14 Eylül Salı reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Masumlar Apartmanı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert

Televizyon ekranlarında haftanın ikinci günü geride kaldı. Birbirinden iddialı yapımların mücadele ettiği kategorilerde elde edilen sıralamalar merak konusu ve araştırılarak öğrenilmek isteniyor. Diziler, filmler, yarışmalar, ana haberleri, futbol maçları ve birçok kategorideki yayının gün sonundaki yeri bekleniyor. Günün en çok izlenenleri arasında Masterchef Türkiye, Masumlar Apartmanı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert var. Peki en çok hangisi izlendi? 14 Eylül Salı reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 14.09.2021, 13:00 14.09.2021, 13:50 Burak ZİHNİ
14 Eylül Salı reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Masumlar Apartmanı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert

Televizyon ekranlarında en çok seyredilen kanallarında yer alan diziler, yarışmalar, programlar, futbol müsabakaları, ana haber bültenleri ve daha çok fazla yayın arasındaki reyting savaşı sürüyor. Kanallardan yapım şirketlerine, reklam firmalarından reklam verenlere, izleyicilerden set çalışanlarına ve hatta oyunculara kadar binlerce kişi her gün bu sonuçları öğrenmek amacıyla sorgulamalar gerçekleştiriyor. AB, 20+ABC1 ve TOTAL kategorilerinde gerçekleştirilen değerlendirmelerde her yapımın hedefi ilk sırayı alabilmek. Günün öne çıkanları arasında yeni sezonuna başlayan Masumlar Apartmanı'nın yanı sıra Masterchef Türkiye, Müge Anlı ile Tatlı Sert ve FOX Ana Haber var. Yarışmaya doyacağınız, günlük haberleri alabileceğiniz ve ülke gündemine damga vuracak olayların ele alındığı bir gün daha geride kaldı. Peki en çok hangisi izlendi? 14 Eylül 2021 Salı Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.


REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

14 Eylül 2021 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

14 Eylül 2021 Salı tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 14 Eylül 2021 Salı reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 HOLLANDA-TURKIYE 2022 DUNYA KUPASI GRUP ELEME KARSILASMASI TRT 1
2 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
3 ESRA EROL'DA ATV
4 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
5 MASTERCHEF TURKIYE TV8
6 BAHT OYUNU KANAL D
7 KIM MILYONER OLMAK ISTER OZEL ATV
8 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
9 SHOW ANA HABER SHOW TV
10 HAVA DURUMU KANAL D

AB İLK 10 PROGRAM

1 HOLLANDA-TURKIYE 2022 DUNYA KUPASI GRUP ELEME KARSILASMASI TRT 1
2 MASTERCHEF TURKIYE TV8
3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
4 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
5 %100 FUTBOL DEVRE ARASI TRT SPOR
6 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
7 BAHT OYUNU KANAL D
8 HAVA DURUMU KANAL D
9 KIM MILYONER OLMAK ISTER OZEL ATV
10 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV

20+ABC 1 İLK 10 PROGRAM

1 HOLLANDA-TURKIYE 2022 DUNYA KUPASI GRUP ELEME KARSILASMASI TRT 1
2 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
3 MASTERCHEF TURKIYE TV8
4 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
5 ESRA EROL'DA ATV
6 BAHT OYUNU KANAL D
7 KIM MILYONER OLMAK ISTER OZEL ATV
8 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
9 %100 FUTBOL DEVRE ARASI TRT SPOR
10 HAVA DURUMU KANAL D

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?