'Aşı çok yakında piyasaya çıkacak!'

ABD Başkanı Trump, dünyada hızla yayınlan salgın için ''Koronavirüs için aşı çok yakın'' dedi.

Dünya 25.02.2020, 19:02 Gazete Damga
'Aşı çok yakında piyasaya çıkacak!'

Hindistan'dan dönüşü tüm dünyaya korku salan ölümcül koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, konunun takipçisi olduklarını belirtti.

Virüsün ülkesine bulaşmadığı için çok mutlu olduğunu vurgulayan Trump, "Şimdiye kadar şanslıyız ve bunun böyle kalacağını düşünüyoruz. Şu aşamada Hindistan'ın da koronavirüs ile çok fazla bir sorunu yok" ifadelerini kullandı.

Aşı yakında piyasada!
Dünyayı alarma geçiren koronavirüs kabusu hakkında da konuşan Trump, Çin lideri Xi'nin çözüm konusunda çok çalıştığını ve virüsün kontrol altına alınacağını düşündüğünü belirtti. Trump, "Koronavirüs için aşı çok yakın," ifadelerini kullandı.

Afganistan ve Taliban ile anlaşmaya değinen Trump, barış konusunda gösterdiği çabaların takdir edildiğini aktardı.Hindistan-Pakistan arasındaki Keşmir krizine yönelik ise Trump "Ara buluculuk etmeye hazırım" dedi. Trump Pakistan Başbakanı Imran Han ile çok iyi bir ilişkisi olduğunu da vurguladı.

2016 seçimlerinden sonra 2020 seçimlerine de Rusların müdahale edeceği iddialarına Trump "Hiçbir ülkeden yardım istemiyorum, hiçbir ülkeden yardım da almadım" dedi.

Hollywood'u sarsan Harvey Weinstein'ın cinsel taciz davasına dair de konuşan Trump, ünlü yapımcının suçlu bulunmasını 'büyük bir zafer' olarak değerlendirdi.

ABD'de 35 kişide görüldü
Verilere göre 79.434 vakanın 77 binden fazlası Çin'de görülüyor. Ölümlerin 2.593'ü Çinli vatandaşlardan oluşuyor.

Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke ise 833 ile Güney Kore. Güney Kore'yi 157 ile İtalya, 147 ile Japonya, 89 ile Singapur, 74 ile Hong Kong, 35 ile Tayland ve ABD, 28 ile Tayvan, 22 ile Avustralya ve Malezya, 16 ile Almanya ve Vietnam, 13 ile BAE ve İngiltere, 12 ile Fransa, 9 ile Kanada, 3 ile Hindistan ve Filipinler, 2 ile Rusya ve İspanya, 1 vaka ile de Lübnan, Nepal, Kamboçya, İsrail, Belçika, Finlandiya, İsveç, Mısır, Irak ve Sri Lanka, İran gibi ülkeler izliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?