Serhat Öztürk

Serhat Öztürk

Ev almak artık neredeyse imkansız!

Konut fiyatları aldı başını gitti. Özellikle İstanbul'da artık ev sahibi olmak neredeyse imkansız. Çünkü kazanılan para ile birikim yapmak mümkün değil. Hele hele de kredi kullanarak ev almak. Çünkü kredi ile bir ev almak isterseniz en az iki tane ev de bankaya almak zorundasınız...

Tam bu süreçte Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayında konut satış sayısını açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satış sayısı, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya olurken, en az olduğu iller sırasıyla 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli oldu.

Demirören Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, “Türkiye genelinde ipotekli konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,5 azalış göstererek 7 bin 71 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,4 olarak gerçekleşti. Nisan ayındaki ipotekli satışların 1744'ü ilk el satış olarak gerçekleşti. Diğer konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 artarak 68 bin 498 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 90,6 olarak gerçekleşti. İlk el konut satış sayısı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 azalarak 24 bin 85 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 31,9 oldu. İkinci el konut satışları da nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 azalış göstererek 51 bin 484 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 68,1 oldu.”

Haberde yabancılara konut satışlarının da dip yaptığı belirtilerek, “Yabancılara yapılan konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,3 azalarak 1272 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 454 ile Antalya, 407 ile İstanbul ve 149 ile Mersin oldu. Nisan ayında ülke uyruklarına göre, en fazla konut satışı sırasıyla 293 ile Rusya Federasyonu, 117 ile İran ve 91 ile Ukrayna vatandaşlarına yapıldı” ifadeleri kullanıldı.


Ne diyelim; Bir ülkede sıcak yuvanın yaşam alanı olan konuta ulaşmak bu kadar imkansızsa, sıcaklık bulmanız mümkün müdür?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Serhat Öztürk Arşivi