Bilecik'te İstanbul Sözleşmesi afişleri Başsavcılık talimatıyla kaldırıldı

Bilecik Belediyesi tarafından asılan 'İstanbul Sözleşmesi neden korur' afişleri, Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla kaldırıldı.

Gündem 26.03.2021, 14:44 Mert Köse
Bilecik'te İstanbul Sözleşmesi afişleri Başsavcılık talimatıyla kaldırıldı

Bilecik Belediyesi tarafından yerleştirilen ve Başkan Semih Şahin'in fotoğrafının da yer aldığı ‘İstanbul Sözleşmesi kimden korur?’ başlıklı afişlere İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

Suç duyurusu üzerine Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlatarak, söz konusu afişlerin kaldırılmasına karar verildi. Afişler, dün gece yarısı polis ekipleri tarafından kaldırıldı.

'Her türlü şiddete karşı olan bir sözleşmedir'

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, konuyla igili olarak şunları söyledi: “Zaten metnin tamamını okursanız, ‘şiddet her nereden ve kimden geliyorsa bu şiddete karşıyız’ diyor. ‘Öğretmen, polis töhmet altında kalıyor. O zaman bütün evli erkekler de töhmet altında kalıyor. Metni okursanız, töhmet diye bir şey yok. Şiddet uygulayana karşıyım, her nereden ve kimden geliyorsa hala da karşıyım. İstanbul Sözleşmesi, 600 milletvekilimizin onayı ve oybirliği ile geçmiş bir sözleşmedir ve uluslararası niteliği olan sözleşmedir. Her türlü şiddete karşı olan bir sözleşmedir. Ben ideolojik görüşüm olarak, kadına şiddete karşı bir tavır alırım. Eskiden de böyleydi, şimdi de böyle, bundan sonrada her türlü şiddete karşı olmaya devam edeceğim."

“Bakanlık tarafından soruşturma açıldığına dair bir şey gelmedi. Soruşturma açıldığında da cevabını vereceğim. ‘Öğretmen, polis’ diyor, öyle bir şey yok, yazının tamamını okursanız, eski kocası, ağabeyi de diyor. Bütün insanları şiddete karşı olmaya davet eden bir metin. Özellikle, ’öğretmen’ diyebilir miyim, ben de öğretmenim, annem babam da öğretmen. Mümkün mü böyle bir şeyin olması? Metinden cımbızla iki sözcüğü çekerseniz öyle sonuç çıkar. Metnin tamamını okuyun, şiddet neden, kimden geliyorsa karşıyım.”

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?