Bağdat'taki intihar saldırılarını IŞİD üstlendi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 32 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırılarını terör örgütü IŞİD üstlendi.

Dış Haberler 22.01.2021, 12:39
Bağdat'taki intihar saldırılarını IŞİD üstlendi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 32 kişinin öldüğü terör saldırılarını IŞİD üstlendi.

Reuters’ın aktardığına göre IŞİD, Amaq haber ajansı telegram kanalı aracılığıyla Bağdat'taki intihar saldırılarının sorumluluğunu üstlendi. Yetkililer, Bağdat'ta 3 yılın ardından gerçekleşen iki büyük intihar saldırısını terör örgütü IŞİD'in yeniden canlanmasının olası bir işareti olarak nitelendirdi.

Bağdat'ta en son Ocak 2018'de bu çapta bir intihar saldırısı düzenlenmiş, aynı meydanda 35 kişi hayatını kaybetmişti. Irak ordusu 2017 yılında IŞİD’i tamamen yenilgiye uğrattıklarını açıklamıştı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Bağdat’ın merkezi Tayaran Meydanı’nda intihar eylemi sonucu düzenlenen patlamaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Karanlık odaklar bu iki patlamayla ulusal kazanımları ve halkın barış ve geleceğini hedef almak istedi. Ülkemizin istikrarını hedef alan bu sahte girişimlerin şiddetle karşısında duruyoruz.”

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ise yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik ve istihbarat kurumlarının karar mercilerindeki çok başlılığa ve dağılmaya izin vermeyiz. Terörle savaşımız bitmedi ve bu uzun vadeli bir savaş" açıklamasında bulunmuştu.

Başbakan Kazımi, Bağdat'taki saldırıda yaşanan güvenlik açığının nedenlerinin araştırılıp ortaya çıkarılması için de acil soruşturma başlatılması yönünde talimat verdi.


 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138