Van'da ailelerin HDP binası önündeki eylemleri sürüyor

Van'da, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin HDP il binasının önündeki eylemleri üçüncü haftasında. Kar yağışına rağmen eylemlerini sürdüren aileler, bina önünde "Kahrolsun PKK, işbirlikçi HDP" sloganları attı.

Gündem 13.03.2021, 01:44
Van'da ailelerin HDP binası önündeki eylemleri sürüyor

Van'da çocukları ve yakınları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin HDP il binası önündeki eylemleri üçüncü haftasında devam ediyor. Ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Caddesi'ndeki AVM önünde toplanan aileler, kar yağışına rağmen güvenlik önlemleri eşliğinde HDP il binasının önüne yürüdü. Burada, ellerinde çocuklarının ve yakınlarının fotoğrafları ile Türk bayraklarıyla 'Dağları kurtlara, kuşlara bırakın', 'Çocuklarımızı istiyoruz', 'Anneler nöbette', 'Artık yeter yakamızdan düşün', 'Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak' yazılı dövizleri taşıyan aileler, bina önünde "Kahrolsun PKK, işbirlikçi HDP" sloganları attı. Parti binası bahçesinde toplanan HDP'lilerin ise sloganlar atarak, tef ve zılgıt ile sloganları susturmaya çalıştığı görüldü.

Eyleme kaçırılan kızı Şeyma için katılan Nazlı Sancar, "2012'de elini kolunu bağlayarak, zorla kızımı dağa kaçırdılar. 9 yıldır kızımdan hiç haber alamadım. Ben PKK'dan ve HDP'den kızımı istiyorum. Artık yeter, dayanamıyorum. Ne gecemiz gece ne gündüzümüz gündüzdür. Ben evladımı, canımı, ciğerimi istiyorum. Yeter artık. PKK ve HDP bizden ne istiyor ? Biz sadece hakkımız olan evladımızı istiyoruz. Ben Şeyma'mı istiyorum. Ben 9 yıldır kızımın montuna sarılarak yatıyorum. Pervin Buldan, Selahattin Demirtaş için açıklama yapıyor. Murat Karayılan için  selam gönderiyor.  Bizim çocuklarımızı getirsin Pervin Buldan. Yeter artık onlar da evlat sahibidirler. Meral Akşener'e de sesleniyorum. Onlar da bu annelerin, babaların feryatlarını duysun artık. CHP ve İYİ Parti bizi gündeme getirsin. Duymamazlıktan, görmezlikten gelmesin. Yeter artık onların da yüreği yanmıyor mu ? Çocuklarımızı istiyoruz " dedi.

'PKK, ABD'nin uşağı olmuş'

Fevzi Yağmur ise, "Çocuğumu 6 yıl önce çocuğumu dağa kaçırdılar. Oğlum öğrenciydi.Defalarca onların kapısına gittim. Ama bir sonuç alamadım. Ben 50 bin lira para da ödedim, param da gitti. Ben çocuğumu istiyorum. HDP'liler hangi yüzle buradalar. PKK, ABD'nin uşağı olmuş. Trükiye Cumhuriyetini sevmiyor, onlar polis, asker, korucu sevmiyorlar. Cenab-ı Allah devletimize zeval vermesin. Bir süre önce 11 asker şehit oldu. Hepsi sizin yüzünüzden. Siz utanmıyor musunuz ? Hz. Muhammed Peygamber olurken, Cenab-ı Allah da bu bayrağı bize lutfetti.  Ama siz Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarısınız" diyerek tepki gösterdi.

'HDP ve PKK'dan çocuğumu istiyorum'

Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan ve eyleme Hakkari'den gelen Rukeyta Adıyaman, oğlu Hamza'nın henüz 9 yaşındayken dağa kaçırıldığını söyleyerek, "9 yaşındaki bir çocuk size ne yapabilir ki ? Çocuğumu istiyorum. Çocuğumu okuldayken kaçırdılar. Bize suya düştüğünü söylediler. çocuğumu terör örgütünün içinde olduğunu görenler olmuş. Çocuğum dağda, bize diyorlar ki, çocuğunuz burada değil. Bizi kandırıyorlar. HDP ve PKK'dan çocuğumu istiyorum." dedi.

Eyleme katılan aileler, onları susturmaya çalışan HDP'lilere de tepki gösterirken, polis ekipleri parti binası önünde güvenlik önlemleri aldı.

Ayrıca, ailelerin eylemine Kadim Aşiretler Federasyonu, Korucular Derneği'nin de dahil olduğu kentteki bazı STK'ların da destek verdiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?