İstanbul'da su savaşı başladı

İBB Meclisi'nde tartışılan su zammı sonrasında parti sözcülerinden peş peşe açıklamalar geldi. AK Partili Göksu, "Seçimde siz İstanbulluları kandırdınız mı?" derken CHP’li Subaşı, "AK Parti mutlu azınlığa yapılacak zammı engelledi" dedi. CHP’li Tarık Balyalı ise AK Partililerin kısaca, 'İSKİ batsın' dediğini savundu. İYİ Partili Özkan da doğalgaz ve elektrik zamlarını hatırlattı

Yerel Haberler 30.11.2019, 08:09 Burak ZİHNİ
İstanbul'da su savaşı başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 yılı kasım ayı meclisinde İSKİ Genel Kurul gündemli toplantı gerçekleşti. Uzun tartışmaların yaşandığı toplantıda İSKİ Genel Genel Müdür Vekili Raif Mermutlu, İSKİ’nin 2020 yılı Performans ve Yatırım Programını, Analitik Bütçe tasarısını ve kurumun faaliyetleri hakkında geniş sunum gerçekleştirdi. Genel Müdür Mermutlu, İSKİ'nin devam eden ve planlanan projeleri hakkında meclis üyelerine ayrıntılı bilgiler sunarak kentte su sağlayan barajların yıllara ve aylara göre doluluk oranının 25 Kasım itibarıyla su miktarının yüzde 36,24 olduğunu; İstanbul'daki kayıp-kaçak oranının yüzde 22,34 olduğunu vurgulayarak, "İSKİ'nin toplam giderleri arasında enerji giderleri oranı yüzde 8 iken son zamlarla bu oran yüzde 14,5'e çıkmıştır. Enerji giderlerimiz son zamlardan sonra İSKİ'nin yıllık elektrik masrafı 1 milyar TL mertebesinde oldu" açıklamasını yaptı.


Zam teklifi reddedildi
İSKİ bütçe kitapçığında yer alan 2020 yılı su satış tarifesinde, 0-10 metreküpe kadar olan kullanımlar için uygulanan 4 TL'lik birim fiyatının 4,80 TL'ye çıkarılması planlanıyordu. 11-20 metreküpe kadar olan kullanımlarda 6 TL olan tarife 7,20 TL, 21 metreküp ve üzeri için oluşturulan yeni kademenin birim fiyatı da 10.80 TL olarak belirlenmişti. İSKİ’nin İstanbul’da su ücretlerine yüzde 20 zam teklifi, kamuoyundan gelen eleştiri ve öneriler üzerine CHP ve İYİ Parti tarafından yeniden değerlendirildi. İstanbul halkının yüzde 75’inin kullandığı 0-10 metreküpe kadar olan ilk kademe için uygulanan 4 TL’lik metreküp fiyatının değiştirilmeden kalması, zam yapılmaması önerildi. AK Parti grubunun oy çoğunluğundan dolayı zam teklifi reddedildi.

İstanbulluları kandırdınız mı?
İBB Meclis oturumunda CHP ve İYİ Parti grubu bütçe kitapçığındaki tarifede, kamuoyundan gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak yeni öneride bulundu. İstanbulluların yüzde 75'inin kullandığı ilk kademe olan 0-10 metreküpe kadar kullanımlarda 4 TL'lik birim fiyata zam yapılmaması teklif edildi. 21 metreküp üzerindeki 3. kademe kullanımındaki birim fiyatı 12.60 TL'ye yükseltilmesi önerildi. Karar alınırken AK Parti ve CHP grubu arasında tartışma çıktı. AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "6 ay önce bu mecliste İBB'yi yöneten başkanın seçim kampanyasını yürütürken İstanbul sokaklarında İSKİ'ye iftira atarak dünyanın en pahalı suyunun İstanbul'da kullanıldığını bu yüzden en önemli vaadinin suya indirim yapmak olduğunu söyledi. 6 ay önce bu meclis salonunda su indirimi ile ilgili o güzel sözleri söyleyenlerin bugün yüzde 20-80 arasında zam teklifi yapmış olması tek kelime ile izah edilebilir: Seçimde siz İstanbulluları kandırdınız mı? İstanbul'a müjdeyi veriyorum su zammı teklifine hayır diyoruz" dedi.

İSKİ 1 buçuk milyar zarar edecek
CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da iki seçim arasındaki dönemde mayıs ayında İmamoğlu'nun vaatlerinin üstüne çıkmak için suya alelacele indirim yapılınca ortaya az kullanan yüksek, çok kullananın da daha az zam aldığının ortaya çıktığını söyledi. Bunu düzeltmek için çalışma yaptıklarını belirten Subaşı, "Bu akşamdan itibaren İSKİ eksi 1.5 milyar para yazacak kenara. Bunun sorumlusu sizsiniz. Bu ret kararı ile zamma ‘hayır' demediniz, eksi 1.5 milyar liraya ‘evet' demiş oldunuz. Teklifimizde 3 kademe vardı. Birinci kademeye zam olmayacaktı. 2 ve 3. kademelere zam gelecekti. Ücretsiz olan insani su hakkını da eklediğinde 12 metreküpe çıkan ilk kademeyi kullananlar yüzde 75'i kapsıyor. Aslında bugün eğer zam yapsaydık yüzde 25'lik kesime tırnak içinde İstanbul'un mutlu azınlığına zam yapmış olacaktık. Siz mutlu azınlığa yapılacak zammı engellediniz. Havuzlarınızı suyla doldurun bol bol mayısa kadar. Yüzde 62 elektrik zammına ‘hayır' demediniz. Yüzde 100'e yakın doğalgaza zam yaptınız. Orada bu cesareti görmedik sizden” dedi.

Trübünlere oynuyorlar
İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan da özellikle suya ve doğalgaza yapılan zammı örnek göstererek “İSKİ bütçesini onaylayan AKP su fiyat artışını kabul etmedi. Maliyetlerinin en büyük kalemi olan elektrik için, yılda 1 milyar ödeme yapan İSKİ'nin fiyat artışını kabul etmemek; yatırımları yapma ve İSKİ'yi batır demekle aynı şey! Trübünlere oynanan demagojik siyaset böyle bir şeymiş! Yüzde 100 doğalgaza yüzde 65 elektriğe zam yapıyorsunuz. Ülkenin gerçekleri ortada, maliyetler çok yüksek. Maalesef bu karar İSKİ'nin 2020 yatırımlarını etkileyecek. Acaba temel atmama töreni düzenlenen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi iptal edilmese bu zam yine de reddedilecek miydi? Tamamen siyasi bir karar” diye tepki gösterdi.

AK Parti 'İSKİ batsın' diyor
"Bizim yaptığımız İstanbulun yüzde 75'ini zamdan etkilenmeyeceği öneriydi. İSKİ'nin de gelirlerinde hiçbir azalma olmayacağı bir öneriydi. hiçbir şekilde kabul edilemez. bunun doğal sonucu olarak yatırımlar duracaktır” serzenişinde bulunan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “Bu tarife geçmeyebilir, İSKİ batar mı? Elbette batmaz. İSKİ kendine göre yeni önlemler alır. Ama herkes şunu bilsin yapılan yönetmelik değişikliği ve tarife yeni hali ile uygulanmazsa yıllık 2 milyar TL zarar edecek. Sonra da diyeceksiniz ki ‘bütçe hedefleri niye tutmadı'. Yatırımlar hangi bütçe ile yapılacak? Biz 2014 seviyesinde su fiyatı öneriyoruz. 25 yıldır İstanbullulara pahalı su satan AKP şimdi çıkmış ortaya şov yapmaya çalışıyor” dedi. İstanbul'un yüzde 75'inin su zammından etkilenmeyeceği bir teklif hazırladıklarını vurgulayan Balyalı “Bu öneriyi reddetmek akıl tutulmasıdır. Hiçbir şekilde kabul edilemez. Burada AKP çok açık bir şekilde İSKİ batsın diyor. 31 Mart ve 23 Haziran'ın intikamını almaya çalışıyorlar. 23 Haziran'da Büyükşehir'i kaybettik o zaman İSKİ de İBB de İstanbul da batsın diyorlar. Bu yapılan İstanbul'a yeni bir ihanettir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?