Dört buçuk aylık hasret sona erdi

Dünyada tek olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi 4 buçuk aylık aradan sonra yeniden açıldı. Koronavirüs nedeni ile bir süre kapalı kalan müzeye dün itibari ile tekrar ziyaretçiler gelmeye başladı. Koronavirüs ile ilgili tedbirler alan müzenin kurucusu Balıkçı Kenan, gelen ziyaretçilere maske ve sosyal mesafe balonu verdiklerini söyledi

İstanbul Haberleri 27.07.2020, 08:14 27.07.2020, 12:40 Burak ZİHNİ

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ardından kademeli olarak normal hayata dönüş başladı. Bir süre kapalı kalan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi yeniden açıldı. Sosyal mesafe çemberleri çizilen, maske ve sosyal mesafe balonları ile ziyaretlerini ağırlayacak olan müzede bin 500’ün üzerinde balık mumyası bulunuyor.

Kontrollü şekilde açtık
Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyan ve içerisinde bin 500’ün üzerinde deniz canlısının mumya halini barındıran Türkiye Deniz Canlısı Müzesi kapılarını yeniden açtı. Her türlü tedbirin alındığını belirten İstanbul’un ünlü balıkçısı Balıkçı Kenan Balcı, "Uzun süre ülkemizi etkisi altına alan koronavirüsün ardından tedbirli bir şekilde normal hayata dönmeye başladık. 4 buçuk aylık aranın ardından müzede bulanan balıklarımızın bakımlarını gerçekleştirdi. Bugün (dün) itibari ile müzemiz ziyaretçilerini ağırlayama başlayacak. Gelen ziyaretçilerimiz buradaki balık mumyalarını merak ediyorlardı. Ziyaret konusunda çok talep gelmişti. Bizlerde bugün sosyal mesafe çemberlerimizi çizerek kontrollü bir şekilde müzemizi tekrardan açtık" ifadesini kullandı.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

Müze ile ilgili bakımların ardından balıkların tekrardan yerlerini aldığı vurgusunu yapan Balıkçı Kenan Balcı, "Müzemizde dev orkinostan, kılıçbalığına, hamsiden, köpekbalığına kadar binlerce deniz canlısı mevcut. Dev balıkların sezonluk bakımlarını gerçekleştirdik ve ziyaretçilere müzemizi açtık. Çocuklarımız, öğrencilerimiz, balık sevdalıları müzemize gelip balıkları inceleyip hatıra fotoğrafı çektirebilecekler. Müzemiz aslında denizlerimizin ne kadar değerli olduğunu, denizlerimizin ne kadar verimli olduğunun bir göstergesi. Burada bir metre arayla sosyal mesafe çizgisi çizdik. Sosyal mesafe balonları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimiz ellerini dezenfekte ettikten sonra maskeleri yoksa kendilerine maske vererek ziyaretlerini gerçekleştirebilecekler" şeklinde konuştu.

MÜZEYE GİRİŞ ÜCRETSİZ
Türkiye’de eşi benzeri olmayan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Balıkçı Kenan Beylikdüzü Yaşam Vadisi tesislerinde. Müzede; devasa büyüklükteki köpek balıkları, vatoz ve orkinoslar başta olmak üzere mumyalanmış binlerce deniz canlısına var. Bin 500’ün üzerinde deniz canlısı ve materyallerin bulunduğu müze ücretsiz.

BARIŞ KIŞ


Yorumlar (0)