Yılbaşında ne yenir? Menü önerisi

2018'i tamamlamaya sayılı günler kala yılbaşında nasıl bir menü hazırlanacağı konusunda kararsızlık sürüyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Ceren Çetin'in önerisi haberimizde.

Sağlık 26.12.2018, 07:31 Burak ZİHNİ
Yılbaşında ne yenir? Menü önerisi

2018‘e veda etmeye sayılı günlerin kaldığı bugünlerde 31 Aralık gecesi için planlar yapılmaya devam ediyor. Böyle özel akşamlarda insanları bir araya getiren en önemli unsur genellikle çeşitli yemeklerle süslenen gösterişli sofralar oluyor. Yılbaşı akşamı için hazırlanan sofralardaki leziz yemekleri reddetmek oldukça zor olabiliyor ancak bazı küçük önerileri dikkate almak bu akşamın sağlıklı geçirilmesine yardımcı oluyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Ceren Çetin, yılbaşı günü beslenmesi için önerilerde bulundu. Akşam yemeği daha kalorili yiyeceklerle geçirileceği için gündüz daha hafif beslenmek en doğru tercihlerden birisi olacaktır.

Yılbaşı yemeği öncesi ve sonrası için pratik sebze çorbası
Malzemeler
1 büyük kereviz sapı
2-3 adet havuç
2 bardak kemik suyu

4 bardak su
1 limon
1 yumurta

Yapılışı: 1 Büyük kerevizi sapı ve yaprakları ile birlikte ve 2-3 havucu küçük küçük doğranır biraz zeytinyağı ve baharatlar (karabiber, pul biber, zerdeçal) ile birlikte pişirilir. Üzerine 2 bardak kemik suyu ve 4 bardak su ilave edilerek sebzeler yumuşayıncaya dek kaynatılır. Terbiyesi için 1 limonun suyuna 1 yumurtanın sarısı eklenerek ayrı bir kasede çırpılır. Tencereye yavaş yavaş ilave edilerek 5-10 dakika da bu şekilde pişirilir.

Yemekle birlikte sıvı tüketimine dikkat!
Yılbaşı akşamı sadece güzel ve lezzetli yemeklere odaklanmadan sohbet etmek aynı zamanda daha yavaş yemek yenmesini sağlayacaktır. Böylece ortamın ve yenilen yemeklerin keyfi daha çok çıkarılabilir ve sindirim sistemi zorlanmamış olur. Yine yemekle birlikte sıvı tüketmek mide asidinin azalmasına ve sindirimin zorlaşmasına neden olacağından yemek sırasında sıvı tüketimi sınırlandırılmalıdır. Sıvı tüketimi yemek öncesi veya sonrasında yapılmalıdır.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138