Terörü besleyen başkan olur mu?

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde konuşan Hasan Akgün, terör iltisakı nedeniyle görevden alınan belediye başkanlarına ve HDP'ye sert eleştiriler yöneltti. Terörü besleyen belediye başkanına Avrupa'nın hiçbir ülkesinde göz yumulmayacağını belirten Akgün, “Yerel yönetimlerin bütçeleri, bizim de parti olarak tespitimiz odur ki teröre akıtılmıştır, akıtılmaya da devam ediyor” ifadelerini kullandı

Yerel Haberler 13.02.2020, 08:15 Burak ZİHNİ
Terörü besleyen başkan olur mu?

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Fransa’nın Metz kentinde gerçekleşen İzleme Komitesi toplantısında Türkiye’ye ilişkin olarak hazırlanan “Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın Gözlenmesi” başlıklı rapor görüşüldü. Raporun okunmasının ardından söz alan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Türkiye’nin 1992 yılında Avrupa Yerel Özerklik Şartı’na uyacağını kanunla ortaya koyduğunu hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütün unsurları bu rapordaki şartları dikkate alarak, ülkemizin demokrasisini yükseltmek, Avrupa standartlarına çıkartmak ve bahsedilen konuların artık bir daha gündeme gelmemesi için çalışan bir milletiz” ifadesini kulandı.

Buna Ankara karar veriyor
Hollandalı raportörler Jakob Wienen’in ifadelerine dikkat çeken Akgün, “Sınırlarla ilgili özerklik şartında, belediye sınırlarının büyütülmesi veya küçültülmesinde halka sorulmadığını ifade ediyor. Doğrudur. Bu bir eksikliktir. Buna Ankara karar veriyor. Bu kabul edilemez. Benim şehrimde yaz mevsiminde 1 milyon kişi, kış mevsiminde ise 400 bin kişi yaşıyor. Ama bir gün baktım benim şehrim 3 ayrı ilçeye bölünmüş. Halkın ve bizim haberimiz olmadı. Yerel demokrasi adına biz bunu kabul edebilir miyiz? Etmiyoruz ve yüksek demokrasiye ulaşmak adına bunların düzeltilmesi lazım. Buna benzer bazı maddelerim uygulamasını Türkiye sağlamak durumundadır” dedi.

Tererü besleyen başkanlar!
Doğu’daki belediye başkanı arkadaşlarımızın durumlarını kendi partileri gözden geçirmelidir” diyerek görevden alınan HDP'li belediye başkanlarına atıfta bulunan Hasan Akgün, “Terör suçundan ceza almış, yüksek yargı organında cezası yüzde yüz onaylanacak bir kişiyi seçimlere 2 ay kala ısrarla diretilerek belediye başkan adayı yapılmasının üzerinde düşünmek lazım. Israrla bu kişi aday yapılıyorsa burada bir sorun vardır. Bu demokrasiye yara açan zarar veren bir tavırdır. Biz demokrasiyi çok yüksek perdeden savunan bir partiyiz. Tabi ki gönlümüz razı olmaz. Ancak ülkemizin birlik ve bütünlüğü için teröre bulaşmış, terörün gelişmesine katkı sağlayan, terörizmle mücadele etmesi gerekirken terörü besleyen belediye başkanlarını Avrupa’daki gelişmiş demokrasiye sahip hangi ülke destekleyebilir veya yerinde tutabilir. Bunu da düşünmek lazım” diye konuştu.

Belediye bütçesi teröre aktarıldı
İsim vermeden HDP eleştirisini sürdüren Başkan Akgün, “Belediye başkan adaylarını belirlerken terör bulaşmamış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasasına, yasalarına ve iç hukukuna göre ülkenin ve toplumun menfaatleri doğrultusunda hizmet yapabilecek kişilerden belediye başkan adayı seçilmesinin daha doğru olacağını düşünmeliyiz. Yerel yönetimlerin bütçeleri, halka hizmet için tahsis edilen paralar bizimde parti olarak tespitimiz odur ki teröre akıtılmıştır, akıtılmaya da devam ediyor. Halbuki biz devletimizin parasını o belediye sınırları içinde yaşayan insanların mutluluğu için kullanmalıyız. Bunun aksine keyfi görevden alınma olduğu takdirde Kongre’den daha önce CHP olarak biz iktidarın karşısına dikiliriz. Ama eğer terör bulaşmış terörü destekliyor, terörün gelişmesine katkı sağlayan bir belediye başkanı görevden alınıyorsa bizde CHP olarak ve millet olarak o görevden alınmaları destekleriz” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?