22.01.2021, 11:29

Zaman tuzakları

Zamanla ilgili birçok tanıma denk gelmişizdir. Dikkatimi çekenlerden ; “ zaman tek yönde durmaksızın akar “ diyen Newton’un yanı sıra, “zaman olayları oluşuna göre sıralayan ve olaylara anlam veren boyuttur” diyen Einstein ile girizgah yaparak önemsediğimiz ama tuzaklarına düştüğümüz konuya vakumlamak istiyorum okuyanları...

“ 24 saat bana yetmiyor, keşke 24 saate ek zaman olsa “

Bir kez olsun şu cümleyi ettiyseniz sizinle ortak noktamız var ve sizi yakaladım demektir. Yok hiç söylemedim diyorsanız o hâlde “ zaman yönetimi” konusunda müthiş yeteneklisiniz, sizi tebrik etmek istiyorum.

Evet, zamanı yönetebilmek biraz da kişinin kendini yönetebilmesi demek, fakat bazen işler ters gidince o akışı kontrol etmek avuçlarımızdan farkında olmaksızın kayıp gidiyor.

Bazen sahip olduğumuz kaynağı dengeli dağıtmadığımız olur. Eh sağlık olsun. Evet sağlık olsun da o dengeyi korumak için ipleri de sıkı sıkı tutalım.

Bir makalede şöyle bir şey okumuştum ;

“İnsanlar zamanın ancak yüzde 60’ına hükmedebilir” diyor ve şöyle devam ediyordu, “ kişinin kontrolü dışındaki olaylar zamanın yüzde 40’ını alır. Yani zamanın 100’de 100’üne hükmedemiyoruz. Yüzde 60’lık kısmı da verimli yönetmek önemli.

Zamanı doğru yönetebilmek için, “ zaman kütüğü” diye bir şey duydunuz mu hiç?

Zaman kütüğü özetle gündelik yaşam içerisinde, zamanınızı nasıl harcadığınızı analiz eden bir yöntemdir. Zaman kütüğü sayesinde israf olan, üretken olmadığımız zamanları fark ederek, verimsiz zamanı verimli hâle getirmemiz kolaylaşır.  Denedim işe yarıyor. Bu yazıyı yazmadan önce  zaman kütüğü oluşturdum. Bir hafta süreyle neye ne kadar zaman harcadım ve ne gerekliydi ne gereksizdi diye önüme koydum listemi. Sonucu eski zaman yönetimi dönemlerime kıyasla beğenmedim. Ve tekrar eski verimli planımı oluşturabilmek adına kolları sıvadım. Kontrollü devam edersem şu sıralar bozulan zaman yönetimi sistemimden sıyrılıp eski zaman yönetimi düzenime  geri döneceğimi umuyorum.

Zamandan tasarruf etmeyi kafayı taktım, illaki düzelecek ! Bozulan sağlık sistemimi dengelemekle işe koyulacağım; sonra kendimi unutmuşum bu aralar, kendimi yanıma alıp birlikte keyifli vakit geçireceğim. Devamında da ; hayatımda davetsiz misafirlerim oldu bu ara gereksizce, onların beni meşgul etmesine izin vermişim, artık vermeyeceğim. Hata yapma hakkımı saklı tutarak-  tekrar aynı hatalara düşmemek için kendimle yüzleşeceğim. Bir de İtalyan Ekonomist Vilfredo Pareto’yu bol bol okuyacağım. 80/20 ilkesini tekrar tekrar gözden geçireceğim, orası kesin !

Zamanın kurduğu tuzaklara karşı, daha dikkatli olmayı istediğim bir dönemdeyim. Zamanın kurduğu tuzaklara karşı daha dikkatli olabilir miyiz?

Peki zamanın tuzakları nelerdir?

** Düzensizlik

** Disiplinsizlik

** Amaçsız toplantılar

** Kötü iletişim

** Birden fazla işle uğraşma ve bunları bitirememek

** Krizler

** Anlatılanı dinlememek

** Hayır demesini bilmemek

** Yetersiz, yeteneksiz astlar

** Düzensiz çalışmak

** Yanlış bilgi

** Telefon görüşmeleri

** Ziyaretçiler

** Uygun olmayan iş ortamı

Zamanın tuzaklarından bazıları, ben Uysal’dan referans aldım. ( Uysal N. ) Bu tuzaklarla karşılaştınız mı? Bildiğiniz  bilmediklerinizden mi bu tuzaklar ?

Tuzakları bilmek, mutlak olmayan zamanımızın efendisi olma yolunda bize destek olabilir, aksi takdirde kölesi olacağız kaçarımız yok !

“ En önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalı” Goethe hislerime tercüman.

Hani bir araba dolusu laf ettim diye sanmayın ki hiç akıntıya bırakmadım...

Tik tak, tik tak, tik tak....

Gong sesi çalınca, boş işler diye nitelendirilen zamanda kaybolmadım mı?  Oldum !

Boş işler diye nitelendirilen gereksiz zamanı negatiflikten pozitifliğe dönüştürmek kişinin kendi elindedir. Boş zamanı, serbest zamana dönüştürüp rekreasyon oluşturabileceğimizi unutmamalıyız. Gerekli ve yeterli koşulların farkında olmak da önemli tâbi...

Son cümleler akıl dağıtır gibi oldu sanki. Hâşâ ! Barış Manço’nun dediği gibi; “ bol keseden aklı ona buna dağıtır, darısı kendi başına” ...

Yönetmenin temel taşı karar almaksa, o halde karar verdim gitti. Zaman yönetimi eski döngüsüne geri dönecek. Feyzaldım kararlılığımdan , feyzalanlara selam olsun...

Sevgilerimle

Yorumlar (0)