Utku Kızıltan

Utku Kızıltan

Deterjanlar bir gün hepimizi bitirecek!

Sevgili Okuyucular, 9-10 yıl önce derneğimiz DEÇED (Doğa Emanetçileri Çevre Eğitim Derneği) adına çıkardığımız dergilerde insanlarımıza sunduğumuz bilgileri okurlarımıza tekrar sunmak istedim. O zamanlar iletişim bu kadar rahat ve geniş değildi. Şimdi internetten, Facebook'tan vs. insanlara erişim kolaylaştı. Bu bilgilerin daha çok insana ulaşacağını düşündüm. Konumuz temizlik malzemeleri. Eşimle ne zaman bir alışveriş merkezine gitsek temizlik malzemeleri önünde takılıp kalırız.

Marketlerde boy boy yükselen, her firma ve markanın kıyasıya yarıştığı çamaşır suları, deterjanlar, renkli ve şık görünümlü sabunlar, parfümler ne kadar çekici görünseler de yanı başlarında bulunan ekmeklere, irmiklere, unlara, peynirlere hiç çaktırmadan bizlere ne çok zarar verdiğini hiç düşündünüz mü? Uçucu maddeler içeren malzemeler ile aynı reyonlarda bulunan yiyecekler zamanla vücudumuzda zararlı hale dönüşüyor. Yapılan araştırmalara göre yiyecekler ile kimyasal maddeler içeren ürünlerin aynı reyonlarda sergilenmemesi, hatta aynı mekânlarda bulunmaması gerekiyor.

Deterjan fabrikaları şehirlerin içinde bulunuyor olması da insan sağlığını tehdit ettiği saptanıyor. Öğrenim gördükleri okula yakın bir deterjan fabrikasından yola çıkarak bu konuda araştırma yapan Fatih Koleji öğrencilerinden Berhat Bildirir ve Fatih İhtiyar, yıllar önce sinekler üzerinde yaptıkları deneyle uçucu maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini su yüzeyine çıkarmışlar. İnsana çok yakın gen yapısına sahip meyve sineğinin üzerinde yapılan deneyler sonucunda uçucu maddelerle aynı yerde kalan yiyeceklerin, kanser gibi birçok hastalığa sebep olduğunu tespit etmişler. Genç öğrenciler çalışmalarında laboratuvarlar şartları oluşturdukları, aynı dolapta 2 ay açık olarak bıraktıkları boya, cam temizleyici, deterjan, çamaşır suyu, alkollü içkiler ve kolonya ile irmik, maya ve şekeri bir arada tutmuşlar. Bu besinleri tüketen sineklerde yaşanan değişiklikleri incelemişler.

Üç nesil takibi sonucunda sineklerin mutasyona uğradıklarını tespit etmişler. Sineklerin kanat sayısında artış, bacak ve kollarında kopma gibi değişimler gözlemişler. İki genç araştırmacı, bu sonuçtan yola çıkarak bu şartların gen yapısı benzer olan insanların da kanser gibi hastalıklara uğrayacağını bildirmişler. Yanlış depolanan yiyeceklerden uzak durmamızı bildirmişler. Bu genç araştırmacı çocukları kutluyorum.

Bana gelen bir E-mail den aldığımız bu bilgileri size iletiyorum. Ben on senedir girdiğim markette temizlik maddeleri ile yiyecek maddeleri yakın olan marketlere gitmiyorum. Saten dört bir yandan aldığımız nefesten, içtiğimiz sudan, yediğimiz genleri değiştirilmiş besinlerden yeterince zehirleniyoruz. Kanser olan çevremizdeki kişileri düşündükçe ve hele çok pahalı kanser ilaçlarında yardımcı olmayan bir ülkede yaşamak durumunda olduğumuzdan çok dikkatli olalım. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamanız dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Utku Kızıltan Arşivi