DEVA Partisi'nden Esenyurt açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Esenyurt'ta meydana gelen sel baskını hakkında Deva Partisi Esenyurt İlçe Teşkilatı'ndan açıklama yapılarak ev sahiplerine 50 bin, iş yeri sahiplerine ise 100 bin lira nakdi yardım yapılması gerektiği dile getirildi.

DEVA Partisi'nden Esenyurt açıklaması

İlçe teşkilatından Başkan Halis Kahriman imzasıyla yayımlanan açıklama şu şekilde;
"Kıymetli Esenyurtlu hemşerilerimiz,
09.07.2022 tarihinde gece saatlerinde yaşanan sağanak yağışlardan dolayı ilçemizde meydana gelen sel baskını akabinde Deva Partisi Esenyurt İlçe Teşkilatı olarak olay yerine gidip gerekli incelemelerde bulunduk. Yaptığımız araştırmalar sonucu benzer görüntülerin 23.06.2020 tarihinde yaşandığına tanıklık ettik. Malumunuz bundan iki yıl önce haramiderenin taşması sonucu pınar mahallesi 1272. sokak ve yeşilkent mahallerinde vatandaşlarımızın evlerini su basmış yurttaşlarımızın ev ve iş yerlerinde hasar kaybı meydana gelmiş maalesef bodrum katta yaşayan Suriyeli bir misafirimiz yaşamını yitirmişti.

Bugün aynı nedenlerden dolayı aynı adreslerde yaşanan sel felaketi sonucu yine vatandaşlarımızın ev ve işyerlerinde ciddi hasarlar meydana gelmiştir. Bu felakette tek sevindirici durum can kaybının olmamasıdır. Oysa bir önceki sel felaketi sonrası bölgeye gelip incelemelerde bulunan başta iktidar temsilcileri olmak üzere yerel yönetimden sorumlu siyasilerin ‘’sorunu bildiklerini, çözüm projelerinin hazır olduğunu en geç 2020 yılı yaz bitiminde İSKİ ile ortak çalışmalar sonucu sel baskınlarını önlemeye yönelik projelerinin biteceğini’’ ifade etmişlerdi.2020 yılında Haramidere ıslah projesi İ.B.B İSKİ ATIK SU DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından başlatılmış olsa da 3600 metre uzunluğunda olan haramiderenin yalnızca 580 metre olan kısmının ıslah edilmiş olması, çalışmanın ağır, aksak ilerlemesi sonucu yaşanan sel baskını engellenememiştir. Bugün birkez daha anlıyoruz ki yapılan açıklamalar günü kurtarmak için medyaya yönelik siyasi açıklamalarmış. Çünkü aynı sorun ve aynı sonuçları ile başbaşa kalan yine esenyurtlu hemşerilerimizdir.

Yapmış olduğumuz hasar tespit çalışmaları sonucu;
18 mahallede 135 konut en az 15 işyeri 3 fabrika 1 dernek binası ve 1 camiinin zarar gördüğünü tespit ettik.


Yoğun yağışlardan dolayı Haramiderenin taşması sonucu derenin çevresindeki pınar mahallesi 1272. Sokak ve Yeşilkent mahallesinde sokakların sular altında kaldığı, araçların sel sularının içerisinde yüzdüğü ve bodrum katlardaki dairelerin sular ile dolduğunu gözlemledik.Öte yandan akçaburgaz mahallesi 3137. Sokak içerisinde bulunan bir fabrikada 4 işçinin mahsur kaldığı bilgisine ulaştık.

deva partisi halis kahriman


Çözüm önerilerimiz;
1- Bizler Deva Partisi Esenyurt İlçe Teşkilatı olarak ilçemizde sel felaketinin önüne geçmek için kalıcı çözüm projelerinin biran önce yaşama geçirilmesini ,
2- Çözüme yönelik hazırlanan ve devam eden projelerin acil bir şekilde tamamlanmasını,
3- Daha önce dere yataklarına verilen imar ve iskan izinlerinin iptal edilmesini,dere yatağında ve bodrum katlarındaki dairelerin ve iş yerlerinin kamulaştırılmasını, 4- Yaşanan sel felaketinde evleri ve eşyaları kullanılamaz hale gelen,zarar gören iş yeri ve ev sahiplerine 5.000-7.000 TL gibi cüzi rakamlar değil,vatandaşlarımızın zararlarını telafi edebilecek iş yerleri için en az 100.000 TL, evleri hasar gören yurttaşlarımız için ise en az 50.000 TL maddi yardımların yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Sonuç olarak ; Bizler Deva Partisi Esenyurt İlçe Teşkşilatı olarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini önemsiyor,sağlıklı yaşam ve barınma olanaklarının sağlanmasını istiyoruz. Yetkililerden sel sonrası iyileştirme çalışmalarından önce aynı gayreti ve samimiyeti kalıcı çözüm üretmeleri noktasında bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Yorumlar (0)