin lira zarara uğratan 'sahte rapor' çetesi çökertildi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir kamu hastanesinde çalışan bilgi işlem, güvenlik görevlileri ve eczacı kalfalarının iş birliği yaparak, gerçekte hasta olmayan kişilerin kimlik bilgilerini kullanıp organ nakli olmuş gibi gösterdikleri ve bu yöntemle para karşılığında ilaç kullanım raporları çıkardıklarını tespit etti.

3 BİN 500 ADET İLAÇ ELE GEÇİRİLDİ

Bunun üzerine harekete geçen ekipler, 23 şüphelinin adreslerini tek tek tespit etti. Ekiplerin teknik ve fiziki takibi sonucu şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, hastanenin bilgi işlem sorumlusu A.C., hastanenin güvenlik görevlisi S.Y., eczane kalfaları A.D., H.Y., A.B., F.Y. ve B.Y.'nin de aralarında bulunduğu 23 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada, çok sayıda reçete ile özel reçeteye tabi 3 bin 500 adet ilaç ele geçirildi.

1 MİLYON 800 BİN LİRALIK VURGUN

Yapılan detaylı incelemede, şüphelilerin bu yöntem ile SGK'yı 1 milyon 800 bin TL zarara uğrattığı tespit edildi. Öte yandan şüphelilerin toplam 179 reçete ile ilaç aldıkları saptandı. Ayrıca pandemi sürecinden faydalanan şüphelilerin, aile hekimleri üzerinden reçete yazdırdıkları belirlendi. Gözaltına alınan güvenlik görevlisi S.Y., ifadesinde suçunu itiraf ederek, "Daha önce hastaneye gelen eczane kalfası A.D. konuyu bana anlattı, paraya ihtiyacım vardı kabul ettim. Benim yaptığım rapor hazırlanması için A.D.'yi ve diğer eczane çalışanlarını bilgi işlem bölümüne götürmek veya doktorlarla görüştürmekti. Bunun karşılığında bana para veriyorlardı" dedi.

23 ŞÜPHELİNDEN 17'Sİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

23 şüpheliden 17'si, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, 6'sı ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 17 şüpheliden 10'u, çıkarıldığı mahkemece ev hapsi cezasına çarptırılırken, 7 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?