Afet Eğitim Merkezi için görkemli açılış

Deprem, sel ve yangın anlarında bilinçli müdahale için en etkin eğitimin verileceği afet eğitim merkezi, hayata geçirildi. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın katılımıyla açılan alan da gönüllü bireylerde eğitim alabilecek

İstanbul Haberleri 30.11.2021, 14:27 30.11.2021, 14:28 Burak ZİHNİ
Afet Eğitim Merkezi için görkemli açılış

Afet konusunda birçok alanda çalışma yürüten Arnavutköy Belediyesi, son olarak ARKUR ekibinin ve gönüllük esasına dayalı vatandaşların afet konusunda eğitim alacakları Arnavutköy Belediyesi Afet Eğitim Merkezi’ni (AFEM) hayata geçirdi. Bolluca ‘da oluşturulan Arnavutköy Belediyesi Afet Eğitim Merkezi açılışına; Arnavutköy Kaymakam Vekili Dr. M.H. Nail Anlar, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Candaroğlu, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gökhan Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve vatandaşlar katıldı. AFEM’in açılışının gerçekleşmesinin ardından Arnavutköy Kaymakam Vekili Dr. M.H. Nail Anlar, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Candaroğlu ve İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gökhan Yılmaz merkezi gezerek, bilgi aldı. Daha sonra AFAD ve ARKUR tarafından düzenlenen arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Gönüllülük sistemi kuruldu
Ülkemizin deprem bölgesinde olması ve oluşabilecek yangın, sel ve doğal afet gibi durumlarda vatandaşların ilk elden olay yerine bilinçli müdahale etmesi için ARKUR’a kayıt olan gönüllü vatandaşlar ve ARKUR Ekibi; AFEM’de eğitimlerine devam edecekler. Özellikle Arnavutköy’de oluşabilecek olası doğal afetler için önlemler alan ARKUR, yeni gönüllüleriyle ilçede oluşabilecek zararları en aza indirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda Arnavutköy Belediyesi; afetlere müdahale edilmesi ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmalarının süratle tamamlanması amacıyla; gereken faaliyetlerin planlanması, yönlendirilmesi, desteklenmesi, koordine edilmesi ve etkin uygulanması için ARKUR’un ve vatandaşların el ele vererek güçlü bir dayanışma içerisinde çalışabileceği Gönüllülük Sistemi’ni kurdu.

AFEM'de neler var?
3000 metekare açık alan ve 200 metrekare kapalı alan içerisinde kurulu olan AFEM, çok amaçlı sınıf, afet farkındalık sınıfı, uygulamalı afet eğitim modülleri, eğitmen odası ve kafeteryadan oluşuyor. Sanal gerçeklik uygulaması ile yangın söndürme simülasyonu ve deprem simülasyonu yapılabilmekte. Sağlık Bakanlığının öngördüğü sınıf düzeni sayesinde Temel ilkyardım eğitimi ve temel arama kurtarma eğitimlerinin teorik ve bazı uygulamaları yapılabilmektedir.

Afet farkındalık sınıfı
Sınıf içerisinde hem sunum yapılabilmekte hem de sınıfta oluşturduğumuz ev ve mutfak köşesi ile eğitim sonrası katılımcılar birebir olarak öğrendiklerini uygulama imkanı bulabilmektedir. Afet öncesi afet anı ve afet sonrasına ilişkin neler yapılmalı ve neler yapılmamalı uygulama imkanı bulabilmekteler.

112 acil arama modülü
İçişleri Bakanlığınca yakın zamanda hayata geçirilen tüm acil aramalar için tek numara (112) uygulamasının yer aldığı modüldür. Kursiyerler gerçek arama yapar gibi acil arama yapabilir ve adres bilgilerini verebilirler.

Fat hattı modülü
Deprem meydana geldiğinde yer hareketlerinin nasıl meydana geldiğini görme imkanı sunmak için tasarlanan modüldür. Modül üzerinde gerek düşey gerekse yanal atımlı fay hatlarının hareketlerini uygulamalı gösterebilmekteyiz Depremin meydana gelmesiyle farklı tasarlanan binaların depremin s ve p dalgalarına nasıl tepki verdiğini gösterebilmek için tasarlanan modüldür. Modül üzerinde 3 farklı tasarım yer almaktadır.
 

Afetlere karşı bilinçlenelim

Açılışta konuşan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ise, Afet Eğitim Merkezi'nin vatandaşların afetlere karşı bilinçlenmesi noktasında hayati bir öneme sahip olduğunu söyledi. Baltacı, “Bildiğiniz gibi Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülke. Biz de afetlere karşı bilinçlenmek ve doğru bir yol izlemek için burayı açtık. Herkesin katılımını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)