Yerel basın mevzuatı yasalaşmalı

İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) Başkanı Mehmet Mert, Business Channel Tv'de yayınlanan Ekrem Çulfa ile İçgörü programına konuk oldu. Programda basın dünyasının günümüzdeki sorunlarına, basın mensuplarının yaşadıkları sıkıntı ve problemlere değinen İGD Başkanı Mehmet Mert bir an önce ‘yerel basın mevzuatı’ ve ‘internet gazeteciliği mevzuatı’nın yasallaşması gerektiğini vurguladı.

Medya 30.04.2018, 08:24 30.04.2018, 09:37 Burak ZİHNİ
Yerel basın mevzuatı yasalaşmalı

Mehmet Mert canlı yayında şu ifadelere yer verdi: "Bugün gazetecilik yapma şartları ne kadar kolaylaşmış gibi görünse de mesleki değerlerden uzaklaşmak bir o kadar da hızlandı. Ne yazık ki artık gazeteciliği, bu işin ruhunu taşıyanlar, emek verenler, bilgi birikimine sahip olanlar değil; haktan, hukuktan adaletten yana olanlar değil; güçten yana olanlar, iktidardan yana olanlar yapmaya başladı" diyen Mert, "Eskiden 5N1K vardı. Her iki tarafın görüşünü almak vardı. Bugün ne yazık ki, genelde ve yerelde gerçek gazetecilerin yerini, siyasetçiler, tüccarlar, dosya takipçileri almaya başladı" dedi.

Medya mevzuatı yok
"Yine buradan ülkemizde var olan ciddi bir ihmali dile getirmek istiyorum" diyen İGD Başkanı Mert, "Türkiye'de daha yerel medya mevzuatı yok. Evet yanlış duymadınız, daha tam anlamı ile işleyen, sağlıklı bir altyapıya sahip, yasalara bağlı, yönetmelikleri olan bir medya mevzuatı yok. Buradan izleyicilere bir mesaj daha vermek istiyorum ve diyorum ki; birgün herkese özgür, güçlü ve tarafsız bir yayın organı gerekebilir. Düşünsenize yaşadığınız yerde başınıza bir olay geliyor. Mağdur oluyorsunuz. Karakola başvuruyorsunuz, yetkililere başvuruyorsunuz ama derdinizi anlatamıyorsunuz. İşte o an size en çok lazım olacak şey mağduriyetinizi kamuoyu ile paylaşacak güçlü ve özgür bir yayın organı. Sırf bu yüzden bile tüm yurttaşlarımızın yaşadıkları yerde işini hakkı ile yapan yayın organlarına sahip çıkması ve destek vermeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?