Kılıçdaroğlu: Sevinçliyim ama Türkiye adına üzülüyorum

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'nun yeniden milletvekili olmasına ilişkin konuştu. Kılıçdaroğlu, "Sevinçliyim ama Türkiye adına da üzülüyorum. Böyle bir tablo keşke hiç yaşanmasaydı." dedi.

Gündem 11.02.2021, 18:00
Kılıçdaroğlu: Sevinçliyim ama Türkiye adına üzülüyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AYM'nin hak ihlali kararından sonra yeniden milletvekili vasfını kazanan Enis Berberoğlu kararı hakkında açıklamalarda bulundu.  Bolu'da konuşan, Kılıçdaroğlu, "Politik gücü de görüyoruz burada ama adaleti de görüyoruz. Sonuçta galip olan adalet. Enis Bey geldi, mutluyum, sevinçliyim ama Türkiye adına da üzülüyorum. Böyle bir tablo keşke hiç yaşanmasaydı." dedi.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, eski CHP milletvekili Berberoğlu'nun, AYM'nin daha önce verdiği hak ihlali kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine yaptığı ikinci başvuruyu 21 Ocak'ta görüşmüş ve yüksek mahkeme kararını yineleyerek oy birliğiyle "hak ihlali var" demişti

Bunun üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Şubat'ta Berberoğlu için Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "hak ihlali" hükmüne uyulmasına karar verdi. AYM'nin kararının bağlayıcı olduğunu vurgulayan mahkeme heyeti, Berberoğlu'nun yeniden yargılama talebinin kabulüyle infazın durdurulmasına ve Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 20 Eylül 2018 tarihli kararının kesinleşmiş olması nedeniyle Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verildiğinden "kesinleşmiş hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına" hükmetti.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138