Sosyal medyada gündem olmuştu...Vali Vasip Şahin duyarsız kalmadı

Sosyal medyada hızla yayılan videosu ile tüm Türkiye'nin konuştuğu isim haline gelen Hasan Maden'in (29) hastanedeki tedavisi sürüyor. Ankara Valisi Vasip Şahin, "Hasan'ın yaşamının bundan sonra gönlünce olması için bütün imkânlarımızı seferber ettik" dedi.

Yerel Haberler 14.01.2020, 18:37 14.01.2020, 18:46 Gazete Damga
Sosyal medyada gündem olmuştu...Vali Vasip Şahin duyarsız kalmadı

Dün akşam sosyal medyada hızla yayılan videoda, Hasan Maden, babaannesini kaybettikten sonra 1,5 yıldır sokaklarda yaşamak zorunda kaldığını, mendil satarak harçlığını çıkardığını ve parası olduğunda haftada bir kez otelde kalabildiğini anlattı. Maden videoda, "Allah'a çok şükür haftada bir param oluyor onunla da otelde kalıyorum. Bu vesileyle sıcak bir yorganın altında yatabiliyorum, duşumu alıyorum. Yani haftada bir kez de olsa temizliğimi yapabiliyorum. Hayat şartları üzebiliyor ama şöyle bir gerçek var, Allah insanları sınar. Bu yüzden Allah beni şu an sınıyor ve taşıyamayacağım bir yükü bana vermiyor. Ben genelde yere karton sererek metroda yatıyorum. Benim de bir yerde hayatım değişecek. Ben buna çok inanıyorum. Allah bir yerde benim yüzüme bakacak. Umut her zaman vardır. Hayatın zor yanları var ama yaşamaya değer. Herkesin bir sıkıntısı vardır" ifadelerini kullandı.

Hızla yayılan video sonrası, Ankara Valiliği harekete geçti ve kısa sürede Hasan Maden'e ulaştı. Maden, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü.

'Video ile haberdar olduk'
Vali Vasip Şahin, sokakta yaşayanların misafir edildiği Ulus'taki oteli ziyaret ederek, burada konaklayanlarla sohbet etti. Vali Şahin, sokakta, zor şartlarda yaşamasına rağmen yaşama sevincini kaybetmeyen Hasan Maden'den sosyal medyada yayımlanan video ile haberdar olduklarını, ardından yetkililerin hemen araştırmaya girip, kısa sürede Hasan'a ulaştıklarını anlattı. Vali Şahin, "Şu anda sağlık sorunları nedeniyle bir sağlık kurumumuzda tedavisine başladık. İnşallah tedavisinin sonucunda barınmak isterse burada ya da başka imkânlarımız var. Ama Hasan'ın yaşamının bundan sonra daha rahat, konforlu, gönlünce olması için bütün imkânlarımızı seferber ettik" dedi.

Hasan Maden'in ailesi ile ilgili henüz ulaştıkları bir bilgi olmadığını kaydeden Vali Şahin, "Şu anda bizdeki bilgi babaannesinin vefatı ile birlikte kimsesiz kaldığı şeklinde. Bu beyanları henüz teyit ediyoruz. Kuvvetle muhtemel, Hasan'ın beyanlarını doğru kabul etmek durumundayız" diye konuştu.

'Hasan'a yardım için herkes ulaştı'
Vali Şahin, Hasan Maden'e yardım etmek isteyen vatandaşların kendisini aradığını belirterek, "Yurdun dört bir köşesinden bizi telefondan arayan, mesaj gönderen vatandaşlarımıza duyarlılıkları için özellikle çok teşekkür ediyorum. Birçok vatandaşımız, hayırseverimiz Hasan'la ilgili 'ne yapabilirim', 'iş vereyim', 'geçimini temin edeyim', 'diğer imkânları sağlayayım' dedi. Ben vatandaşlarımıza bu hassasiyetleri nedeniyle çok teşekkür ediyorum dedi.

Hasan Maden ile henüz görüşmediğini, en kısa sürede kendisini ziyaret edeceğini aktaran Vali Şahin, şöyle konuştu:

"Biz bu misafirhane imkânımızı daha önce duyurduk. Bu duyuruları sürekli yapıyoruz. Aslında Hasan'ın da buna ulaşması lazımdı, herhalde haberdar olamadı. Mayıs ayının sonuna kadar bu imkânı, özellikle sokakta yaşayan evsiz, kimsesiz insanlarımıza açıyoruz. Hasan veya Hasan gibi vatandaşlarımıza bu imkânlarımız açık. Sadece bizim değil, belediyelerimizin de bu imkânları sunduğunu sizler de biliyorsunuz."

'Valiliğin açmış olduğu misafirhaneler mevcut'
Vali Şahin, özellikle kış dönemlerinde sokakta yaşayan vatandaşlar için valiliğin açmış olduğu misafirhanelerin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Burası geçen açtığımız bu sene de devam eden bir misafirhane. Evsiz veya sokakta yaşayan 144 vatandaşımıza hizmet veriyor. Perşembe gününden itibaren 96 kapasiteli ikinci bir misafirhaneyi açacağız. Sokakta yaşayan hiç kimse kalmasın. Hele bu soğuk günlerde, 'sokakta zor durumda kalan hiçbir vatandaşımız olmasın' düşüncesi ile bu hizmetlerimizi yürütüyoruz."

Videoyu çeken kişi ortaya çıktı
Sosyal medyada yer alan videosu ile ilgi odağı haline gelen Hasan Maden ile röportaj yapıp sosyal medyaya yükleyen kişinin akademisyen Erdinç Üçüncü olduğu ortaya çıktı. Almanya'da yaşadığını ve kısa bir süre önce akraba ziyareti için Ankara'ya geldiğini söyleyen Üçüncü, Kızılay'da geçen Cuma günü akşamı Hasan Maden ile karşılaştığını belirtti. Üçüncü, yemek için bir lokantaya girerken, Hasan'ın yanına yaklaşarak, 'Selpak alır mısınız' dediğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Alırım' dedim ve Hasan'ı öyle tanıdım. Onu tanıdıkça hayran kaldım, muhteşem bir şey ortaya çıktı. Her şeyini kaybetmiş ama umudunu kaybetmemiş. Onun o durumunu görünce çekim yapma isteği oluştu bende. Çünkü Hasan'a yardım etmem gerektiğini hissettim. Üzüldüm durumuna ama belli etmedim, çünkü gururlu bir çocuk.  Yemek yemeye davet ettim, kendisini gelmedi. Buna rağmen dik duruşu ve onurlu oluşu beni çok etkiledi."

Herkes yardım için ulaştı
Üçüncü, çektiği videoyu daha sonra sosyal medya hesabına yüklediğini söyleyerek, "Müthiş bir patlama oldu. Video izlenmeye başlayınca Hasan'a kalıcı yardımların geleceğini biliyordum. Hakikaten de öyle oldu. Bugün Hasan emin ellerde sağlık kontrolleri yapılıyor. Sahip çıkıldı bu anlamda çok mutluyum. Videoyu paylaşınca benim telefonlarım hiç susmadı. Sosyal medyadan yardım etmek isteyen herkes bana ulaştı. İş adamları, sanatçılar, medya, dernekler, federasyonlar hepsi benimle iletişime geçti. Hasan'ı bulup yardım etmek isteyen yüzlerce insan buraya geldi ve Hasan'ı aradı" diye konuştu.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?