DEVA Partisi'nden 'İstanbul Sözleşmesi' adımı: Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için davacı olacağız'

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, İstanbul Sözleşmesi'ni fesheden Cumhurbaşkanlığı Kararı'nı yargıya taşıyacaklarını ve 'DEVA Yaşatır' kampanyasını başlattıklarını duyurdu.

Gündem 22.03.2021, 14:54 22.03.2021, 15:04 Mert Köse
DEVA Partisi'nden 'İstanbul Sözleşmesi' adımı: Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için davacı olacağız'

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Kadınlara Şiddetin Önlenmesini öngören İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın yargıya taşıyacaklarını ve 'DEVA Yaşatır' kampanyasını başlattıklarını duyurarak, "Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” dedi.

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen’in sözcülüğünde DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı, İstanbul İl Başkanlığı’nda partinin İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin görüşlerini ve yol haritasını kamuoyuyla paylaştığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, partinin kurucuları ile kadın politikaları çalışmalarında görev alan çok sayıda kadın üye de yer aldı.

'Sözleşme, usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir'

Elif Esen, toplantıda, Cumhurbaşkanı kararının, iç hukuka aykırı ve kadın hakları gaspına yönelik siyasi bir girişim olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Sözleşmesi ülkelerin örf ve adetlerine uygun olarak iç hukuklarını düzenler ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için imzacı devletlere sorumluluk yükler. İmzalandıktan sonra gereğince uygulandığı ülkelerde olumlu sonuçları bugün artık tespit edilmiştir.

İstanbul Sözleşmesi ülkemizde 2011 yılında, halen görevde olan bugünkü iktidar yetkilileri tarafından herhangi bir şerh düşülmeden TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, gerekli uygulamalar yıllar içinde yetersiz kalmış ve hatta kadını koruyamamıştır. O gün mecliste 246 vekilin kabulü ve 1 vekilin çekimser oyuyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, bugün usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir.”

'TBMM'nin çıkaracağı kanun ile yürürlüklten kaldırılabilir'

“Mademki sözleşme Türk aile yapısıyla bağdaşmıyor, neden onaylanmıştır? Neden aradan 10 yıl geçtikten sonra çekilme kararı alınmıştır?” sorularını yönelten Elif Esen, şunları ekledi: 

“Bu karar Anayasa’nın 87. 90. Ve 104. Maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir. Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir.”

'Bugün karısını öldüren bir adam 'Kanunlar benden yana ben de öldürdüm ’cümlesini çok rahat kurabiliyor'

“Kanunlar kadını koruyamıyor. Bugün Türkiye’de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var, kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadına şiddet kader değildir, olmamalıdır. Kadın cinayetleri ve şiddet, doğru kanunlar ve uygulamalarla önlenebilir. Ülkemizde kadına şiddet ve cinayetler sonucu günde ortalama bir kadın ölüyor.

Bugün yargı kararları potansiyel katil ve istismarcı biriktiriyor, hatta teşvik ediyor. Cezaların yetersiz ve etkisiz kalması planlı kadın cinayetlerini arttırıyor. Bugün karısını öldüren bir adam‘Kanunlar benden yana ben de öldürdüm ’cümlesini çok rahat kurabiliyor.”

'Davacı olacağız'

“Bizler bir canı daha kaybetmemek için çabalarken devlet yükümlülüklerini yerine getirmesini destekleyen anlaşmadan çekilmiştir. İstanbul Sözleşmesi’nden usulsüz çekilen iktidar kadar, konuyu çok farklı mecralara taşıyan toplum kesimlerinin de vebali ve sorumluluğu büyüktür. Kadınlar ve çocuklar popülist siyasi yaklaşıma kurban verilmiştir. İşte tam bu sebeple İstanbul Sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir! Bugün ‘DEVA Yaşatır’ kampanyamızı başlatıyoruz. Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?