Fenerbahçe kongresi ile ilgili 07/06/2008 tarihinde Gazete Damga'da yazdığım 'Fenerbahçe kongresini yapamadı' başlıklı yazımıza Yıldırım Ali Koç ve Koç Holding adına vekili Avukat Uğur Çapkın’ın gönderdiği tekzip metnini dürüstlük, basın ahlakı ve kişilere, kurumlara saygı gereği aynen  yayınlıyorum. 
Tekzipde ifade edildiği gibi muhattabın kişilik haklarına ‘ithamda bulunulduğu, iftira atıldığı, mesnetsiz iddialar ortaya koyulduğu, hedef gösterildiği’ algısı oluşmuş. 1995 yılında bu yana ulusal ve yerel basında makale yazmaktayım. Hiçbir zaman kimseyi rencide etmek, küçük düşürmek, aşağılamak, hedef göstermek cihetine gitmedim. Amacımız elde ettiğimiz bilgileri kamuoyuyla paylaşmaktır.  Söz konusu yazı tamamen Fenerbahçe kongresi ile ilgili olup, Koç ailesiyle, Koç grubuyla uzaktan, yakından ilgisi yoktur. Koç grubuna ya da Yıldırım Ali Koç’la herhangi bir husûmetinde yok, tanışıklığımda... Sadece basından tanırım.  

Seçimi kaybeden Aziz Yıldırım'la da tanışıklığımız söz konusu değildir. Fenerbahçeliğimiz dışında ilgi şahıslarla resmî, fiili hiçbir münasebetim yoktur. Konu ne Koç holdingdir, ne Koç ailesidir. 20 yılı aşan yazarlık hayatımda Koç holdingle, koç grubu ile tek satır yazım varid değildir. Fenerbahçe kulübüne başkan olmasaydı yine gündemde olmayacaktı. Konuyu kamuoyu ile paylaşırken belki kastımı aşmış olabilirim. Hiç kimseyle kişisel bir garez, kin ve nefret içinde değilim. Ali Şen’in mahdumu Metin Şen’in,Yıldırım Ali Koç’un listesinde olduğu ve Ali Şen’in,Yıldırım Ali Koç’u desteklediği herkesin malumudur. 


TEKZİP METNİ
Yıldırım Ali Koç ve Koç Holding'den tekzip
Gazete Damga Gazetesi'nin 07.06.2018 tarihlu nüshasının 15. sayfasında “Fenerbahçe Cumhuriyeti seçimini ya-pa-ma-dı...” başlığı ile yer alan Resul Törer tarafından kaleme alınmış yazıda müvekkillerle ilgili ifadeler baştan sona tamamen gerçek dışı olduğu gibi hem müvekkiller ve hem de Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 16.092 delegesinin de kişilik haklarına açık saldırı teşkil etmektedir. Bu ifadeler aynı zamanda haksız, mesnetsiz, basın ilke ve ahlakına aykırıdır. Söz konusu yayında müvekkillere ağır hakaret edilmekte, müvekkiller kamuoyunda hedef gösterilmekte, kamuoyu müvekkiller aleyhine alenen kin ve düşmanlığa tahrik edilmektedir.
Yazar 20.736 geçerli oyun 16.092'sini alarak yani yüzde 77,6 gibi görülmemiş bir çoğunlukla seçimi açık ara kazanan ve rakibinin dahi itiraz etmediği seçime ilişkin olarak değerli Fenerbahçe Spor Kulübü delegelerinin iradelerini hiçe sayma hakkını kendinde bulabilmekte bununla da kalmayıp yazısının başından sonuna kadar halkı müvekkiller hakkında kin ve nefrete sürükleyen akla ziyan ve adeta düşmanca bir ruh halini yansıtan ifadeleri birbiri ardına sıralamıştır. 
Yazar yazısında müvekkili gayri milli olmakla itham etmiş, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı seçimini kazanması ve delegelerin teveccühünü Ali Koç'un çok para harcamasına ve delegelerin çil çil yeşil dolar görmelerine bağlamış, Fenerbahçe Spor Kulübü'ndeki seçimin sayın Ali Şen'in devreye girmesiyle gerçekleşen bir operasyon olduğunu iddia etmiş, hükûmetlere bakan atama, milletvekili listesi yapma, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Beşiktaş-Yıldırım Demirören gibi borçlandırılacağına ve önümüzdeki seçimlerde başkalarının engelleneceği ve tribünlerin siyasi amaçlı kullanılacağı gibi pek çok vahim, çirkin iddialarda ve isnatlarda bulunmuştur.
Yazıda yer alan iddia ve iftiraların hiçbirini kabul etmek mümkün değildir.
Müvekkillerin ve Fenerbahçe Spor Kulübün camia ve delegelerini zan altında bırakan, aşağılayan, onların iradelerini hiçe sayan kişilik haklarına açık saldırı teşkil eden tüm bu haksız ve mesnetsiz iddiaları kabul etmediğimiz kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Ancak bilinmelidir ki; söz konusu gerçek dışı haberler gerek gazetecilik etiği gerekse de gazetecinin toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme görevi ile bağdaşmamaktadır. İşbu gerçek dışı habere karşı her türlü hukuki ve cezai talep ve dava haklarımızı saklı tuttuğumuzu bildiririz. 
Belirtilen nedenlerle her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere; müvekkillerin kişilik haklarına saldırıda bulunulan, asılsız beyanları tümüyle reddettiğimizi değerli kamuoyuna duyururuz.
YILDIRIM ALİ KOÇ
KOÇ HOLDİNG A.Ş.
Vekili
AV. UĞUR ÇAPKIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.