Serhat Öztürk

Serhat Öztürk

Yıkılmış bir dünya!

Yardımlaşmanın zirveye çıktığı Kurban Bayramı'nı geride bıraktık. Maddi durumu elverenler kurbanlarını kesti, kesmeyenlerle paylaştı. Kızılay başta olmak üzere çok sayıda STK yapılan kurban bağışlarıyla Türkiye ve dünyanın birçok yerinde ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişti.

Derken; yanıbaşımızda İsrail, kadın, çocuk yaşlı herkesi öldürmeye devam ediyor. Demokrasileri ve gelişmişlikleri ile övünen Batılı devletler bırakın bu soykırıma engel olmayı, aleni şekilde destek veriyorlar.

Son açıklanan verilere bir göz atalım; AA'nın geçtiği bir haberde Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Filistin Ofisi Özel Temsilcisi Maryse Guimond'un açıklamalarına yer verildi. Guimond'un açıklamaları gerçekten tüyler ürpertici cinsten. Guimond, “Gazze'de tanıştığım her kadının bir kayıp hikayesi var. 10 binden fazla kadın ve 6 binden fazla anne hayatını kaybetti” açıklamasını yaptı.

Gazze'deki bir haftalık görevini kısa bir süre önce bitirdiğini kaydeden Guimond, orada kendisini "yıkılmış bir dünyada hapsolmuş" gibi hissettiğini söyledi. Guimond, "Gazze Şeridi'nde evler, hastaneler, okullar ve üniversiteler yıkıldı. Şeridin ortasında doğru ilerlediğinizde kıtlık içerisinde sıkışıp kalmış ve derme çatma çadırlarda yaşayan insanlar görüyorsunuz” dedi. Gazze'de 1 milyondan fazla kişinin birden fazla kez yerinden edildiğini hatırlatan Guimond, temel hizmetlere erişemeyen bu insanlar için güvenli hiçbir yer olmadığını belirtti. Guimond, "Yaklaşık dokuz ay süren savaşın ardından halk, gıda güvenliği, barınma, sağlık ve geçimini sağlayacak araç ile kapasiteden neredeyse tamamen mahrum bırakıldı. Gazze halkı savaşın durmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke ise Gazze'ye yardım ulaştırılması ve bunların dağıtımı için kamu düzeni ve güvenliğin olmamasının büyük bir engel olduğunu söyledi. Buna çözüm bulmak için ortak çaba ve somut önlemlerin gerektiğine işaret eden Laerke, "Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamak ve BM ile ortaklarının bunu yapması için uygun ortamı oluşturmak işgalci güç olarak İsrail yetkililerinin sorumluluğundadır." diye konuştu. Laerke, BM ve ortaklarının, Gazze'ye yönelik anlamlı bir insani müdahalenin gerçekleştirilmesini engelleyen ve uzun süredir devam eden sorunları ele almak üzere özellikle İsrailli yetkililerle temaslarda bulunduğunu aktardı.

Bu açıklamalardan sonra aylardan beri Gazze'de yaşananları soykırımdan başka hangi kavram anlatabilir...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Serhat Öztürk Arşivi