Enflasyon verileri Meclis gündemine taşındı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri kamuoyunda tartışma konusu olurken, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Ekonomi 06.06.2022, 11:46 Burak ZİHNİ
Enflasyon verileri Meclis gündemine taşındı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022’nin Mayıs ayında 12 aylık tüketici fiyat endeksini (TÜFE) yüzde 73,5 olarak açıkladı. Bağımsız araştırma kuruluşu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise aynı dönem için 12 aylık TÜFE'nin yüzde 160,76 arttığını duyurdu.

Yaşanan gelişmeler sonrası HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ''Kamuoyunda TÜİK’in iktidarın talimatlarıyla enflasyonu düşük gösterdiğine dair geniş bir inanç vardır. TÜİK, son enflasyonu hesap ettiği ürün fiyatlarını açıklamayarak bu inancı artırmıştır. Cumhurbaşkanı kararıyla TÜİK’e atadığınız 20 bölge müdürü ve kurumda yaşanan istifalar TÜİK’e olan güvenin kırıntılarını da yok etmiştir'' dedi.

''İŞÇİ, MEMUR VE EMEKLİNİN KAYIPLARI KARŞILANMAYACAK''

''Enflasyon rakamlarının düşük gösterilmesinin; işçi, memur ve emeklilerin alım güçlerindeki kayıpların karşılanmaması ile sonuçlanacağı açıktır'' diyen Paylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Paylan, Oktay'a şu soruları yöneltti:


''1 - TÜİK’e enflasyonu düşük gösterterek mi enflasyon ile mücadele ediyorsunuz?

2 - Enflasyonu düşük göstererek; işçi, memur ve emeklilere düşük zam vermek hırsızlık değil midir?

3 - Enflasyonu düşük göstermenin, dar gelirlilerin alım gücünü yok ettiğinin farkında değil misiniz?

4 - TÜİK neden enflasyonu hesapladığı ürünlerin fiyatlarını açıklamayı durdurdu?

5 - TÜİK’in itibarını bitirdiğinizin farkında mısınız?''

Yorumlar (0)