Büyükçekmce'de yangın ihtimaline karşı drone destekli denetim

İstanbul’un en fazla yeşil alanına sahip ilçelerinden Büyükçekmece’de orman yangınlarına karşı drone destekli denetimlere başlandı.

İstanbul Haberleri 04.08.2021, 13:21 Zehra Çelik
Büyükçekmce'de yangın ihtimaline karşı drone destekli denetim

Son günlerde Türkiye’de ardı ardına meydana gelen orman yangınları Büyükçekmece Belediyesi’ni harekete geçirdi. 

Ekipler göz açtırmıyor

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Göl havzası, ormanlık alanlar ve tarım arazilerinde drone destekli denetim başlattı. Zabıta ekipleri gün boyu dronelarla yangın riski bulunan bölgeleri tarıyor. Piknik alanlarında ateş yakılmaması ve mangal yapılmaması konusunda vatandaşları da uyaran belediye ekipleri ayrıca göl havzasına kaçak hafriyat dökümü yapanlar, kaçak inşaat ve kaçak ağ balıkçılığı yapanları da dronelarla tespit ediliyor. 

büyükçekmece

Yangına karşı her türlü tedbirimizi aldık

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerini yerinde inceleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Türkiye’de meydana gelen yangınların çok üzücü olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: “Ciğerlerimiz yandı, yanmaya da devam ediyor. Tecrübenin sonu yok gördüğümüz manzara karşısında.  Hemen kendi bölgemizde tecrübelerimizi çoğalttık. Büyükçekmece’de birçok yerde orman ve ormancıklar var karşınızda gördüğünüz gibi. Burada piknik yapan insanlar var. Zaman zaman da ateş yakıyorlardı. Onların uyarılması ve mutlak suretle kesin olarak yasağın uygulanması bakımından artık drone ile şehrimizi 24 saatin en az 20 saati veya 18 saati takip etmeye başladık. Gün battıktan sonra hava kararasıya kadar sabahın erken saatlerinden itibaren her türlü tedbiri aldık. Drone çok önemli bir silah bizim için. Bir haftadan beri bölgemizde, ormanlarımızda, ormancıklarımızda, yeşil alanlarımızda bir tane duman çıkmıyor. Demek ki bu istersek yapılıyormuş. Güneyde dumanı görünce kuzeyde ne yapacağımızı şaşırmadık ama çok etkilenerek hemen can havliyle ne yapmamız gerekir dedik ve çözüm bunları bulduk. Çevre Denetim Müdürlüğümüzün ekipleri Zabıta Müdürlüğümüzün ekipleri ve onların destek unsurları 200 kilometrelik Büyükçekmece ilçe sınırlarında şu anda tabiri caizse yangın anlamında bize zarar verebilecek her türlü tedbiri aldık. Her türlü tedbiri alırsın yine olabilir ama her türlü tedbiri aldık. Almaya devam ediyoruz. Kaçak yapılaşmayı, kaçak toprak dökümünü, kaçak zehirli madde dökümünü, kaçak avlanmayı yüzde 90 itibariyle engellemiş durumdayız. Drone kullanmaya devam edeceğiz. 

büyükçekmece

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138