Köhne bir zihniyet!

Memur- Sen İstanbul İl Yönetimi, bildiri yayınlayan 104 emekli amiral hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Memur- Sen İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Cantürk, "Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, silahlı kuvvetlerin milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi" dedi.

İstanbul Haberleri 05.04.2021, 15:56
Köhne bir zihniyet!

Türkiye 2 günden beri 104 emekli amiralin gece yarısı yayınladığı bildiriyi tartışıyor. Bildiriye tepki gösteren Memur- Sen İstanbul İl Yönetimi, bildiri hakkında suç duyurusunda bulundu. Memur- Sen İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Cantürk yaptığı açıklamada, "Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir" dedi. Cantürk, "Kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiral, vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladılar. Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, silahlı kuvvetler dâhil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi" diye konuştu.

Yargı önünde hesap vermeli

"Türkiye artık darbecilerden hesap sorulan bir ülkedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 104 amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını yerinde buluyor, faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri de ortaya çıkaracak bir hukuki sürecin işleyeceğine inanıyoruz" diyen Cantürk, "Biz de Memur-Sen olarak 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu meşum açıklama ve o açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir" ifadelerşini kullandı. Açıklamanın ardından Memur-Sen İstanbul İl Yönetimi suç duyurusunda bulundu.

STK'LARDAN DA SUÇ DUYURUSU

Kocaeli'de de bir grup STK'lar 103 emekli amiralin yaptığı bildiriye karşılık suç durusunda bulundu. Kocaeli adliyesi önünde toplanan bir grup TSK'lılar 103 amiralin Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair yaptıkları açıklamada siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini olduğunu ifade ederek emekli amiraller hakkında suç duyurunda bulundular. Adliye önünde toplanan STK'lar adına konuşan Mahmut Hanefi Akbulut, "Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, Silahlı Kuvvetler dahil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi. Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenmektedir" dedi.

DHA

Yorumlar (0)