Tekirdağ'da yalan rüzgarı esiyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ni eşit hizmet vermemekle suçlayan AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan'a, Belediye Başkanı Kadir Albayrak'tan tepki geldi. Albayrak, “Karalama kampanyası yürütmeyi alışkanlık haline getiren AKP Tekirdağ İl Başkanı Sayın Mestan Özcan, yalan rüzgârı estirmeye devam etmektedir” dedi

Yerel Haberler 02.10.2020, 14:08 Burak ZİHNİ
Tekirdağ'da yalan rüzgarı esiyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı hizmetler için “boş” açıklaması yapan AK Partili Özcan'a, Albayrak'tan güçlü bir tepki geldi. Albayrak, “Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi'nde bulunan tarihi okul binasının önünde sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Sayın Mestan Özcan, restorasyon çalışmalarının henüz başlatılamamış olmasından dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve kurum yönetimini hedef almıştır. Eleştiriyi aşan bir üslup kullanan Sayın Mestan Özcan'ın, "vaatler işkembeden kübra atarak olmuyor" şeklindeki sözleri, bir siyasi partinin il başkanına hiç yakışmamaktadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak 2014 yılından bu yana kültür varlıklarının korunması, yaşatılması ve kentimize kazandırılması konusunda göstermiş olduğumuz hassasiyet bilinmektedir.Miras Atölyesi I-II Projelerimiz kapsamında Süleymanpaşa, Şarköy ve Çorlu ilçelerinde bulunan yok olmaya yüz tutmuş kültür varlıkları kentimize kazandırılmıştır. Söz konusu projelerimiz, Etkin Belediye Proje yarışmasında 1'incilik ödülüne layık görülmüştür. Tüm bu gerçekler ortadayken mülkiyeti Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize ait olmayan tarihi binada restorasyon çalışmalarının henüz başlatılamamış olmasından dolayı argo ifadeler kullanılarak kurumumuzun ve kurum yönetimimizin hedef alınması haksızlıktır” ded.


Gerçekler ortada


Gerçeklerin her zaman ortada olduğunu anlatan Albayrak, “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik, tahakkuk eden emlak vergilerinin % 10'u nispetindeki oranın belediyelerin ve il özel idarelerinin görev alanlarında kalan taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılması amacıyla çıkarılmıştır. Kısaca katkı payı olarak nitelendirdiğimiz bu pay; büyükşehir olan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, diğer illerde ise İl Özel İdarelerinde toplanmakta ve Valilik makamının onayı ile kullandırılmaktadır.


Bu payın,

% 50'si Belediyeler

% 30'u Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları - İl Özel İdareleri

% 20'si Kültür ve Turizm Bakanlığı

tarafından kullanılmaktadır.

İlimiz Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi'nde bulunan ve mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, tahsisi İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olan tarihi okul binasının restorasyonuna yönelik rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri Saray Kaymakamlığı'nın talebi doğrultusunda yine katkı payından alınan % 95 oranındaki ödenek ile tarafımızca hazırlatılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okulun restorasyonunun tarafımızca yapılmasını talep etmesi üzerine rölöve restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlatılmasında olduğu gibi yine katkı payından ödenek talep edilmiş, % 95 oranında ödenek sağlanmasına imkan olduğu halde Valilik makamınca % 70 oranında ödenek sağlanmıştır. Bu okulun mülkiyeti ve sorumluluğu tarafımızda olmadığından bütçemizde herhangi bir ödenek bulunmamaktadır. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına bu durum bildirilerek proje hazırlanmasında tarafımıza verilen ödenek miktarı sağlandığı takdirde okulun restorasyonunun tarafımızca yapılacağı taahhüt edilmiştir. Tekirdağ'ın bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle hareket eden Büyükşehir Belediyemiz, kültür varlıklarımızı kentimize kazandırmaya, geçmiş ile gelecek arasında köprü olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?