ATM'lerden yapılan EFT ücretlerine yüzde 100 zam

Yeni düzenleme ile işlem tutarı 1.000 TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı. Merkez Bankası, ticari kredilerden alınan ücretlere ilişkin düzenleme yaptı. Bununla birlikte ATM'lerden yapılan EFT'de ücreti artırıldı. Düzenleme ile işlem tutarı 1.000 TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı.

Gündem 09.08.2021, 12:28 09.08.2021, 12:31 Zehra Çelik
ATM'lerden yapılan EFT ücretlerine yüzde 100 zam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ticari kredi kullanımı nedeniyle banka ve finansman kuruluşlarının aldığı ücretlere ilişkin düzenleme yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle ATM'lerden yapılan EFT işlemlerinden alınan ücret de artırıldı. Buna göre, işlem tutarı 1.000 TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınabilecek en fazla ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı. EFT işlem tutarının 1.000 TL ile 50 bin TL arasında olması halinde alınabilecek ücretlerden 2 TL, 5 TL ve 10 TL olan rakamlardan 5 TL olanı 8 TL olarak yeniden belirlendi.
Tebliğin "üye iş yeri ücretleri" başlıklı 20. maddesinde yapılan değişikliğe göre, yurt dışında ihraç edilmiş kartların kullanıldığı işlemlerde, işlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılması halinde, uygulanacak azami üye işyeri ücreti de yüzde 1,60'dan yüzde 1,90'a yükseltildi. Aynı gazetede yayımlanan ve finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usûl ve esaslar hakkında tebliğde yapılan değişiklikle, tebliğin tanım maddesinde yer alan "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği" ibaresi "Finansal Kurumlar Birliği" olarak değiştirildi.

TİCARİ KREDİLERİN KAPSAMI DA DEĞİŞTİRİLDİ

Resmî Gazete'de yer alan ve bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin esasları belirleyen tebliğde yapılan düzenlemeye göre, proje, satın alım ve birleşme, özelleştirme, yapılandırılmış finansman ile bunların refinansmanı için özel kredi sözleşmeleri veya genel kredi sözleşmesine ek sözleşme ve protokoller kapsamında kullandırılan krediler karşılığında alınan ücretler, ticari krediler kategorisi kapsamında değerlendirilmeyecek. Düzenlemeye göre ayrıca, kredinin tahsisinden kapatılmasına kadar geçen süre içinde yapılacak taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin ve ipotek tesisleri ile ekspertiz işlemlerinden alınabilecek ücret, bankalar tarafından üçüncü kişilere ödenen tutarın yüzde 15 fazlasını geçemeyecek. Önceki düzenlemede bu ücret, bankalar tarafından üçüncü kişilere ödenen tutarla sınırlıydı.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138