KADEM'den 'İstanbul Sözleşmesi' ile ilgili ilk açıklama

KADEM, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada, 'Verilen fesih kararı toplumsal gerilimin bir neticesi' denildi.

Gündem 20.03.2021, 14:23
KADEM'den 'İstanbul Sözleşmesi' ile ilgili ilk açıklama

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı ile ilgili ilk açıklamada bulundu.

'Toplumsal gerilimin bir öznesi'

Derneğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, şunlar denildi:

"İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz."

"Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi.Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı."

"KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da "Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet" sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız."

"Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?