Yolumuz uzun enerjimiz yüksek

CHP'de yaklaşan ilçe kongreleri öncesinde Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na yeniden aday olduğunu açıklayan Av. Turan Taşkın Özer, siyaseti Ekrem İmamoğlu'ndan öğrendiğini belirterek, “Onun siyasi anlayışıyla yetiştik. Kimseyi ötekileştirmedik....

06 Aralık 2019, 07:36 Röportaj: Mehmet Mert
Yolumuz uzun enerjimiz yüksek

CHP'de yaklaşan ilçe kongreleri öncesinde Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na yeniden aday olduğunu açıklayan Av. Turan Taşkın Özer, siyaseti Ekrem İmamoğlu'ndan öğrendiğini belirterek, “Onun siyasi anlayışıyla yetiştik. Kimseyi ötekileştirmedik. Beylikdüzü kadroları İstanbul'u, Türkiye'yi yönetecek” açıklamasını yaptı.
 

Önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi beklenen ilçe kongreleri öncesinde CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Av. Turan Taşkın Özer'le hem parti için siyaseti hem de Beylikdüzü'nü konuştuk. 4 yıldır sürdürdüğü ilçe başkanlığı görevini bu dönem de delegelerin ve üyelerin isteği üzerine sürdürmek niyetinde olduğunu belirten Özer, “Biz 2014 yılından berebar İmamoğlu'yla beraber yol yürüdük. Yine insanlarla buluşacağız. Gitmediğimiz yerlere gideceğiz. İnsanlara Türkiye'nin gerçekleierini anlatacağız. Belki İstanbul çapında görevlerimiz olacak onları da üstlenerek yapacağımız. Belediye Başkanlarımız Mehmet Murat Çalık, Ekrem İmamoğlu bir yerlerde olacak onların olamadığı yerlerde biz olacağız. Amacımız bu süreci en sağlıklı en doğru şekilde yürütmek. İnsanlara Beylikdüzü, İstanbul ve Türkiye gerçeklerini anlatmak istiyoruz. Amacımız başarıyı daha da yukarıya çıkarmak” diyor...

taşkın özer

 

Söyleşiye başlarken biraz geriye gidelim. CHP, Beylikdüzü'nde 2014'te olağanüstü bir başarı yaşadı. Siz de bu başarılı ekipten birisiniz. O ekip 2019'da da İstanbul ve Türkiye'de tarih yazdı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

2014'teki başarının temeline gitmek lazım. Temelleri 2009'da atıldı. Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü'nde ilçe başkanı seçildikten sonra ciddi atılımlar yapıldı. Üye sayısında ciddi bir artış yaşandı. Sokak sokak gezildi, insanlar partiye çağrıldı, partide görev almaya davet edildi. O dönemki yönetim kurullarının bunda ciddi bir emeği vardır. 2010 yılında ben partiye üye oldum. Yine Ekrem Başkan'ın davetiyle katıldım. Benim düğünüme gelmişti, seni partiye bekliyorum dedi ve katıldım. O dönem arkadaşlarımız bize partide güzel bir karşılama yaptı. Ortam çok hoşuma gitti. Ekrem Bey'in gözlerinde zaten o ışık vardı. O dönemlerde Nazım Çuhalı da beni partiye önermişti. Bu önerilere istinaden üye oldum. Verilen tüm görevleri yaptım. Okullarda avukat olmaktan tutun da hukuk komisyonu yerel yönetimler komisyonuyla görev aldım. 2012 yılındaki kongrede de yine parti içindeki yarış neticesinde Ekrem Bey ilçe başkanı seçildi ben de ilçe yöneticisi oldum. Hukuktan ve yerel yönetimlerden sorumluydum. İmamoğlu ilçe başkanıydı ama belediye başkanı gibi çalışıyordu zaten amaç buydu. Dolayısıyla disiplinli her ilçede her mahallede iyi örgütlenerek güzel bir çalışma yürüttük. 2014'ten önce de son 3 ay Ekrem Bey'in yanında görev aldım. İlçe Seçim Kurulu'nda CHP adına görevliydim. 2014 Mart ayında yapılan seçimle yüzde 54 oy oranıyla ciddi bir başarı elde edildi. O zaman diyorduk önemli olan seçim kazanmak değil. Ekrem Başkan da derdi. Seçim kazanmak 1 gün, yönetmek 5 yıl diye. Ekrem Başkanımız o dönem sıkı bir çalışma gösterdi. Ben yine o dönem Yaşar Genç başkanımız ilçe başkanı olunca yönetimdeydim, Ekrem Bey'in de danışmadıydım. Daha sonra 2015 Kasım ayında Yaşar ağabeyin rahatsızlığı ortaya çıkınca kongreye gidildi ve orada ilçe başkanı oldum. Tabii 2015'te ilçe kongresi yapıldığı zaman benim bir cümlem vardı. Yakın bir zamanda yaşadığımız seçim sonuçları demiştim... Ki o zaman CHP'nin genel oyu yüzde 25'lerdeydi. O oy oranı ne geleceğe dair umudumu kırıyor ne de şevkimi yok ediyor demiştim. Bilakis inanarak birlik içinde her şeyi değiştiririz demiştim. Bizim Beylikdüzü mücadelemiz İstanbul'u, İstanbul mücadelemiz de Türkiye'yi kazandıracak demiştim. Bunları 2015'teki kongrede söylemiştim. Tabii bunlarla; inandığımız yol ortaya çıkıyor. Bizim için mevki, makam, koltuk önemli değil. Önemli olan bu başarıyı nasıl daha ileri taşıyabiliriz şeklindeydi. Hatta ben o dönem adaylık konuşmamda gençlere de seslenmiştim; Bu yol yürüyüşünü hafife almayın Beylikdüzü kadroları İstanbul'u, Türkiye'yi yönetecek. Bu bir inanç işi. Bu inançla 4 senedir burada görev yapıyorum. Dolayısıyla yine 2017 adaylık konuşmamda, Ekrem Başkanımız İBB Meclisi'nde başkan adayı gösterilmişti. O zaman da söylemiştim; bu inanç gelecekte başarıya ulaşacak demiştim. Ve 2019'da bu oldu. Tabii bunda İmamoğlu'nun büyük başarısı ve İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'nun önemli bir başarısı var.

taşkın özer

BİZ İMAMOĞLU'NA İNANDIK

İmamoğlu olmasa da aynı başarı olur muydu?

Yani bu konuda yorum yapmam doğru değil. Ama biz İmamoğlu'na inandığımız için bu başarıya inanıyorduk. Canan Hanım da ilçe başkanlarımız da inanıyordu. İmamoğlu ismi ortaya çıkınca bütün ilçe örgütleri kenetlendi. Bizim partide nadir olan bir şeydir bu ama o zaman bir aura oluştu. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyük strarejisi, Kaftancıoğlu'nun kararlılığı, İmamoğlu'nun başarısıyla her şey mümkün oldu.

Peki siz avukattınız düğününüz de yeni olmuştu. Ne oldu da siyasete girmeye karar verdiniz?

Ben kitap okumayı seven bir insanım. O dönemlerde Deniz Gezmiş'leri okuyorum. Okurken bir şey dikkatimi çekti. Bizim de dedim demokrasi mücadelesinde çorbada bir tuzumuz olmalı. İnsanlar bu uğurda canlarını vermişler. Ben dedim ki siyasete girersem işimle ilgili daha az vaktim olur daha az kitap okurum daha az balık tutarım... Ama az da olsa yapabilirim dedim. Ve çorbada tuzum olsun diyerek yola çıktım.

SİYASETLE ÇOK İLGİLİ DEĞİLDİM

O döneme kadar kaç kere sandığa gidip sade bir vatandaş olarak oy vermiştiniz?

İki üç kere gidip oy verdim. CHP'ye oy verdim. Yani siyasetle o zamana kadar çok yakınlığım yoktu. Ama Ekrem İmamoğlu başkanımıza çok inandık. Onun siyasi anlayışıyla yetiştik. Kimseyi ötekileştirmedik. Bölgede de bu siyaseti yapıyoruz. Beni gidip AK Partili MHP'li arkadaşlarımıza da sorsanız onlar da aynı şeyi söyleyecektir.

Peki partiniz seçimi kazanmış buradaki belediye başkanınız İBB Başkanı olmuş. Buraya kadar birileri size görevler biçti. Genel Sekreterlik, İBB'de danışmanlık gibi... Ama siz ilçe başkanlığında kararlı görünüyorsunuz. Size belediyede biçilen koltuklardan haberiniz oldu mu teklif geldi mi?

Benim bir defa bunlardan haberim yok. İnsanlar beni oralara layık gördü ise bu güzel bir şeydir. Ama ben bir siyasetçiyim hep siyasi alanda olmayı tercih ettim. Bir de Ekrem başkanının liyakat anlayışı var. Çok değerli bir anlayış bu. Siyasi olarak bizim belediyeye katkımız olacaksa ne ala ama kamu işinde bizden daha liyakatli insanlar var. Biz Ekrem başkanın tercihlerine güveniyoruz. Ancak bizim mücadelemiz İmamoğlu'nun İBB Başkanı olmasıyla bitmiyor. Bizim mücadelemiz devam ediyor. Dolayısıyla ben de bu mücadeleyi devam ettireceğim. Aslolan o koltukta bu koltukta oturmak değil mücadeleci olmaktır. Evet ben genç bir siyasetçiyim ama benim Beylikdüzü'nde böyle bir başarı sağlandıktan sonra bir takım tespitlerim oldu. Bu tespitler uyarınca örgütümüze söyledim. 4 yıldır ilçe başkanlığı yaptım. Siz bana burada kal derseniz kalırım dedim. Delegelerimizin böyle bir takdiri varsa elbette devam ederim dedim. Bu istemem yan cebime koy ya da beni istesinler gibi bir şey değil. Örgütün iradesine saygı duymaktır ve kaotik bir ortama karşı tedbir almaktır. Bu arada bir parantez açayım delege arkadaşlarımıza da gidin bir yöneticiden imza alın demedim demem. Delegelerimiz de çok yoğun bir şekilde kalmamı istediler.

taşkın özer

415 delegenin tamamı imza verdi mi sizin için?

Tamamı diyemeyiz ama çok ciddi bir rakamla burada kalmam istendi.

Peki delegeler belirlenirken yarış oldu mu?

Yarış olmadı. Biz kimseye niye liste çıkarmadın demedik ama mahallelerde komisyonlar kuruldu. Buralarda sokakta çalıştığınız arkadaşlarınızı biliyorsunuz ona göre delegeleri belirleyin dedim. Sadece gençlik kotasına ciddi derecede uyun dedim, kadınlara geniş yer verin gibi telkinlerim oldu. Ve delege listelerini görünce çok adaletli bir liste yapıldığını gördüm. Belki bu sebeple bir başka liste çıkmamış olabilir.

HERKESİN ADAY OLMA HAKKI VAR

Rakip bekliyor musunuz peki?

Olabilir. Herkesin aday olmak gibi bir hakkı var. 42 imzayı getiren herkes, adaylığını açıklayabilir. Divan'a sunan herkes aday olabilir. Aday da olsun yarış da olsun. Kazanan CHP olsun. Biz hep böyle bakıyoruz. 4 sene ilçe başkanlığı yapmışım. Benim koltukla ilgili bir talebim olamaz sorunum olamaz.

Belki fedakarlık yapıyorsunuz...

Bunun takdirini siyasi büyüklerimize Ekrem Başkanımıza, Mehmet Murat Çalık başkanımıza bırakıyorum. Benim ne yapmakta olduğumun takdirini örgütümüz verecektir.

taşkın özer fotoğraf

BEN CANAN HANIM'I DESTEKLERİM

Peki Aralık ayında ilçe kongreleri tamamlanacak. Sonra İl'e geçilecek. İl'le ilgili de Canan Hanım'ın yeniden aday olacağı söyleniyor. Ama başka isimler de çeşitli kapıları aşındırıyor deniyor. Siz kimi destekleyeceksiniz?

Şunu söyleyeyim her şeyden önce. Geçtiğimiz dönem biz Canan Kaftancıoğlu'na destek olduk. Bu dönem ilçe kongrelerinden bir il delegasyonu çıkacak. Geçen dönemde il delegasyonuyla konuştuk. Şahsi olarak benim 1 oyum var. Ben Canan Hanım'a destek olurum ama il delegasyonu ne derse alınan karara göre hareket ederiz. Ancak şahsi düşüncem Canan Hanım çok çalıştı. Elinden geleni yaptı. Özellikle İBB seçimindeki emeğine ben sahibim. Şahsi fikrim budur.

İmamoğlu ve Kaftancıoğlu'nun, medyaya yansıyan ufak gerginlikleri oldu bu seçimleri etkiler mi?

O medyaya yansıyan bir kısım. Ben iki başkanımız arasında da bir sıkıntı görmüyorum. Öyle bir şey olsa bana da bir sıkıntı var derler. Tartışmalar, yanıgılar olabilir ama ben her iki ismin de çalışmaları ileri götürmek için gayretli olduğunu inançlı olduğunu görüyorum.

Bundan sonraki süreçte partinizin başarısı bir anlamda İmamoğlu'nun İBB'de göstereceği başarıya bağlı...

Sadece İmamoğlu değil. Ankara'da Mansur Yavaş, İzmir'de Tunç Soyer, Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen gibi çok değerli başkanlarımız da var.

Öyle tabii ama İstanbul daha çok öne çıkan bir kent. Bu süreçte 5-6 aylık görev sürecinde İmamoğlu'nun karşısına ekonomik siyasi engeller çıkarılıyor. Bu durumun yansımaları nasıl olur?

Türkiye'de bir ekonomik kriz yaşadığı gerçeğini kimse inkar edemez. Hükümettekiler inkar etmeye çalışsa da. Ciddi bir kriz yaşanıyor. Bu belediyeleri de etkiler ama sadece CHP'li belediyeleri etkilemiyor. AK Parti'yi de etkiler, MHP'yi de. Ama bu bir mücadele. İmamoğlu'nun karşısına engeller çıkabilir ama mücadele edeceksin. Bu bir mazeret değil. Dolayısıyla kaynak bulacaksın, çalışacaksın. En büyük örneği de Eskişehir. Kaynaklarını da yaratıyor, maaşlarını ödüyor, hizmetini de yapıyor... Şimdi Falih Rıfkı Atay'ın Çankaya diye bir kitabı var. Orada Atatürk'ün, Birinci, İkinci İnönü Savaşları, Dumlupınar, Afyon Savaşları'nda ne tür ekonomik sıkıntılara rağmen başarılı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ekonomi bahane değil. Oturacağız hep birlikte elimizden ne geliyorsa yapacağız. Belediye yönetiminin vatandaşa hizmet olduğunu yaptıklarımızla göstereceğiz.

Gelecek için nasıl bir süreç öngörüyorsunuz?

Biz 2014 yılından berebar İmamoğlu'yla beraber yol yürüdük. Yine insanlarla buluşacağız. Gitmediğimiz yerlere gideceğiz. İnsanlara Türkiye'nin gerçekleierini anlatacağız. Belki İstanbul çapında görevlerimiz olacak onları da üstlenerek yapacağımız. Belediye Başkanlarımız Mehmet Murat Çalık, Ekrem İmamoğlu bir yerlerde olacak onların olamadığı yerlerde biz olacağız. Amacımız bu süreci en sağlıklı en doğru şekilde yürütmek. İnsanlara Beylikdüzü, İstanbul ve Türkiye gerçeklerini anlatmak istiyoruz. Amacımız başarıyı daha da yukarıya çıkarmak.

ÇALIK'LA İLİŞKİLERİMİZ İYİ

Beylikdüzü'nde yeni bir belediye başkanı var. Mehmet Murat Çalık. İlişkileriniz nasıl?

Biz kendisiyle 2014'ten beri tanışıyoruz. Teknik Koordinatör görevini yönetiyordu. O dönemde de örgütle ilişkileri çok iyiydi şuanda da çok iyi. Bir ara araları bozuk vs dendi ama öyle bir şey yok. Ben size bir şey anlatayım; İBB Başkan Adaylığı'nın açıklandığı gün Ekrem başkanımız beni sahneye davet ederken benim için; 'Yeri geldiğinde beni eleştiren yeri geldiğinde de tatlı diliyle konuşan kardeşim...' dedi. Dolayısıyla ben Mehmet Murat Çalık başkanımızı da eleştirebilirim. Ama bu eleştiriyi kendisine yaparım. Bunu medyada yapmam sosyal medyada yapmam. Ben Murat başkanımızı insan olarak da çok seviyorum. Siyasette benim açıklarımı o, onun açıklarını benim, hatta örgütün herkesin açığını kapatması esastır. Biz İmamoğlu için nasıl çalıştı isek Mehmet Murat Çalık başkanımız için de aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bugün isimler biziz yarın değişebilir ama aslolan partinin başarısıdır. Bizim temel önceliğimiz budur. Bu seçimlere girerken bu kapsayıcılıkla gireceğiz. Taşkın Özer'in bu koltukta oturması önemli değil. Önemli olan anlayış...

Kılıçdaroğlu büyük bir stratejist

Genel Başkanımızın son dönemdeki siyasi kararlarına bakarsanız çok büyük bir stratejist olduğunu görürsünüz. Aldığı kararlar, konulan adaylar. Bu adaylar doğru tercih edilmemiş olsa bu strateji doğru kurgulanmamış olsa bu kadar büyük başarılar olmazdı. Şimdi asıl mesele bundan sonrasıdır. İşte biraz önce bahsettiğimiz yol bilinciyle herkes birlikte hareket edecek. Kimse beni niye yönetici yapmadın demeyecek.

Herkesle diyaloğa girerim

İlçe başkanı olarak herkesle diyaloğa girerim. Aday olacak arkadaşlar da benimle diyaloğa girebilirler. Beyanlar veriyorlar. Bunlar seçim zamanlarında çok normaldir. Biz yarın öbür gün yine beraber çalışırız. Benim kimseye kızgınlığım kırgınlığım yok. Herkesin içine sinen bir yönetim kurulu listesiyle yeni bir döneme hazırlanmak istiyoruz. Seçim zamanlarında verilen beyanlar bunlar. Saygı duyarım. Onların fikirleridir. Ama bu bir CHP içinde demokrasi yarışıdır. Kazanan CHP olsun. Tüzük gereği adaylıkla ilgili başvurusunu yapan herkese başarılar dilerim.

Yorumlar (0)