29 Ekim hangi güne denk geliyor? Okullar açık mı tatil mi? EBA TV'de ders olacak mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilan edildiği 29 Ekim büyük bir coşku ile bekleniyor. Ülkemizde ve dünyada da kutlanmaya devam ediliyor. Milyonlarca vatandaşın ekim ayının gelmesiyle birlikte araştırmalar da sıklaştırıldı. 29 Ekim hangi güne denk geliyor? Okullar açık mı tatil mi? EBA TV'de ders olacak mı? İşte detaylar...

Yaşam 01.10.2020, 10:31 Burak ZİHNİ
29 Ekim hangi güne denk geliyor? Okullar açık mı tatil mi? EBA TV'de ders olacak mı?

Türkiye'de kutlanan resmi bayramlar arasında yer alan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu yıl da 7'den 70'e coşku ile kutlanacak. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının da yad edileceği bu tarihi günde öğrenciler, öğretmenler ve veliler okulların tatil olup olmadığı merak konusu haline geldi. Hatta bir gün öncesine denk gelen 28 Ekim tarihi de araştırılıyor. Okullar 28 Ekim'de yarım gün mü ve 29 Ekim'de tatil mi? EBA TV'de ders yapılacak mı? İşte detaylar...


 

Okullar 28 Ekim'de yarım gün mü?

İlk ve orta derecedeki okullarda eğitim gören ve veren öğrencileri ve öğretmenleri ilgilendiren 28 Ekim Çarşamba günü için araştırmalar yapılıyor. Cuma günü ile birleştirmeleri halinde toplamda 5 günlük izine kavuşacak olmaları binlerce kişiyi internet başına kilitledi. Şu an için herhangi bir karar yok. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlıyor ve 29 Ekim günü devam edecek. Dersler de aynı doğrultuda ilerleyecek.


 

29 Ekim okullar tatil mi?

Cumhuriyet Bayramı kutlamalrının yapılacağı 29 Ekim günü okullar tatildir. Öğrenciler ve öğretmenler bu tarihde okula gitmeyecek. 29 Ekim Perşembe gününe denk gelmektedir.

cumhuriyet bayramı kutlaması


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın önemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet yönetimini ilan etmesiyle birlikte, Cumhuriyet'in ilanı anısına her yıl 29 Ekim gününün Türkiye'de kutlanmasına karar verildi ve milli bayram olarak ilan edildi. 29 Ekim 1923'te TBMM, 1921 Anayasası (Teşkilat-ı Esasiye Kanunu)'nda yaptığı değişiklikle devletin yönetim biçimini Cumhuriyet olarak ilan etmiştir ve Cumhuriyetin ilanının yapıldığı gece atılan 101 pare top ile kutlanmış ve ilk Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim 1924 tarihinde büyük şenliklerle kutlanmıştır. Cumhuriyet Bayramı, günümüzde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanmaktadır. 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere resmi tatil ilan edilmiştir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda kutlamalar dahilinde çeşitli organizasyonlar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarının yapldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü "en büyük bayram" olarak ifade etmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?