FIBA'dan Beşiktaş lehine karar

FIBA, Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan'ın yurt dışına transferlerinden dolayı Beşiktaş'ın açtığı davada Siyah Beyazlı kulübü haklı buldu. Kulüpten yapılan açıklamada, ''Demir Doğan ile Samet Yiğitoğlu’nun 23 yaşına kadar tüm hakları kulübümüzün uhdesinde olacaktır.'' denildi.

Spor 04.06.2022, 07:20 Burak ZİHNİ
FIBA'dan Beşiktaş lehine karar

FIBA, geçtiğimiz sezon Kuzey Makedonya’nın MZT Üsküp takımının yolunu tutan Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan’ın transferleri konusunda açılan davada Beşiktaş 'ı haklı buldu ve emsal bir karara imza attı. Siyah Beyazlılar, bu tarihi karar sonrası konu ile ilgili resmi bir açıklama yaparak kamuouyunu bilgilendirdi.

Kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Altyapımızda yetişen Demir Doğan ve Samet Yiğitoğlu’nun yurt dışına usulsüz transferlerine FIBA tarafından “ilişkisiz belgesi” düzenlenerek izin verildikten sonra hukuken ve etik olarak son derece haklı itirazımızı avukatlarımız aracılığıyla FIBA TEMYİZ KURULU’na taşımıştık. Bu itirazımız neticesinde ülkemizin basketbolu için tarihi bir karar alındı.


FIBA’nın kulübümüzün yetiştirdiği gelecek vadeden genç basketbolcularımızın hukuksuz iznine karşılık, FIBA’nın kararlarının denetlendiği kendi yargı organları FIBA Temyiz Kurulu tarafından iptal edildi.

Demir Doğan ile Samet Yiğitoğlu’nun 23 yaşına kadar tüm hakları kulübümüzün uhdesinde olacaktır.

Genç oyuncuların ve bu oyunculara yatırım yapan kulüplerin haklarının ve sporculuk kariyerlerinin korunması için emsal teşkil eden bu tarihi hukuki kararın ülkemiz içinde de Türkiye Basketbol Federasyonu ve ilgili kurullarına da örnek olması gerektiğinine inanıyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?