Üç kişinin öldüğü, 16 kişinin yaralandığı davada karar çıktı

Aşırı hız sebebiyle aracın hakimiyetini kaybederek 3 kişinin ölümüne ve 16 kişinin yaralanmasına neden olan otobüs şöforü Caner Taybakan, 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı.

Yerel Haberler 14.01.2020, 18:17 Gazete Damga
Üç kişinin öldüğü, 16 kişinin yaralandığı davada karar çıktı

Eyüpsultan'da D-20 Hasdal Karayolu'ndan İstanbul Havalimanı yönünde seyrederken aşırı hız nedeniyle aracın hakimiyetini kaybederek 3 kişinin ölümüne 16 kişinin de yaralanmasına neden olan otobüs şoförü Caner Taybakan'ın yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme, otobüs şoförü Taybakan'ı, suçun taksirle işlenmiş olması ve uslandırıcı etki yapacağı vicdani kanaatiyle indirim uygulayarak 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı.   

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Caner Taybakan getirildi. Mağdurlardan E.D. ile kazada ölen ve yaralananların yakınlarının bulunduğu çok sayıda şikayetçi de duruşmaya katıldı. 

'Hem davacı hem şikayetçiyim'
Kaza sonrası tedavi gördüğünü belirten 16 yaşındaki mağdur E.D. "Araçta yolcu olarak bulunuyordum. 14 numaralı koltukta yolcuydum. Babaeski İlçesi'nden saat 19.00 sularında arabaya bindim. Kaza anına kadar arabadaydım. Şoför değişimi olmadı ve araç hızlıydı. Davacı ve şikayetçiyim" dedi. Annesi Gülşen ve babası Mustafa Doğan'ı bu kazada kaybeden şikayetçi Nuri Doğan da sanığın cezalandırılmasını ve lisansının iptal edilmesini talep etti. Diğer şikayetçiler de sanığın en üst hadden cezalandırılmasını talep etti. 

'Pişman ve üzgünüm'
Sanık Caner Taybakan ise son sözlerinde, "Bu olaydan çok pişman ve üzgünüm. Kazayı isteyerek yapmadım. Keşke ben de ölseydim. Benim de çoluk çocuğum var" diyerek tahliyesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, sanığın kullandığı otobüsle 30 Ocak 2019 günü saat 23.50 sıralarında Eyüpsultan'da gece vakti yağışlı havada 100 km hızla gittiğini, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak, araç hakimiyetini kaybederek tek taraflı kazaya neden olduğunu kaydetti. Sanık şoföre; 3 kişinin ölümüne, 16 kişinin de yaralanmasına sebep olduğu ve olayda asli kusurlu olduğu belirtilerek kastın yoğunluğu, ölüm ve yaralı sayısı dikkate alınarak önce 10 yıl hapis cezası verildi. 

11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası
Sanığın, 70 km gidilmesi gereken yerde 100 km giderek kaza olmaz ümidiyle eylemine devam ettiği belirtilen kararda, bilinçli taksirle olayın gerçekleştiğinden artırım yapılarak, "Taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma" suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Sanığın duruşmalardaki halini ve taksirli suç açısından uslandırıcı etki yapacağı vicdani kanaatine varan heyet, cezayı netice olarak 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına indirdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, 1 yıl 6 ay süreyle ehliyetinin geri alınmasına da hükmetti. 

'Bizim psikolojimiz mahvoldu'
Kazada 58 yaşındaki annesi Gülşen Doğan ve 66 yaşındaki babası Mustafa Doğan'ı kaybeden Nuri Doğan duruşma sonrasında karara ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı. Doğan, "30 Ocak gecesi Metro Turizm'in karışmış olduğu kazada annemi ve babamı kaybettim. Lara hanım vefat etti. Kardeşim Ebru otobüste can pazarı yaşadı. Can pazarı yaşadı insanlar orada. Bugün mahkeme aşağı yukarı bir yıl sürdü. Bir yıllık süreçte dava bugün sonuçlandı. 11 yıl gibi bir ceza verildi. Benim annem, babam gitti. Çok güzel insanlar gitti. İnsanların daha fazla başlarını yakmasınlar. Benim annem babam gitti, benim annem babam yerine gelmeyecek, geriye gelmeyecek. 10 sene sonra yatıp çıkacak otobüste kazaya sebep olan şoför. Kaldığı yerden hayatına devam edecek ama biz bittik. Bizi tükettiler. Bizim psikolojimiz mahvoldu. Çok kötüyüm" diye konuştu.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?