Teknofest ne zaman ve nerede? Teknofest'e nasıl gidilir

29 Ekim'de açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda gerçekleştirilecek Teknofest için hazırlıklar devam ediyor. Teknoloji takipçileri de bu heyecanı yaşamak, ürünleri incelemek ve gösterileri izlemek adına Teknofest'e gitmek istiyor. Peki Teknofest'e nasıl ve nereden gidilir? Giriş ücreti var mı? İşte detaylar...

Yerel Haberler 20.09.2018, 11:56
Teknofest ne zaman ve nerede? Teknofest'e nasıl gidilir

Çeşitli yarışmaların düzenleneceği, şovların yapılacağı ve pek çok kategoride ürünlerin sergileneceği Teknofest'in hazırlıkları sürüyor. Büyük ölçüde tamamlanan çalışmalar için artık son rötuşlar gerçekleştiriliyor. Festival son gününe kadar dolu dolu geçecek ve katılımcılara muhteşem bir deneyim sunacak. Sosyal imkanlarla da donatılan Teknofest için vatandaşlar da büyük heyecan duyuyor.

Teknofest nerede yapılacak?
Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecek olan Teknofest yapımı süren ve ilk bölümü 29 Ekim'de açılacak 3. havalimanı yerinde düzenlenecek. Festival 4 gün sürecek.

Teknofest'e giriş ücretli mi?
Hayır. Teknofest'e giriş ücretsiz. 4 gün boyunca istediğiniz gibi giriş sağlayabilirsiniz.

Teknofest'e nasıl giderim?
Aracınız yoksa eğer haberimizin aşağı kısmında yer alan lokasyonlarda bulunan otobüslere binerek ücretsiz olarak Teknofest alanına ulaşabilirsiniz.

teknofest

Teknoloji yarışları var

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları, Aselsan, Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAİ, TÜBİTAK ve Türksat'ın paydaşlığında gerçekleştirilecek.

Aselsan, İHA Destekli İnsansız Kara Aracı, İnsansız Sualtı Sistemleri ve Robotik Fetih 1453 Yarışmaları'nın, Baykar Savaşan İHA, Sürü İHA, Baykar ve TAİ Yapay Zeka yarışmalarının, İGA Model Uçak, İSBAK Robotaksi ve İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'nın, Roketsan Roket, TÜBİTAK İHA ve Türksat Model Uydu yarışmasının paydaşlığını üstleniyor.

12 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarıyla gençlerin kendi teknoloji projelerini geliştirmesi ve üretmeleri hedefleniyor. Teknoloji yarışmalarına toplamda 750 takım ve 2 binin üzerinde yarışmacı katılıyor.

Festival kapsamında Solo Türk ve Türk Yıldızları'yla Türk ve yabancı gösteri grupları festival süresince havacılık gösterileri sunacak. Ayrıca farklı büyüklüklere ve görevlere sahip çok sayıda özel uçak festival alanında sergilenecek. Festival alanında, belirli sayıda ziyaretçinin deneyimleyebileceği rüzgar tüneli ve planetaryum yer alacak.

Özellikle çocuk ziyaretçilere yönelik, 3D yazıcılar içeren teknoloji atölyeleri ve eğitici atölyeler düzenlenecek. Ayrıca festivalde ziyaretçiler için her akşam farklı bir konser verilecek.

teknofest

Sanal gerçeklik uygulamasıyla görülebilecekler
Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi de bir süredir üzerinde çalıştığı sanal gerçeklik uygulamasını festival ziyaretçilerinin kullanımına sunacak. Uygulamayla şirketin ürettiği ve geliştirme çalışmaları yürüttüğü uçak ve helikopterler birebir ölçülerinde yakından görülebilecek.

Gözlüğü takanlar, kendilerini içinde insansız hava aracı ANKA, Milli Muharip Uçak, T625 helikopteri, Göktürk-2 uydusu, jet eğitim ve yakın destek uçağı Hürjet, yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş ve Atak helikopterinin yer aldığı bir "sanal hangar"da bulacak.

Ziyaretçiler ellerindeki kontrol cihazını kullanarak hangar içinde, ürünler arasında ve etrafında dolaşabilecek, yakın mesafelerden ürünleri görebilecek.

teknofest

İlk robot yarışması Teknofest'te
Simülasyon yarışmaları yapay zeka araştırmaları için oldukça yoğun kullanılıyor. Bunların en çok bilinenlerini DARPA'nın düzenlediği DARPA Robotics Challenge (DRC) ve NASA'nın düzenlediği Space Robotics Challenge oluşturuyor.

İki yarışmada da kullanılan açık kaynak simülasyon ortamı (Gazebo robotik simülatörü) TEKNOFEST'te de olacak. Bu yarışmalarda tek robot için geliştirilen beceriler test edilirken, TEKNOFEST'teki kullanım bir ilk olarak kayda geçecek. Yarışma aynı zamanda Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı robot simülasyonu yarışması olarak da dikkati çekiyor.

Ulaşım ücretsiz
Dört gün sürecek TEKNOFEST'e ulaşım için yeni otobüs hatları belirlendi. İETT katılımcıların, festivale rahat ve hızlı gidebilmesi için 16
merkezden ücretsiz otobüs seferleri planladı. Sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında düzenlenen seferlerin yolcu yoğunluğuna göre ayarlaması yapılacak.

İBB şirketi İSBAK da festivalin sponsorluğunu üstlenen kurumların arasında yer aldı.

Yeni havalimanına Taksim Gümüşsuyu, Mecidiyeköy E-5 yanı, Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar İskele, Ümraniye Tepeüstü, Yenibosna aktarma istasyonu, Eminönü sahil, Hadımköy son durak, Eyüpsultan Feshane, İSPARK otoparkı, Maltepe metro istasyonu, Kartal E-5, Büyükçekmece Tüyap Merkezi, Küçükçekmece Stad yanı, Sarıyer son durak ve Seyrantepe Metro istasyonu İETT peron ve duraklarında otobüsler kaldırılacak. 


Yorumlar (4)
Osman erdoğan 2 yıl önce
Birtek beykozdan araç yok acaba neden
Abdullah GÖK 9 ay önce
Bağcılar yeni mah metro durak veya yenibosna
Abdullah GÖK 9 ay önce
Bağcılar yeni mah metro durak veya yenibosna
Mike 9 ay önce
Ücretsiz otopark imkanı var mı yazmamışsın
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?