Biz hep birlikte Türk milletiyiz!

Ekrem İmamoğlu Maltepe sahilindeki miting alanında toplanan binlerce kişiye hitap etti. İmamoğlu konuşmasında tüm vatandaşlarla birlik ve beraberlik mesajları vererek, "Kişilere, partilere, derneklere, vakıflara asla ama asla hizmet yok. Biz hep birlikte Türk milletiyiz. Biz bu şehirde yaşanan her inanca saygılıyız" dedi.

Yerel Haberler 22.04.2019, 06:47 Burak ZİHNİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 'İstanbul'a Yeni Bir Başlangıç Buluşması' adı altında Maltepe'de binlerce kişiye hitap etti. İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması”na katılmak için Maltepe'ye giden gençlerin metroda hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı coşkuyla söylemesi vatandaşlardan büyük alkış aldı. Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Anadolu'nun her yöresinden yaptığı dans ve şovlarla “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması”na gelen binleri coşturdu. Sahnenin bir yanında mehter takımı diğer yanında Beylikdüzü Gençlik Senfoni orkestrası sahne aldı. Mehter takımının “Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa” marşı büyük beğeni topladı.

Terörü lanetliyorum
Miting alanını dolduran kalabalığa, "Beni kırmadınız, buraya geldiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun" şeklinde hitap eden İmamoğlu, "Irak sınırında devam eden operasyonlarda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Terörü lanetliyorum! Allah'ım milletimizi terör örgütlerinden korusun" dedi. Seçimlerden sonra birlik, bütünlük, kardeşlik mesajları vermenin kolay olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Zor olan, değerli olan, seçimden önce de ağır ithamlardan, çirkin sözlerden, yakışıksız, mesnetsiz iddialardan uzak bir siyaset yapabilmektir. Rakibinize oy veren milyonları rencide etmek, onlara hakaret etmek birtakım siyasi matematik hesaplarına göre belki size seçimi kazandırabilir.
Ama öyle kazanılmış bir seçimi yalnız siz kazanmış olursunuz. O seçimden millet kazançlı çıkmaz" ifadelerini kullandı.

Herkesin alacağı ders var
31 Mart İstanbul yerel seçimlerinin tarihe geçtiğini dile getiren İmamoğlu, "Bu seçimden herkesin, ama özellikle de siyasetçilerin alacağı dersler vardır. Ben size bu seçimden çıkan 3 temel dersi anlatayım: Birincisi: siyaset her koşulda sevgi, saygı ve centilmenlik içerisinde yapılmalıdır. Hem vatandaşlara, hem de siyasi rakiplere karşı. İkincisi: siyasetin temel amacı, insanların mutluluğudur. Özellikle de çocuklarımızın mutluluğudur. Üçüncüsü: herkesin dünya görüşü, değerleri, inançları farklı olabilir. Ama bunları yarıştırmanın, bunları çatıştırmanın adı asla siyaset değildir. Siyaset her şeyden çok, çözüm üretme işidir. Yeni nesil bir siyaseti, siyasetin en yeni sürümünü, bu şehre, bu ülkeye hakim kılmak zorundayız. 31 Mart, yeni nesil siyaset anlayışının halkta nasıl büyük bir karşılığı olduğunu göstermiştir. Ben bu anlayıştan ayrılmadan iş yapmaya, çözüm üretmeye, sonuç almaya devam edeceğim. Size bunun sözünü veriyorum" dedi. 

Bu seçimi tarih yazacak

31 Mart İstanbul seçimlerinin oy sayma işleminin tam 17 gün sürdüğünü belirten İmamoğlu, "Gelecekte bu 17 günde yaşananlar ve bu ülkeye yaşatılmak istenenler hakkında çok şey yazılacaktır. Ben bugün itibariyle hepsini bir kenara bırakmış ve işime, tüm istanbullulara hizmet sorumluluğuma odaklanmış durumdayım. Ancak şurası çok iyi anlaşılmalıdır: 17 gün boyunca yaşanan ve kısmen bugün hala devam eden gelişmeler, bizi milletçe bir “demokrasi sınavından” geçirmiştir. Bu muhteşem millet, demokratik olgunluğunu bir kez daha kanıtlamıştır.Hiç kimse unutmasın; bu ülkede millet ne derse o olur. Bu ülkede son sözü, gerçek sözü millet söyler. 23 Nisan 1920’den bugüne, bu ülkede son sözü millet söylemiştir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ifadelerini kullandı. 

5 temel alanda anlayış farkı 
Artık İstanbul'da sadece dini bayramlarda değil, aynı zamanda milli bayramlarda da toplu ulaşımın ücretsiz olacağının sözünü veren Ekrem İmamoğlu, "İstanbul’a yeni bir başlangıç, şu 5 temel alanda sağlayacağımız anlayış farklılıklarıyla mümkün olacak; İstanbul'a yeni nesil siyaset anlayışı hakim olacak. İstanbul'a yeni nesil belediyecilik anlayışı hakim olacak. İstanbul'a yeni nesil yerel demokrasi anlayışı hakim olacak. İstanbul'a yeni nesil toplumsal birlik anlayışı hakim olacak. İstanbul'a yeni nesil yurttaşlık anlayışı hakim olacak. Vatandaş, bu ülkenin efendisidir. Siyasetçiler, yöneticiler bu ülkenin hizmetkarlarıdır. Bundan böyle herkes yerini bilecek, herkes haddini bilecek. Ben, yeni nesil siyaset anlayışıyla istanbul’u yönetirken, her zaman hukukun üstünlüğünü kabul edeceğim. Yöneticilik hak ve imkanlarından yararlanarak milli ve manevi değerleri asla istismar etmeyeceğim" açıklamasını yaptı. 

Hiç kimseye imtiyaz olmayacak
İstanbul'da hiç kimsenin kendini tehdit altında hissetmeyeceğini belirten İmamoğlu, "Bu şehirde etnik köken üzerinde ayrıştırma, ötekileştirme kalmayacak. Bu şehirde kimse kendisini azınlık hissetmeyecek. Herkes, eşit, birinci sınıf, saygıdeğer ve vatansever hemşehrimdir! Yok artık Türk'ü, Kürd'ü, Lazı, Çerkez'i, Yahudisi, Rum'u, Ermenisi, Bu şehirde herkes İstanbullu! Bu memleket için herkes teminattır! Biz hep birlikte Türk milletiyiz. Biz bu şehirde yaşanan her inanca     saygılıyız! Her inancı eşit ve makbul kabul ediyoruz. Bizim için cami, cemevi bir. Kimse kimsenin inancını ölçmesin. Kimse kimsenin inancı üzerinden siyaset yapmaya kalkmasın. Bu şehir, bu millet asla buna müsaade etmez. Bizim için sinagog, kilise, havra bir. Bizim için azınlık yok. Sizler de bizdensiniz, bizimsiniz! Şehrin farklı ilçelerindeki, farklı gelir gruplarından yurttaşlarımızın kentin nimetlerinden mümkün olduğunca eşit yararlanmalarının önünü açaçagız. Yok artık kaymak tabakası. Yok artık varoş! İBB bana, kişilere, partilere, derneklere, vakıflara asla ama asla hizmet etmeyecek. Buna izin vermeyeceğim" dedi.

Şeffaf bir belediyecilik olacak
"Kimsenin kalbinin ve gururunun kırılmasına müsaade etmeyeceğim. Bu ülkenin kurucu değerlerine sonuna kadar bağlı kalacağım" diyen İmamoğlu, "İstanbul'da yeni nesil belediyecilik anlayışı hakim olacak. Bu aziz şehirde kente özen gösteren, insana saygı duyan bir belediyecilik hakim olacak. Bu şehirde yeniden akıl, mantık, bilim, sanat ve kültür yükselecek. Bu şehirde, eğitim, istihdam, ekonomi ve teknoloji yükselecek. Nefes alan kentsel alanlar, yeşil kuşaklar geliştireceğiz. Bu şehirde yaşayan canlıların, sokak hayvanlarının haklarına saygı göstereceğiz. Bizim belediyeciliğimiz aynı zamanda hesap veren, şeffaf bir belediyecilik olacak. Bu kentin mazlumları, mağdurları, unutulmuşları kalmayacak. Bu şehirde asla veren el alan eli bilmeyecek" diye konuştu. 

Yorumlar (0)