Merkezi ezan sistemini tasarlayan mühendis Vahap Ünalan: Şifrenin çözülmesi için haftalar gerekiyor

Türkiye'de ilk merkezi ezan sisteminin şifresini tasarlayan Elektronik Mühendisi Vahap Ünalan cami hoparlörleri hakkında açıklama yaptı. Ünalan, her ezandan sonra sistemdeki şifrenin değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gündem 23.05.2020, 18:44 Gazete Damga
Merkezi ezan sistemini tasarlayan mühendis Vahap Ünalan: Şifrenin çözülmesi için haftalar gerekiyor

Camilerde kullanılan sistemin eski olduğu için bu şifrenin yüksek teknoloji bilgisine gerek olmadan amatör kişilerce de basit bir telsiz kullanılarak kırılabileceğini belirten Ünalan, bu yüzden camilerdeki anons yayın şifreleme sisteminin mutlaka yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.

"Bu kişi hareket halinde bulunamaz, sürekli kayma olur"
Telsizle şifreyi kırıp sisteme giren kişi o anda hareket halindeyse onu bulma imkanının olmadığını ifade eden Ünalan, "Şehirlerin karmaşık bina yapısı nedeniyle bu kişi hareket halinde bulunamaz, sürekli kayma olur" dedi.

"Bilgisayarı internetten uzak tutmak gerekiyor"
Belirlenen şifrenin de kırılmasının zor olmasını tavsiye eden Ünalan, "Değişen şifre bir öncekiyle bir olmamalı. Ayrıca havaya yapılan her yayın mutlaka çözülecektir o yüzden bundan vazgeçilmelidir. Çözülmeyen tek şifre havaya hiç verilmemiş şifredir. Hiç kullanılmamış bir şifre algoritması oluşturup bunu kimsenin bilmemesi lazım. Şifrenin içinde olduğu bilgisayarı da internetten uzak tutmak gerekiyor. Ayrıca dış bağlantısı olmamalı" dedi.

"Şifrenin çözülmesi için haftalar gerekiyor"
Yedek bir frekans sistemine ihtiyaç olduğunu ve herkesle paylaşılmaması gerektiğini söyleyen Vahap Ünalan, "Ülkede kaos olduğunda sistemde panik düğmesi bulunur o düğmeye bastığınız anda vericiler önceki bilgilerin hepsini unutuyor. Bir anda hepsi ayrı bir frekansa ve algoritmaya geçiyor ve şifrenin çözülmesi için haftalar gerekiyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?